Μπάσκετ: «Κόκκινο» προβάδισμα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ με 76-70 με τους «πράσινους» να… πληρώνουν τα «νεκρά» τους διαστήματα αλλά και τη… μανία του Χρήστου Χριστοδούλου να γεμίζει με φάουλ τους φιλοξενούμενους

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει τον στόχο του, 76-70 και να κάνει το 1-0 στη σειρά των μεγάλων τελικών της Α1, χάρις στα πολλά λάθη του Παναθηναϊκού και τα «νεκρά» διαστήματα στο παιχνίδι της ομάδας του Σωτήρη Μανωλόπουλου. Την ίδια ώρα, οι «ερυθρόλευκοι» οφείλουν πολλά στις αποφάσεις του Χρήστου Χριστοδούλου ο οποίος έβλεπε μόνο… Ολυμπιακό, φροντίζοντας να «καθαρίζει» στα… δύσκολα.

Το ματς ξεκίνησε πολύ.. νευρικά και από τους δύο αντιπάλους με τον Φώτση να είναι εκείνος που «έσπασε» το ρόδι για το 0-3. Ο Παναθηναϊκός με μεγάλη προσήλωση στα αμυντικά του καθήκοντα δεν επέτρεψε στους «ερυθρόλευκους» να πετύχουν πόντο για 3:30 λεπτά, αλλά στη συνέχεια με ένα γρήγορο 8-0, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκαν με 8-3, στο 5’. Στο σημείο αυτό ο Σωτήρης Μανωλόπουλος πέρασε στο παρκέ για πρώτη φορά τον Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος «οδήγησε» τους συμπαίκτες του σε σερί 0-10.

Οι φιλοξενούμενοι τα… έβαζαν από παντού και με τρίποντο του αρχηγού ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται με 8-13, δύο λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Η συνέχεια ήταν εξαιρετική για τους πρωταθλητές οι οποίοι τελείωσαν το δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 10-17. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τον Ολυμπιακό, στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου δύο μεγάλα τρίποντα από τους Μπλουμς και Φώτση η διαφορά εκτινάχτηκε στους 13 πόντους, 10-23.

Ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να… καταπιεί τον Ολυμπιακό στην άμυνά με του, με τους «ερυθρόλευκους» να μη μπορούν να βρουν ελεύθερο σουτ, αλλά και… να μη μπορούν να σκοράρουν με τίποτα. Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος, όμως, αποφάσισε να περάσει στο παρκέ Μόργκαν και Κούπερ οι οποίοι έδειξαν παντελώς ανέτοιμοι γι αυτήν την κατάσταση. Ο Σλούκας το πήρε πάνω του και ο Ολυμπιακός «έτρεξε» σερί 18-0. Ο Παναθηναϊκός για 6 ολόκληρα λεπτά έμεινε άποντος, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 28-23. Μέσα σε όλα και το one man show του Χρήστου Χριστοδούλου, ο οποίος μόλις είδε τα δύσκολα για τους Πειραιώτες, τους έδωσε τις… λύσεις που χρειαζόντουσαν.

Παρ’ όλα αυτά οι πρωταθλητές βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν και με το Διαμαντίδη να αναλαμβάνει δράση και να… δημιουργεί, ο Μαυροκεφαλίδης βρήκε τις ευκαιρίες να τρυπήσει την άμυνα του Ολυμπιακού και ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος 33-34.

Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη φάση του δεύτερου ημιχρόνου έδειξε να.. διαβάζει και ο Μαυροκεφαλίδης πολύ απλά έκανε το 33-36. Στη συνέχεια, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν μαζεμένα τα δύο πρώτα τους τρίποντα και με τους Μάντζαρη και Πρίντεζη έκαναν το 41-36, με τους διαιτητές να έχουν στείλει στον πάγκο με τρία φάουλ τον Δημήτρη Διαμαντίδη. Ο Μαυροκεφαλίδης συνέχιζε να δίνει λύσεις στην ομάδα του, 41-38 στο 23’, αλλά ένα ακόμα τρίποντο και πάλι από τον Πρίντεζη λίγο αργότερα πήγε τη διαφορά στο +9 για τους «ερυθρόλευκους», 47-38, με τον Μάντζαρη λίγο αργότερα να πετυχαίνει το τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο για την ομάδα του και να κάνει το 51-49.

Ο Μανωλόπουλος προσπαθώντας να αλλάξει τα δεδομένα έριξε στο παρκέ, Κούπερ, Διαμαντίδη και Μποχωρίδη με τους «πράσινους» να πετυχαίνουν σερί 0-7, με… σύνθημα τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη και το σκορ να είναι 51-46 στο 28’. Την ίδια ώρα η άμυνα ζώνης του Παναθηναϊκού είχε… μπλοκάρει τον Ολυμπιακό και στην αντίπερα όχθη οι μπάλες πέρναγαν στον Μαυροκεφαλίδη. Ο Έλληνας σέντερ είχε συνδεθεί για τα καλά με το καλάθι του Ολυμπιακού και μείωσε σε 53-50. Στα.. δύσκολα για μία ακόμα φορά ο Ολυμπιακός βρήκε βοήθεια από τους διαιτητές με τους «γκρι» να… ανακαλύπτουν τέταρτο φάουλ του Διαμαντίδη και ο Λοτζέσκι από τις βολές να κάνει το 55-50.

Ο Χριστοδούλου συνέχιζε το… βιολί του ανακαλύπτοντας συνεχώς φάουλ στους «πράσινους», την ώρα που ο Λοτζέσκι με τρίποντο έκανε το 65-55 και ο Ντάνστον «έγραφε» το 67-55. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς για τον Ολυμπιακό με τον Πετγουει να κάνει το 72-58. Γιάνκοβιτς και Μαυροκεφαλίδης με 5 σερί πόντους μείωσαν σε 72-63 στο 37΄με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να έχει τον πρώτο λόγο για την νίκη και τελικώς να φτάνει σε αυτήν με σκορ 76-70.

Δεκάλεπτα: 10-17, 33-34, 55-50, 76-70
Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4, Χάντερ 2, Ντάνστον 13, Σπανούλης 7, Ντάρντεν 4, Σλούκας 16 (1), Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι 13 (2), Πρίντεζης 12 (2), Αγραβάνης, Μάντζαρης 5 (1)
Παναθηναϊκός (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Σλότερ, Μποχωρίδης 5 (1), Γιάνκοβιτς 8 (2), Φώτσης 15 (2), Νέλσον 4, Μαυροκεφαλίδης 23, Διαμαντίδης 7 (1), Μπλουμς 6 (2), Κούπερ 2, Μόργκαν