Bundesliga: Μαγική εμφάνιση απ’ την Μάιντς

Τι κι αν προερχόταν από δύο σερί ήττες και βρισκόταν κάτω από την επικίνδυνη ζώνη; Τι κι αν έμεινε με παίκτη λιγότερο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου; Η Μάιντς, πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση στη Bundesliga, πέτυχε μια εμφαντική νίκη με σκορ 5-1 στην έδρα της Χόφενχαϊμ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Για τους γηπεδούχους, που έχασαν απίστευτες ευκαιρίες για γκολ, αυτή ήταν η πρώτη ήττα μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Μάιντς προηγήθηκε στο σκορ στο 33’ με τον Εζτουνάλι, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μπακού. Η τύχη χαμογέλασε στους φιλοξενούμενους, καθώς στο 52’ με αυτογκόλ του Καντεράμπεκ διπλασίασαν τα τέρματά τους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά βρήκαν μπροστά τους έναν εκπληκτικό Τσέντνερ, ο οποίος «κατέβασε ρολά».

Σαν να μην έφταναν αυτά για τη Χόφενχαϊμ, ήρθε στο 62’ ο Κουντέ για να κάνει το 0-3. Στο 77’, πέρασε ως αλλαγή για τους γηπεδούχους ο Σταφυλίδης και έξι λεπτά αργότερα, ήρθε η μείωση του σκορ με τον Κράμαριτς. Η Χόφενχαϊμ προσπάθησε να κάνει το «κόλπο γκρόσο» και βγήκε μπροστά κατά κύματα, αλλά έμεινε εκτεθειμένη πίσω και το πλήρωσε. Στο 90’ ο Μπετιούς και στο τρίτο λεπτό τω καθυστερήσεων ο Μαλόνγκ πέτυχαν άλλα δύο γκολ για τους φιλοξενούμενους, διαμορφώνοντας το τελικό 1-5.