Χάντμπολ: Πρωταθλητής ο Παρνασσός

Οι κόποι μιας ολόκληρης αγωνιστικής περιόδου απέφεραν καρπούς. Ο Παρνασσός Στροβόλου με την ολοκλήρωση της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας στέφθηκε δίκαια και πανάξια πρωταθλητής Κύπρου για την περίοδο 2018-19 κερδίζοντας μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου με 23-21.

Με το απόλυτο σε 16 αγώνες και με την 4η φετινή νίκη του στον θεσμό η ομάδα του Σάββα Ζωγράφου κατάφερε να εκθρονίσει τον πρωταθλητή των τελευταίων ετών Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου κατακτώντας τον τίτλο για πρώτη φορά στην ιστορία του. Η περσινή κατάκτηση του κυπέλλου άνοιξε την όρεξη όλων στην ομάδα του Στροβόλου η οποία έδωσε συνέχεια με την κατάκτηση του Σούπερ Καπ για να ακολουθήσει σήμερα και το πρωτάθλημα.

Όσον αφορά τα του ντέρμπι ο Παρνασσός μπήκε από το ξεκίνημα δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα το κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ του 13-11. Στο 2ο μέρος παρά το γεγονός ότι ο Παρνασσός είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να πλησιάσει στο σκορ 5 λεπτά πριν το τέλος ισοφαρίζοντας σε 20-20.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι χωρίς να χάσουν την ψυχραιμία τους και με τον Νέαρχο Μιχαηλίδη σε μεγάλη μέρα αφού πέτυχε 7 γκολ κατάφερε να πάρει τη νίκη και παράλληλα να σφραγίσει μαθηματικά τον τίτλο με το τελικό 23-21. Με 5 γκολ τέλειωσε τον αγώνα από τον Παρνασσό ο Γιώργος Παπακυπριανού ενώ από το Ευρωπαϊκό ξεχώρισε σ’ ένα ακόμα αγώνα ο Λούκας Παρασκευά που πέτυχε 9 γκολ.

Στα άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής σπουδαίο διπλό πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ επί του Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς με 23-25 επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από αρκετές αγωνιστικές. Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν σε εξαιρετική μέρα, πήραν από το ημίχρονο το προβάδισμα με 11-13 και με τους Ανδρέα Χατζησάββα και Γιώργο Κυριάκου να τελειώνουν τον αγώνα με 6 και 5 τέρματα αντίστοιχα κατέκτησαν τη νίκη.

Τέλος εύκολο απόγευμα είχε ο Προοδευτικός Πάφου ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον ουραγό του πίνακα Μαυρομμάτης Αγίου Παύλου με 35-23 και να πανηγυρίσει άλλη μια νίκη στον θεσμό.