Δεν χρειάστηκε και πολύ κόπο για να κερδίσει ο ΠΑΟ τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ με 3-0. Πάτησε για τα καλά εξάδα η ομάδα του Δώνη που είχε και το μυαλό της στον επαναληπτικό του Κυπέλλου με τον ΠΑΣ.

Ο Πανιώνιος κατέβηκε με πάρα πολλά προβλήματα και απουσίες. Βούτυρο στο ψωμί του ΠΑΟ που έκανε εύκολο το ματς με ένα γρήγορο γκολ. Έχοντας απειλήσει με τον Μακέντα στο 7′ και Δώνη ένα λεπτό μετά, ο δεύτερος στο 14′ έκανε το 1-0. Ο Έλληνας μέσος πήρε την μπάλα, προχώρησε ως τη περιοχή και με σουτ νίκησε τον Μαλέρμπ. Ο Πανιώνιος δεν φάνηκε επιθετικά. Ο Παναθηναϊκός έψαξε και άλλα γκολ αλλά ήταν… φτωχός δημιουργικά! Πάντως το γκολ ήρθε με τον Μακέντα στις καθυστερήσεις του α’ μέρους. Ο Ζαχίντ έβγαλε τον Ιταλό σε θέση τετ-α-τετ και αυτός πλάσαρε εύστοχα τον Μάλερμπ για το 2-0.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟ μπήκε για να τελειώσει το ματς. Και αφού δεν το έκανε με το πέναλτι που κέρδισε ο Μπουζούκης και εκτέλεσε ο Χατζηγιοβάνης (απέκρουσε ο Μάλερμπ) στο 62′, το κατάφερε δύο λεπτά μετά.

Ο Ινσούα κατέβασε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή από σέντρα του Γιόχανσον και σκόραρε με ωραίο σουτ για το 3-0.

Όλα είχαν τελειώσει λοιπόν. Ο ΠΑΟ είχε σκορ… ασφαλείας. Ο Δώνης ξεκούρασε και παίκτες ενόψει του επαναληπτικού Κυπέλλου με τον ΠΑΣ Γιάννινα την Τετάρτη και το ματς πήγε σβηστά ως το φινάλε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Δώνης, Ζαχίντ(70′ Koλοβός), Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης(73′ Mπεκ), Κουρμπέλης, Μακέντα(73′ Καμπετσής)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Σαραμαντάς, Ντομίνγκες, Δούμτσιος(57′ Μιλόγιεβιτς), Σταυρόπουλος, Οικονομίδης, Ρέντζας, Κιάκος, Τσιλούλης, Παπανικολάου(84′ Γρίβας), Μασούρας(24′ Παπαγεωργίου)