Αγγλία: Την πήρε στο λαιμό του

Τον πήρε για να τις χαρίσει βαθμούς, ωστόσο στο ντεμπούτο του στην Πρέμιερ Λιγκ μόνο αυτό δεν έκανε ο Πετρ Τσεχ!

Σε ένα απ’ τα χειρότερα παιχνίδια της καριέρας του, ο Τσέχος τερματοφύλακας της Άρσεναλ… δεν έπιανε τίποτα, οι συμπαίκτες του δεν έβαζαν τίποτα και μοιραία η Γουέστ Χαμ έφυγε με σπουδαίο διπλό απ΄το Λονδίνο με σκορ 2-0 (στο ντεμπούτο του Μπίλιτς στην Αγγλία).

Το σφυροκόπημα των «κανονιέρηδων» ξεκίνησε από νωρίς, είχαν την υπεροχή, αλλά όχι και τις μεγάλες φάσεις μπροστά απ’ την εστία των αντιπάλων τους. Και ο Τσάμπερλεϊν έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 32’ να ανοίξει το σκορ όταν σημάδεψε δοκάρι.

Και λίγο πριν βγει το πρώτο μέρος, ο Τσεχ έκανε… έξοδο Μεσολογγίου και ουσιαστικά «χάρισε» το γκολ στους φιλοξενούμενους, με τον Κουγιατέ να χρίζεται σκόρερ με κεφαλιά.

Κόντρα στην πίεση της ομάδας του Βενγκέρ, οι παίκτες της Γουέστ Χαμ βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση στο 57’. Κι όχι μόνο η άμυνα δεν μπόρεσε να διώξει, αλλά ο νεοαποκτηθείς γκολκίπερ της Άρσεναλ ήταν… άλλού ντ’ αλλού στο σουτ του Ζαράτε και μοιραία μάζεψε την μπάλα απ’ τα δίχτυα για δεύτερη φορά.

Στα εναπομείναντα τριάντα λεπτά, οι Κυπελλούχοι Αγγλίας προσπάθησαν να αντιδράσουν, ο Αλέξις μπήκε στον αγώνα, αλλά παρά την φλύαρη υπεροχή τους και 2-3 σουτ, δεν παρουσίασαν τίποτα περισσότερο και… φυσιολογικά έφυγαν με κατεβασμένα κεφαλιά, την ώρα που τα «σφυριά» αποχώρησαν θριαμβευτές.

Πήραν βαθμό οι «άγιοι»
Στο 42′ ο Παπίς Σισέ ισοφάρισε σε 1-1 και έξι λεπτά αργότερα ο Βαϊνάλντουμ έκανε την ανατροπή φέρνοντας το σκορ στο 2-1. Οι Άγιοι δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη και στο 79′ με κεφαλιά του Λονγκ πήραν το βαθμό της ισοπαλίας.

Με κεραυνό του Κοουτίνιο
Σε ένα κακό ματς με ελάχιστες φάσεις, μίλησε η κλάση του Φελίπε Κοουτίνιο. που με ένα καταπληκτικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή χάρισε τη νίκη στην Λίβερπουλ με 1-0 επί της Στόουκ.