Απόδραση από τον… πάγκο

Πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι … δείχνει το τελικό σκορ, η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει σημαντικό τρίποντο μέσα στο «Τάσος Μάρκου» απέναντι στην αξιόμαχη ΕΝΠ που γνώρισε την πρώτη της ήττα με τον Φαν Χενέουχντεν στο τιμόνι.

Οι «κυανόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο δεν απείλησαν ουσιαστικά τον αντίπαλο και χρειάστηκε η επιστράτευση του Μαρτίνες και του πρώτου της σκόρερ Εντλοβού, προκειμένου να αποδράσει από μια δύσκολη έδρα.

Οι δύο ποδοσφαιριστές ήταν αυτοί που πέτυχαν τα δύο γκολ της αναμέτρησης με τον Νοτιαφρικανό να σκοράρει από τα 11 βήματα στο 76ο λεπτό και τον Μαρτίνες να εκμεταλλεύεται προώθηση του αντίπαλου τερματοφύλακα για το τελικό 0-2. Με την αποψινή νίκη η Ανόρθωση ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλοπάτι της βαθμολογίας, αναμένοντας τους αγώνες του ΑΠΟΕΛ και της ΑΕΚ.

Ο Νοτιοαφρικανός ήταν αυτός που μετουσίωσε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Νούχου από τον Πάρπα στο 74ο λεπτό, διαμορφώνοντας το 0-1. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε άμεσα με τον Πάρπα να πιάνει τη κεφαλιά μετά από φάουλ του Φροξυλιά, αναγκάζοντας τον Κόπριβετς σε σπουδαία απόκρουση με τη μπάλα να προσκρούει στο δοκάρι. Σε χρόνους καθυστερήσεων ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ προωθήθηκε σε εκτέλεση κόρνερ με αποτέλεσμα η Ανόρθωση να κτυπήσει στην αντεπίθεση με τον Μαρτίνες να πλασάρει από το κέντρο του γηπέδου προ κενής εστίας για το τελικό 0-2.

ΕΝΠ: Αμπάρης, Πάρπας (82′ Χατζηανδρέας), Τσιακλής (31′ Δανιήλ), Μπασόφ (63′ Μπούτιμιρ), Μπάουμαν, Κοσμάς, Παπαδόπουλος, Μπόζοβιτς, Βαλιάνος, Φροξυλιάς, Ντίξον
Ανόρθωση: Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Νούχου, Βίκτορ, Χόλγκερσον, Μαϊσουράτζε, Λαΐφης, Αμπουρτζάνια (64′ Μαρτίνες), Κάλβο (86′ Πελέ), Μακρής, Κουλούρης (64′ Εντλοβού)
Κίτρινες κάρτες: Μπόζοβιτς, Πάρπας

Διαιτητής: Χ.Νικολαϊδης ( Ν.Καλησπέρας Σ. Βίκτωρος)