Μπάσκετ: Ηττα στην Πορτογαλία

Την εκτός έδρας ήττα από την Πορτογαλία γνώρισε η Εθνική Κύπρου, με 76-64, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α’ Προκριματικής Φάσης του Ευρωμπάσκετ 2021.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στον θεσμό, με την πρόκριση στην επόμενη φάση να κρίνεται στην 4η και τελευταία αγωνιστική του ομίλου, η οποία θα πραγματοποιηθεί την 1η Ιουλίου 2018 στην Κύπρο, με αντίπαλο το Λουξεμβούργο.

Στο παιχνίδι κόντρα στην Πορτογαλία από την Κύπρο διακρίθηκαν οι Βασίλης Κούνας (16 πόντοι, 3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ), Σάιμον Μιχαήλ (15 πόντοι, 1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ), Άντονι Κινγκ (14 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Ανδρέας Σιζόπουλος (11 πόντοι, 3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Οι πορτογάλοι ξεκίνησαν σημειώνοντας τέσσερις πόντους στο πρώτο λεπτό, με τον Βασίλη Κούνα να απαντάει με τρίποντο λίγο αργότερα μειώνοντας σε 4-3. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι σημείωσαν τέσσερις ακόμα πόντους (8-3) με την Κύπρο να σημειώνει με δύο διαδοχικά τρίποντα με τους Θεοχαρίδη και Σιζόπουλο, παίρνοντας προβάδισμα με 9-8. Έπειτα ο Σοάρες με λέι απ έκανε το 10-9 για την Πορτογαλία, με τον Σιζόπουλο να σημειώνει λίγο πιο μετά νέο τρίποντο και να κάνει το 12-10 για την Κύπρο. Μέχρι το 9’ οι πορτογάλοι σημείωσαν οκτώ πόντους και προηγήθηκαν με 18-12, ενώ στο τελευταίο λεπτό της περιόδου η Κύπρος πέτυχε τέσσερις πόντους με τους Μιχαήλ και Παντελή, ενώ δέχθηκε άλλους δύο, με την διαφορά να μειώνεται στους τέσσερις (20-16).

Με τέσσερις πόντους από τους Μιχαήλ – Κορωνίδη μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κύπρος, ισοφαρίζοντας σε 20-20. Στην συνέχεια ο Γκερέιρο με τρίποντο έκανε το 23-20, ενώ μέχρι το 12’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Μιχαήλ για Κύπρο), με το σκορ να πηγαίνει στο 25-20. Μισό λεπτό αργότερα ο Σάιμον Μιχαήλ με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 25-25 για την Κύπρο. Μέχρι το 15’ οι γηπεδούχοι πέτυχαν έντεκα σερί πόντους και προηγήθηκαν με 36-25, ενώ στο επόμενο ενάμιση λεπτό οι δύο ομάδες σημείωσαν από ακόμα δύο πόντους (η Κύπρος με τον Μιχαήλ) με το σκορ να πηγαίνει στο 38-27. Έπειτα ο Σιζόπουλος με τρίποντο μείωσε στους οκτώ (38-30), ενώ έως το τέλος του ημιχρόνου το σκορ οδηγήθηκε στο 41-33.

Ο Σοάρες με μία ελεύθερη βολή έκανε το 42-33 νωρίς στην Γ’ περίοδο, με τον Κούνα με λέι απ στην συνέχεια να μειώνει σε 42-35. Μέχρι το 25’ οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Μιχαήλ για την Κύπρο) με το σκορ να πηγαίνει στο 44-37, με τον Κούνα μισό λεπτό αργότερα να σημειώνει νέο τρίποντο και να μειώνει σε 44-40. Έως το 27’ η Κύπρος σημείωσε δύο πόντους με τον Κινγκ, ενώ δέχθηκε τέσσερις, με το σκορ να πάει στο 48-42 για τους γηπεδούχους. Έπειτα ο Γκόμες με τρίποντο έκανε το 51-42 για την Πορτογαλία, με τον Κινγκ στην συνέχεια να σημειώνει δύο πόντους και να μειώνει σε 51-44. Οι πορτογάλοι σημείωσαν δύο ακόμα πόντους μέχρι το τέλος της περιόδου (53-44).

Με δύο ελεύθερες βολές ο Μιχαήλ η Κύπρος μείωσε νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο σε 53-46, για να ακολουθήσει τρίποντο του Ολιβέιρα (56-46). Στην συνέχεια ο Κινγκ πέτυχε δύο ακόμα ελεύθερες βολές, μειώνοντας στους οκτώ (56-48), για να ακολουθήσει νέο τρίποντο για τους πορτογάλους, όπου το σκορ να πηγαίνει στο 59-48. Μέχρι το 32:30 το σκορ ήταν στο 63-50 για τους γηπεδούχους, ενώ μέχρι τα μισά της περιόδου οι πορτογάλοι ήταν μπροστά με 67-50. Στο επόμενο λεπτό ο Βασίλης Κούνας με έξι πόντους μείωσε σε 67-56, ενώ έως το 37’ οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Κινγκ για Κύπρο) με το σκορ να οδηγείται στο 69-58. Με το τέλος του αγώνα η Πορτογαλία πήρε την νίκη με τελικό σκορ 76-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 41-33, 53-44, 76-64

Εθνική Πορτογαλίας (Μάριο Γκόμες):Μπαρμπόσα, Μπαρόσο 18 (5), Καρντόσο, Φονσέκα 4, Γκόμες 9 (1), Γκερέιρο 3 (1), Ολιβέιρα 16 (2), Κιέροζ 9 (1), Σίλβα 4, Σοάρες 13.

Εθνική Κύπρου (Λίνος Γαβριήλ):Κινγκ 14, Κορωνίδης 2, Κουμής, Κούνας 16 (3), Λοϊζίδης, Μάρκου, Μιχαήλ 15 (1), Παντελή 3, Παπάμιχαηλ, Σιζόπουλος 11 (3), Σταυρινίδης, Θεοχαρίδης 3 (1).