ΑΠΟΕΛ: Αγκάλιασε τον τίτλο

Το γκολ του Τζιμπούρ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με δόση τύχης χάρισε τη νίκη με 3-2 στο ΑΠΟΕΛ και σε συνδυασμό με την ήττα του Απόλλωνα στο ΓΣΖ από την ΑΕΚ οι «γαλαζοκίτρινοι» ξέφυγαν με πέντε βαθμούς στην κορυφή, την στιγμή που έχουν απομένει μόλις τρία παιχνίδια.

Το ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Ντε Βινσέντι στο 37΄ όμως μέσα σε ένα λεπτό η Ομόνοια με πρωταγωνιστή τον Ασίς γύρισε τα σε βάρος της δεδομένα. Στο 55΄ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ενώ στο 56΄ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ο Αλεξάνδρου στο 59΄ έφερε το παιχνίδι στα ίσα για να έρθει ο Τζιμπούρ να βάλει γκολ… τίτλου.

Δίκαια παράπονα έχει η Ομόνοια από τη διαιτησία. Στο 16’ ο Καρλάο κράτησε το Σκέμπρι εντός περιοχής, αλλά δεν δόθηκε η παράβαση. Στη δε αποβολή του Λομπιανίτζε ο διαιτητής εξάντλησε όλη του την αυστηρότητα.

ΑΠΟΕΛ (Τ.Φινκ): Χιώτης, Αμορίν, Καρλάο (Κακά), Σέρτζιο, Ρίισε, Ντε Βινσέντι, Χαραλαμπίδης (84΄ Εφραίμ), Μοράις, Αλεξάνδρου (62΄ Αλωνεύτης), Γκόμες, Τζιμπούρ
Ομόνοια (Κ.Καιάφας): Παναγή, Λομπιανίτζε, Ρούνιε, Λεάντρο, Οικονομίδης, Ασίς (82΄ Ρούμπιο), Σκέμπρι (46΄ Ποτέ), Γκουλόν, Ράμος (84΄ Γκαρσία), Φοφάνα, Μαργκάσα
Κίτρινες: Αλεξάνδρου, Ρίισε (4η)/ Ράμος, Σκέμπρι (4η), Λεάντρο, Ασίς (6η), Γκουλόν
Κόκκινες: Λομπιανίτζε

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Α. Χριστοδούλου.Μ. Σωτηρίου Χ. Χαραλάμπους