Με γειτονικό ντέρμπι άνοιξε χθες η αυλαία του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας, που φέτος διεξάγεται με διαφορετική μορφή.

Δεν πρόσφεραν τις μεγάλες συγκινήσεις Αναγέννηση και Ονήσιλλος στην πρεμιέρα , καθώς το μεταξύ τους γειτονικό ντέρμπι έληξε ισόπαλο 0-0.

Σημειώνουμε πως στο 54’ η Αναγέννηση έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του Βάλμα.
Πέρα από τη διαφορετική μορφή η εκτίμηση είναι ότι το πρωτάθλημα θα είναι ποιοτικότερο από άλλα χρόνια και πιο ανταγωνιστικό. Είναι γεγονός ότι η πλειοψηφία των ομάδων έχει ενισχυθεί σημαντικά, τουλάχιστον θεωρητικά.

Δεν πρόσφεραν τις μεγάλες συγκινήσεις Αναγέννηση και Ονήσιλλος στην πρεμιέρα , καθώς το μεταξύ τους γειτονικό ντέρμπι έληξε ισόπαλο 0-0.
Σημειώνουμε πως στο 54’ η Αναγέννηση έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του Βάλμα.

Τρόπος διεξαγωγής
Όπως είναι γνωστό το φετινό Πρωτάθλημα θα διεξαχθεί με τη συμμετοχή δεκαέξι ομάδων σε δύο ομίλους. Με την λήξη της πρώτης φάσης (14 αγωνιστικές), οι πρώτες 4 ομάδες του κάθε ομίλου θα μπουν στον όμιλο Β’ Premier και οι 4 τελευταίες ομάδες του κάθε ομίλου θα μπουν στον όμιλο Β’ Standard.

Οι ομάδες θα διατηρήσουν τους μισούς βαθμούς από αυτούς που κατέκτησαν στην πρώτη φάση του Πρωταθλήματος (με στρογγυλοποίηση προς τα πάνω) και θα αγωνιστούν σε Πρωτάθλημα 2 γύρων (εντός και εκτός) με όλες τις ομάδες του ομίλους τους (σύνολο 14 αγωνιστικές).

Οι πρώτες δύο ομάδες του Ομίλου B’ Premier θα ανέβουν στην Α’ Κατηγορία και οι τελευταίες τέσσερεις ομάδες του Ομίλου Β’ Standard θα υποβιβαστούν στην Γ’ Κατηγορία.

Μετά το τέλος του Πρωταθλήματος, οι δύο όμιλοι θα ενώνονται χωρίς να αλλάζουν βαθμολογική θέση, για να μπαίνουν οι ομάδες σε μια σειρά, η οποία θα τις οδηγεί σε ποιό όμιλο θα αγωνίζονται την επόμενη ποδοσφαιρική περίοδο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της πρεμιέρας:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου, ώρα 16:30
ΑΣΙΛ – Ομόνοια Ψευδά
Ομόνοια Αραδίππου – Αγία Νάπα
Καρμιώτισσα Πολεμιδιών – Αλκή (Cablenet)
Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου, ώρα 16:30
Άρης – ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα

Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου, ώρα 18:00
Αναγέννηση Δερύνειας – Ονήσιλλος Σωτήρας 0-0
Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου, ώρα 16:30
Ακρίτας Χλώρακας – Ερμής Αραδίππου
ΠΟ Ξυλοτύμπου – Διγενής Ακρίτας Μόρφου
ΑΕΖ – Οθέλλος Αθηαίνου

Πρωτάθλημα Γ’ Κατηγορίας

Με τη συμμετοχή δεκαέξι ομάδων αρχίζει το Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου η κούρσα του Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας αγωνιστικής περιόδου 2019-2020.

Το Πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε δύο γύρους (30 αγωνιστικές) και με την ολοκλήρωση του οι πρώτεομάδες θα εξασφαλίσουν άνοδο και οι τελευταίες 4 ομάδες της κατάταξης θα υποβιβαστούν στο Πρωτάθλημα Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ.

Από το περσινό Πρωτάθλημα Επίλεκτης Κατηγορίας ανέβηκαν Ηρακλής Γερολάκκου, Εληά Λυθροδόντα, ΑΠΟΝΑ και ο Κορμακίτης και από το Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας υποβιβάστηκαν ΘΟΪ Λακατάμιας, ΜΕΑΠ, ΠΑΕΕΚ και Διγενής Ορόκλινης.

Συνοπτικά το πρόγραμμα της πρεμιέρας:

Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου
Αχυρώνας Λιοπετρίου – ΠΑΕΕΚ
ΘΟΪ Λακατάμιας – ΜΕΑΠ
ΠΟ Ορμήδειας – Ελπίδα Αστρομερίτη
Αμαθούς Αγίου Τύχωνα – Εληά Λυθροδόντα
Χαλκάνορας – Εθνικός Άσσιας
ΑΠΟΝΑ – Κούρρης Ερήμης

Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου
Διγενής Ορόκλινης – Ο Κορμακίτης
Ηρακλής Γερολάκκου – ΕΝΑΔ
Έναρξη 16.30

Πρωτάθλημα Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ

Αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη του Πρωταθλήματος Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ που θα διεξαχθεί με τη συμμετοχή δεκαέξι ομάδων.
Το Πρωτάθλημα θα ολοκληρωθεί σε δύο γύρους (30 αγωνιστικές) και με την ολοκλήρωση του οι πρώτες 4 ομάδες θα εξασφαλίσουν άνοδο και οι τελευταίες 4 ομάδες θα υποβιβαστούν.
Η αυλαία ανοίγει το Σάββατο με έξι αναμετρήσεις και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή.

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:

21/9 Ολυμπιάς Λ. – Άτλας
21/9 Φοίνικας – ΑΠΕΑ
21/9 Ασπίς Πύλας – ΑΠΕΠ Π.
21/9 Ορφέας – ΑΕΚ Κοράκου
21/9 Δόξα Π. – Γεροσκήπου FC
21/9 Εθνικός Λ. – ΑΕΝ
22/9 Πέγεια 2014 – Κόρνος FC 2013
22/9 ΑΕΠ Πολεμιδιών – Ομόνοια 1948
Έναρξη 16.30