Χειρουργείο…

Το 26ο πρωτάθλημα στην ιστορία του πήρε το ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν αυτό που ήθελαν απέναντι στην Ομόνοια σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι και διατηρήθηκαν στην κορυφή του Κυπριακού ποδοσφαίρου μία αγωνιστική πριν το φινάλε.

Η νίκη με 3-1 χάρισε στο ΑΠΟΕΛ και μαθηματικά το πρωτάθλημα. Η Ομόνοια έχει πολλά και δίκαια παράπονα από τη διαιτησία, αφού οι αποφάσεις της διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα.

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στο γήπεδο, αλλά η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με τον Ντάρμπισάιαρ στο 9΄ (σφράγισε την πρωτιά στους σκόρερ). Από εκείνο το σημείο και μετά το ΑΠΟΕΛ δυσκολευόταν να αντιδράσει. Στο 38΄ ο Αλωνεύτης έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης το ΑΠΟΕΛ έβαλε πίεση για το γκολ που θα του χάριζε το πρωτάθλημα. Στο 51΄ ο Εφραίμ κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Παναγιώτου (το κέρδισε ο Εφραιμ παρά το «έκανε» ο Φιλιώτης). Ο Εφραίμ μπήκε στο κουτί, είχε επαφή με τον Φιλιώτη αλλά έπεσε θεατρινίστικα και ο Δημητρίου ξεγελάστηκε δίνοντας πέναλτι.

Έπεσαν κροτίδες από το βόρειο πέταλο. Ο διαιτητής διέκοψε το παιχνίδι, έγιναν συστάσεις από τα μεγάφωνα και μετά από 15 λεπτά επέστρεψε το τρίο της διαιτησίας. Στο 65΄ ο Πιέρος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 2-1.

Στο 68΄ ο Ντάρμπισαιαρ πέτυχε δεύτερο γκολ που ακυρώθηκε κακώς ως οφσάιντ. Ο Άγγλος ήταν σε κανονική θέση.

Το 3-1 ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Βάντερ ο οποίος έκανε ωραία ατομική ενέργεια, καλό τελείωμα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΜΟΝΟΙΑ:Παναγή, Παναγιώτου (88΄ Κλέιτον), Βύντρα, Άρνασον, Μαργκάσα, Φλορέσκου (90+9 Καρλίτος), Μπρέεβελντ, Τουρέ, Ρουσιάς (80΄ Χριστοφή), Αζίζ, Ντάμρπισάιαρ

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μερκής, Αστίθ, Λάγο, Μιλάνοφ, Βινίσιους, Μοράις, Εφραίμ (83΄ Μπαράλ), Αλωνεύτης, Γιαννιώτας (72΄ Βάντερ), Σωτηρίου (90+4)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σωτηρίου (2η), Γιαννιώτας, Μπαράλ/Ντάρμπισάιαρ, Τουρέ, Άρνασον
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μπρέεβελντ
ΚΟΣΜΟΣ:  6.231 εισιτήρια
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Βασίλης Δημητρίου (Μ. Καλογήρου, Α. Ανδρέου),