Ανώτερη η «Κυρία»

Μια  καλή Ανόρθωση επικράτησε με 2-0 της Πάφου, χάρη σε γκολ του Σίλντενφελντ(32’) και του Ράγιος(48′). Ο Ράγιος που ήταν ο κορυφαίος παίκτης της βαρωσιώτικης ομάδας, αφού δημιούργησε και το πρώτο γκολ, ενώ είχε πάρα πολύ καλή παρουσία.

Οι κυανόλευκοι δεν άφησαν σχεδόν καθόλου την Πάφο να απειλήσει, έλεγξαν την αναμέτρηση, την έφεραν στα μέτρα τους και «καθάρισαν» με συνοπτικές διαδικασίες την αναμέτρηση.

Το παιχνίδι άρχισε με την Ανόρθωση να έχει την κατοχή και να δημιουργεί κάποιες φάσεις μπροστά από την εστία του Ρούντκο, με τον Σίλντενφελντ, τον Καλτσά και τον Γκαλίτσιο να μην βρίσκουν στόχο. Όσο περνούσε ο χρόνος, οι γηπεδούχοι έψαχναν περισσότερο το γκολ που θα τους έστελνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα και το πέτυχαν με τον Σίλντενφελντ. Στο 32’, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ράγιος ο Κροάτης ανέβηκε πιο ψηλά από όλους και νίκησε τον Ρούντκο. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου με την Πάφο να μην μπορεί να απειλήσει καθόλου την εστία του Λόρια.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Ράγιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ(48’), διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων που απλοποίησαν τα πράγματα. Οι φιλοξενούμενοι, από το 60’ μέχρι το 70’ κράτησαν την μπάλα, απείλησαν δύο φορές την εστία του Λόρια αλλά πέρα από αυτό δεν κατάφεραν τίποτα άλλο. Η «Κυρία» ανέβασε ξανά… στροφές, έψαξε και τρίτο γκολ, όμως το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σελίν, Κ. Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Μαργκάσα, Ράγιος, Οκριασβίλι(77′ Νταουσβίλι), Κάλτσας(63′ Μανθάτης), Σαντίκ(74′ Ντούρις)

Πάφος: Ρούντκο, Λαφράνς, Αραγιούρι(46′ Αντωνίου), Πανός(46′ Λουλίνια), Παναγιώτου, Γουίλιαμς, Πάντσεον, Μπεσάρα, Σακό, Νέμετς, Ράσιτς(60′ Σάνι)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σελίν, Μανθάτης / Ράσιτς, Πανός, Παναγιώτου

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκο