Αγγλία: Την λύτρωσε ο… Jesus!

Να κάνει τον… σταυρό της! Με το Γκάμπριελ Ζέσους να πετυχαίνει στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων το νικητήριο γκολ, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 2-1 της Σουόνσι και βρέθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ! Δύο γκολ ο Βραζιλιάνος, που είχε ανοίξει και το σκορ στο 11ʼ.«Παλικάρι» η Σουόνσι, ισοφάρισε στο 81ʼ, αλλά λύγισε στο φινάλε και ηττήθηκε μετά από δύο σερί νίκες.

Φουριόζα μπήκε στο παιχνίδι η Μάντσεστερ Σίτι. Οι «πολίτες», οι οποίοι δεν είχαν στην ενδεκάδα τους Μπράβο και Αγουέρο, ανέλαβαν από την αρχή τον έλεγχο πίεσαν την άμυνα της Σουόνσι. Ο Ζέσους απείλησε πριν το πεντάλεπτο και τελικά ήταν αυτός που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 11ο λεπτό για το 1-0 των γηπεδούχων, μετά από συνεργασία των Σίλβα-Στέρλινγκ.

Στα μισά του πρώτου μέρους ο Τουρέ έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ με μια όμορφη εκτέλεση φάουλ που «έβγαλε» ο Φαμπιάνσκι. Η μεσοεπιθετική λειτουργία της Σίτι ήταν εξαιρετική και οι καλές στιγμές διαδέχονταν η μία την άλλη. Όμως μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν ήρθε κάποιο ακόμα γκολ και η Σουόνσι (χωρίς σουτ στο ματς) μάλλον ικανοποιημένη πήγε στα αποδυτήρια με το γεγονός πως βρισκόταν πίσω στο σκορ με μόλις ένα τέρμα διαφορά.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι «κύκνοι» λίγο έλειψε να κάνουν τη ζημιά, όταν η εκτέλεση φάουλ του Σίγκουρντσον σταμάτησε (με τη βοήθεια του Καμπαγιέρο) στο δοκάρι! Η εικόνα της ομάδας του Πολ Κλέμεντ ήταν εντελώς διαφορετική και στο 62ʼ ήρθε η σειρά του Μόουσον να απειλήσει με το κεφάλι. Επτά λεπτά αργότερα ο Κολάροφ απάντησε με τον ίδιο τρόπο στις ευκαιρίες, ενώ στο 72ʼ ο Μόουσον πρόλαβε τν τελευταία στιγμή τον Σίλβα και έδιωξε σε κόρνερ. Και αφού η Σίτι δεν μπόρεσε όταν είχε τις ευκαιρίες να «καθαρίσει», το πλήρωσε στο 81ʼ! Ο Σίγκουρντσον πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή του Καμπαγιέρο και με αριστερό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του τερματοφύλακα της Σίτι για το 1-1!

Ο Γκουαρντιόλα πέρασε αμέσως στο ματς τον Αγουέρο, όμως ο… σωτήρας της Σίτι ήταν ο Γκάμπριελ Ζέσους που με διπλή προσπάθεια στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τεικό 2-1 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο πρώτο του παιχνίδι μπροστά στο κοινό της νέας του ομάδας!

Μάντσεστερ Σίτι: Καμπαγιέρο, Φερναντίνιο, Στόουνς, Κολάροφ, Κλισί, Τουρέ, Ντε Μπρόινε (78ʼ Ζαμπαλέτα), Σίλβα, Σανέ, Στέρλινγκ (83ʼ Αγουέρο), Γκ. Ζέσους
Σουόνσι: Φαμπιάνσκι, Νότον, Φερνάντεθ, Μόουσον, Όλσον, Κορκ, Κάρολ (75ʼ Ντάιερ), Φερ, Σίγκουρντσον, Ράουτλετζ (65ʼ Νάρσινγκ), Γιορέντε (83ʼ Μπαστόν)