Από τις πεντάρες στις εξάρες(vid)

. Οι «γαλάζιοι» όχι μόνο επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά κόντρα στον Ερμή αλλά το παράκαναν.  Με φόρα από την 5άρα επί της Σαμπουρντάλο έριξαν 6άρα (6-0) στον Ερμή και με εντυπωσιακό τρόπο πανηγύρισαν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Καλύτερα δεν θα μπορούσε να μπει στο παιχνίδι ο Απόλλωνας ο οποίος φάνηκε ότι είχε στόχο να πιέσει από ψηλά και αυτή η πίεση δημιούργησε προβλήματα στον Ερμή. Καπάκι ήρθε και το γκολ του Αγκίρε και μεγάλο μέρος από το άγχος έφυγε από τα πόδια των παικτών του Σωφρόνη Αυγουστή. Η πίεση συνεχίστηκε αλλά ξαφνικά στο 17΄ έσβησαν τα φώτα και όλα σταμάτησαν. Πάλι πρόβλημα με τον φωτισμό στο «Αμμόχωστος» και χρειάστηκαν 30 λεπτά για να επαναρχίσει το παιχνίδι. Η ημίωρη διακοπή δεν επηρέασε τον Απόλλωνα καθώς δύο λεπτά αφού άναψαν τα φώτα έκανε το 2-0 με τον Ματέι και όλα άρχισαν να παίρνουν τον δρόμο τους στο «Αμμόχωστος». Όταν ήρθε και το 3-0 με τον Σάλαϊ, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος από το α΄ μέρος.

Ο Ερμής προσπάθησε στο ξεκίνημα της επανάληψης αλλά δεν τα κατάφερε. Εκεί που πίεσε ήρθε το 4-0 και του έκοψε τα φτερά και μέσα σε 8 λεπτά το σκορ εκτοξεύθηκε στο 6-0. Με χίλιους τρόπος η ομάδα του Σωφρόνης αναπτυσσόταν επιθετικά και ο Ερμής δεν ήξερα από που του ερχόταν το κάθε γκολ. Μάλιστα αν ήταν πιο προσεκτικοί στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι, το σκορ θα έφτανε σε αστρονομικά επίπεδα.
ΤΑ ΓΚΟΛ
8΄ 0-1.  Ξεδιπλώθηκαν  οι γαλάζιοι, τελικός αποδέκτης ο Αγκίρε ο οποίος έκανε την σέντρα-σουτ, η μπάλα χτύπησε και σε αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα του Καϊκέ.
19΄ 0-2. Ο Ντιγκινί έπιασε το σουτ, απέκρουσε ο Καικέ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ματέι με όμορφη προσποίηση και πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
32΄ 0-3. Σέντρα του Αγκίρε και με πλασέ ο Σάλαϊ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
57΄ 0-4. Αντεπίθεση για τον Απόλλωνα, ο Αγκίρε έβγαλε την συρτή μπαλιά στον Νταμπό ο οποίος με μια απλή κίνηση γύρισε το κορμί και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
64΄ 0-5. Ωραίο γύρισμα του Αγκίρε στον Ντιγκινί ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Καικέ
65΄ 0-6. Έγινε η μακρινή διαγώνια μπαλιά, ο Μπένσοπ κατέβασε, πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΕΡΜΗΣ : Kαικέ, Δημητρίου, Αίρτον (37΄ Τζιοβάνι), Μέιρα, Ρουσιάς, Γεμπλί, Ντιας, Γκόμες, Γουέσλει (37΄ Παντελή), Σισοκό, Φερνάντες

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ : Μολ, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σάλαι, Αγκίρε, Σακέτι (65΄ Μάρκοβιτς), Ντένιτς, Πίττας, Ντιγκινί, Ματέι (69΄ Κυριάκου), Νταμπό (59΄ Μπένσοπ),
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παντελή, Ντίας/Αγκίρε

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος