Ατέλειωτο ματς, τίτλος στον Νόλε!

Ένα παιχνίδι που δεν τελείωνε με τίποτα και όσοι το έβλεπαν δεν ήθελαν και να τελειώσει έγινε στον τελικό του Wimbledon, με τον Νόβακ Τζόκοβιτς να επικρατεί με 3-2 (7-6,1-6,7-6,4-6,13-12) του Ρότζερ Φέντερερ για να κατακτήσει τον πέμπτο τίτλο της καριέρας του και 16ο grand slam.

Ο τελικός ήταν ο μεγαλύτερος σε διάρκεια στην ιστορία, 4:55, ξεπερνώντας εκείνον του 2008 ανάμεσα σε Φέντερερ και Ναδάλ με 4:48.

Δεν υπάρχουν λόγια να περιγραφεί αυτό που είχαμε στο κεντρικό κορτ του All England Club, με τους δυο παίκτες να δίνουν το 1000% τους στο χόρτο για να κερδίσουν και όλα να κρίνονται οριακά.

Ο Τζόκοβιτς κέρδισε και τα τρία tie break που έγιναν στην αναμέτρηση και αυτό στο τέλος ήταν που μέτρησε για να του δώσει τη νίκη.

Πρώτο σετ

Το σέρβις ήταν το σημείο κλειδί στο ξεκίνημα του αγώνα, αφού οδηγήθηκε το σετ σε tie break με μόλις μια ευκαιρία για κάποιον εκ των δυο να σπάσει αυτό του αντίπαλού του. Την είχε ο Φέντερερ και την έχασε. Στο tie break πρώτος «χτύπησε» ο Νόλε, ο Ελβετός απάντησε αλλά στο τέλος ήταν ο Σέρβος που επικράτησε 7-5 και πήρε το σετ 7-6.

Δεύτερο σετ

Το ανταγωνιστικό ματς του πρώτου σετ πήγε περίπατο, αφού ο Φέντερερ ξεκίνησε με break και κυριάρχησε στη συνέχεια. Στον Τζόκοβιτς δεν έβγαινε τίποτα και μοιραία έγινε το 1-1 στα σετ με τον Ελβετό να επικρατεί 6-1.

Τρίτο σετ

Μια επανάληψη του πρώτου σετ ήταν το τρίτο, με τον Φέντερερ να μπαίνει με ορμή, να πιέζει το σέρβιτς του Τζόκοβιτς στα πρώτα games αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει ένα break. O Σέρβος νο1 αφού κρατήθηκε ανέβασε ποσοστά πρώτου σέρβις και ένιωσε πιο άνετα στο γήπεδο, αν και τα χρειάστηκε σε set point του Ελβετού στο 5-4. Το έσωσε. Έφτασε το σετ στο tie break και εκεί αφού προηγήθηκε 5-1 κέρδισε με 7-4 για να προηγηθεί εκ νέου 2-1.

Τέταρτο σετ

Στο ξεκίνημα ο Τζόκοβιτς ήταν αυτός που έβαζε την πίεση και προσπάθησε να φτάσει σε ένα break, όμως μετά το 2-2 τα δεδομένα άλλαξαν και ο Φέντερερ στην πρώτη του απόπειρα έσπασε το σέρβις του Σέρβου. Ακολούθησε και ένα δεύτερο break για το 5-2, με τον Τζόκοβιτς απλώς να καταφέρνει να «απαντήσει» στο ένα. Όταν φτάσαμε στο 5-4 ο Φέντερερ καθάρισε εύκολα το game και μαζί το σετ.

Πέμπτο σετ

Στο σετ αυτό tie break δεν υπάρχει και φάνηκαν πιο πιεστικοί και οι δυο, αλλά το σκηνικό δεν άλλαξε στην ουσία του. Ο Τζόκοβιτς έφτασε πρώτος στο break για να προηγηθεί με 4-2, αλλά ο Φέντερερ βρήκε τη ψυχική δύναμη να σηκωθεί και στο αμέσως επόμενο ανταπέδωσε και έφερε το ματς στα ίσα. Τα όσα ακολούθησαν ήταν επικά, αφού τους κατέβαλε και τους δυο η κούραση αλλά έβρισκαν τρόπο να επιβιώνουν για να δίνουν παράταση στην αγωνία. Μάχες σε κάθε game, στο όριο η αγωνία και η ένταση και ανατροπές που βοήθησαν στο «μύθο» της αναμέτρησης. Με το σκορ στο 7-7, ο Φέντερερ από 30-0 πίσω έκανε break αλλά στο αμέσως επόμενο σέρβιρε για να το πάρει, είχε διπλή ευκαιρία να κλείσει το ματς και την έχασε! Ο Νόλε σηκώθηκε, έμεινε ζωντανός και με σερί πόντους απάντησε στο break. Ακολούθησε αίμα και άμμος, με τους δυο να βρίσκουν τρόπους να κρατούν το σέρβις τους μέχρι το 12-12 που έπρεπε να οδηγηθούμε σε ένα ακόμα tie break. Σε αυτό ο Τζόκοβιτς μπήκε πιο δυνατά και αφού προηγήθηκε 4-1 το έκλεισε με 7-3 για να πανηγυρίσει τον τίτλο.