Μπάσκετ: Ανετα ο Κεραυνός

Την νίκη απέναντι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου πέτυχε ο Κεραυνός στην έδρα του, με σκορ 85-57, στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι για την 18η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Οι «βυσσινί» ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, όμως ο Κεραυνός από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και έπειτα κυριάρχησε στο παρκέ και πήρε μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τέρελ Παρκς με 26 πόντους (11 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).)

Αρκετά καλά ξεκίνησε στην αναμέτρηση η Ένωση Νέων Παραλιμνίου που μέχρι το 3’ ήταν μπροστά στο σκορ με 7-3. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό ο Κεραυνός ισοφάρισε με τέσσερις πόντους του Πέπερ, με τον Παπαδόπουλο να απαντάει στην συνέχεια κάνοντας το 9-7 για τους «βυσσινί». Η Ένωση διατήρησε το προβάδισμα της και στην συνέχεια, όπου το σκορ ήταν στο 13-9 στο 6’, ενώ δύο λεπτά αργότερα στο 19-17. Μέχρι το φινάλε της περιόδου ο Κεραυνός πέτυχε τέσσερις πόντους με τους Ρος και Παρκς και πήρε προβάδισμα με 21-19.

Σαφώς βελτιωμένη ήταν η εικόνα του Κεραυνού στην Β’ περίοδο, όπου μέχρι το 13’ πέτυχε επτά πόντους (πέντε ο Παρκς, δύο ο Αμπουκάρ), φέρνοντας το σκορ στο 28-19. Η Ένωση κατάφερε στο επόμενο δίλεπτο να πετύχει πέντε ακόμα πόντους, ενώ δέχθηκε ένα, μειώνοντας έτσι την διαφορά στους πέντε (29-24). Στο 16’ το σκορ ήταν στο 31-27 για τον Κεραυνό, με τους γηπεδούχους στην συνέχεια να πετυχαίνουν 16 σερί πόντους (έξι ο Μπάρκερ, από ένα τρίποντο οι Μιχαήλ-Θεοχαρίδης, από δύο πόντους οι Αμπουκάρ-Παρκς) φέρνοντας το σκορ στο 47-27. Με το τέλος του ημιχρόνου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 50-29.
Δυναμικά μπήκε και στην Γ’ περίοδο ο Κεραυνός που μέχρι το 25’ πέτυχε δέκα πόντους (πέντε ο Παρκς, τρίποντο ο Μπάρκερ, δύο ο Νεοφύτου) ενώ για την ΕΝΠ είχε πετύχει τρίποντο ο Μίαερς, με το σκορ να οδηγείται στο 60-32. Δυόμιση λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 64-37 ενώ το τέλος της περιόδου βρήκε τους «ερυθροκίτρινους» να προηγούνται με 64-42.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στα πρώτα στάδια του τέταρτου δεκάλεπτου, με το σκορ να οδηγείται στο 69-46, μέχρι το 33’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κεραυνός διατηρούσε το προβάδισμα του, με 75-51. Με το φινάλε του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με τελικό σκορ 85-57.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 50-29, 64-42, 85-57
Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης):Μιχαήλ 3 (1), Μπάρκερ 11 (3), Αμπουκάρ 13 (1), Παρκς 26, Πέπερ 8 (1), Λοϊζίδης 5, Νεοφύτου 2, Θεοχαρίδης 9 (3), Μάρκου,Κορωνίδης, Ρος 8.
Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 5 (1), Ατγούντ 11, Χίκεϊ 22 (5), Μάιερς 12 (1), Εζεκίαχ 5, Γκεόργκιεβ, Ζάντης, Χαραλάμπους, Σολωμού 2, Πυρίλλης.

Νικήτρια η ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του πρώτου χρονικά αγώνα για την 18η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, η οποία επικράτησε στο «Κίτιον Αθλητικό Κέντρο» της ΕΘΑ Έγκωμης με 86-81.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν συναρπαστική, με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και την ΕΘΑ να είναι σαφώς βελτιωμένη στην συνέχεια, όπου ισοφάρισε στο σκορ και κυνήγησε το κάτι παραπάνω, με τους γηπεδούχους ωστόσο να είναι συγκεντρωμένοι στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης και να φεύγουν με την νίκη.

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ήταν οι Ντέβιν Σέρσι (21 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, Σέιν Γκίμπσον (21 πόντοι, 3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντανίλο Τάσιτς (20 πόντοι, 1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Ανδρέας Σιζόπουλος (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ που προηγήθηκε με 12-0 στο πρώτο δίλεπτο (επτά ο Σέρσι, τρίποντο ο Τάσιτς, δύο ο Σιζόπουλος). Οι «κιτρινοπράσινοι» συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα, καταφέρνοντας μέχρι το 5:30 να φέρουν την διαφορά στους 18 πόντους (22-4). Το τέλος της περιόδου βρήκε την ΑΕΚ να είναι μπροστά με 27-12.

Πιο ισορροπημένη ήταν η εικόνα του αγώνα στα πρώτα στάδια της Β’ περιόδου, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν έως το 13’ από τέσσερις πόντους (31-16). Στο επόμενο δίλεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν επτά πόντους, ενώ δέχθηκαν τρεις, με το σκορ να οδηγείται στο 38-19. Η ΕΘΑ ήταν βελτιωμένη στην πορεία, όπου μέχρι το 19’ μείωσε στους δεκαπέντε την διαφορά (47-32), με τον Μπιγκς να πετυχαίνει ένα ακόμα πόντο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Αρκετά βελτιωμένη ήταν η εικόνα της ΕΘΑ στην Γ’ περίοδο, με την ομάδα της Λευκωσίας μέχρι το 22’ να σημειώνει δέκα πόντους (πέντε ο Χόλλιμον, τρεις ο Γουίτσε, δύο ο Μάρτιν) ενώ η ΑΕΚ είχε πετύχει δύο πόντους με τον Σέρσι, έτσι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 50-42. Στο επόμενο τρίλεπτο η ΑΕΚ έφερε ξανά την διαφορά στους έντεκα (55-44). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο πόντους με τον Τάσιτς (57-44), ενώ ακολούθησε ένα σερί 13 πόντων για την ΕΘΑ (έξι ο Μάρτιν, τέσσερις ο Παπάμιχαηλ, δύο ο Γουίτσε) ισοφαρίζοντας σε 57-57. Μέχρι το φινάλε της περιόδου η ΑΕΚ πέτυχε δύο ακόμα πόντους με τον Σιζόπουλο (59-57).

Με έξι πόντους στο πρώτο ενάμιση λεπτό, ξεκίνησε την Δ’ περίοδο η ΑΕΚ (από δύο Πέτροβιτς, Σέρσι, Μπιγκς),επαναφέροντας την διαφορά στους οκτώ (65-57). Στην συνέχεια η ΕΘΑ ανέβηκε και μέχρι το 33:30 πέτυχε επτά πόντους (πέντε ο Χόλλιμον, δύο ο Μάρτιν), ενώ δέχθηκε δύο πόντους από τον Τάσιτς, με το σκορ να οδηγείται στο 67-64. Δύο λεπτά αργότερα η ΕΘΑ μείωσε στον πόντο την διαφορά (71-70), ενώ μέχρι το 37’ το σκορ ήταν στο 72-72.

Έπειτα η ΑΕΚ με τέσσερις πόντους από τους Σιζόπουλο και Πέτροβιτς πήρε προβάδισμα με 76-72, για να μειώσει στον πόντο η ΕΘΑ λίγο αργότερα με τρίποντο του Μπρουκς (76-75). Μέχρι το 39’ οι Λαρνακείς πέτυχαν δύο ακόμη πόντους με τον Τάσιτς, παίρνοντας προβάδισμα με 78-75. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η ΑΕΚ πήρε την νίκη με 86-81.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 48-32, 59-57, 86-81.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Σέρσι 21, Σιζόπουλος 15, Πέτροβιτς 4, Τάσιτς 20 (1), Γκίμπσον 21 (3), Μπιγκς 5, Κουμής, Τρισόκκας, Μοτίτης.

ΕΘΑ Έγκωμης (Γιώργος Μπιτζάνης): Μάρτιν 21, Παπάμιχαηλ 4, Μπρουκς 9 (3), Σταυρινίδης, Γουίτσε 20 (3), Χόλλιμον 25 (5), Κωνσταντίνου 2, Παναγιώτου.