Αγγλία: Τέλος στο σερί της Μπόρνμουθ έβαλε η Χάντερσφιλντ

Με σκορ 4-1 επικράτησε η Χάντερσφιλντ της Μπόρνμουθ στο «John Smithʼs» για την 27η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί που έτρεχαν οι φιλοξενούμενοι στις τελευταίες επτά αγωνιστικές. Άλεξ Πρίτσαρτ (7ʼ), Σιβ Μουνιέ (27ʼ, 66ʼ) και Φαν Λαπάρα τα γκολ των γηπεδούχων, ισοφάρισε προσωρινά στο 14ο λεπτό ο Τζούνιορ Στάνισλας.

Η αναμέτρηση απέκτησε από το πρώτο λεπτό έναν ζωηρό ρυθμό, ο οποίος διατηρήθηκε έως το τέλος του πρώτου μέρους, κυρίως λόγω των επιθετικών ορέξεων των γηπεδούχων, οι οποίοι ήταν και αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 7ολεπτό με τον Πρίτσαρτ να νικά τον Μπέγκοβιτς στέλνοντας την μπάλα στην κλειστή γωνία των «κερασιών» μετά από σέντρα του Μουνιέ.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεσα, αφού στο 14ʼ ο Στάνισλας είχε ήδη ισοφαρίσει υποδεχόμενος την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή και ολοκληρώνοντας τη φάση με «ολύμπια» ψυχραιμία και όμορφο στιλ. Στο 27ο λεπτό όμως το συγκρότημα του Βάγκνερ ανέκτησε το πρόβάδισμά του με τον Κουκ να σκοράρει με κεφαλιά έπειτα από στημένη φάση που εκτελέστηκε από τον Μόι. Δοκάρι είχε στο 31ο λεπτό ο Στιβ Κουκ, φτάνοντας μια ανάσα από το να φέρει το ματς και πάλι στα ίσα…
Ακόμη πιο αποφασιστική παρουσιάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βάγκνερ, η οποία εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο με αποκλειστικό σκοπό την εύρεση του τρίτου τέρματος. ΄Και μπορεί η κεφαλιά του Ινγκς στο 62ο λεπτό ύστερα από τη σέντρα του Μόι να μην κατέληξε στα δίχτυα, τέσσερα λεπτά αργότερα ωστόσο ήταν και πάλι ο Μουνιέ αυτός που σημάδευε σωστά με αριστερό πλασέ από το ύψος του πέναλτι, την ίδια ώρα που η Μπόρνμουθ παρέμενε εντελώς ακίνδυνη στο δεύτερο μέρος.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού η υπέροχη ενέργεια του Πρίτσαρτ σταμάτησε με την παρέμβαση του Γκόσλινγκ, ο οποίος ανέτρεψε τον παίκτη της Χάντερσφιλντ. Ο Μάικ Όλιβερ υπέδειξε την άσπρη βούλα και ο Φαν Λαπάρα δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το τελικό σκορ, σημαδεύοντας την αριστερή γωνία του Μπέγκοβιτς. 4-1!
Χάντερσφιλντ: Λοσλ, Μαλόουν (52ʼ Κονγκολό), Σκίντλερ, Ζάνκα, Χαντεργκονάι, Χογκ, Πρίτσαρντ, Ινς (65ʼ Κάνερ), Μόι (76ʼ Μπίλινγκ), Φαν Λα Πάρα, Μουνιέ
Μπόρνμουθ: Μπέγκοβιτς, Φράνσις, Στ. Κουκ (70ʼ Σμιθ), Άκε, Ντάνιελς, Στάνισλας (65ʼ Μουσέ), Γκόσλινγκ, Λ. Κουκ, Φρέιζερ, Άιμπ (58ʼ Κινγκ), Γουίλσον