Δεν την πάει η απογοήτευση

Τη δυνατότητα να κάνει βαθμολογικό άλμα έχασε η Νέα Σαλαμίνα καθώς ηττήθηκε με 2-3 από την Ανόρθωση στο Στάδιο Αμμόχωστος-Επιστροφή, το βράδυ της Δευτέρας. Η ομάδα μας δεν πήρε ότι έδωσε στον αγωνιστικό χώρο. Ο κόσμος της Νέας Σαλαμίνας ήταν στο γήπεδο και εκτίμησε την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών. Η ομάδα βρίσκεται μέσα στους στόχους της και με συλλογική δουλειά θα έπιστρέψει στις επιτυχίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση είχε μια καλή στιγμή με τον Ενρίκε όμως στο 56’ σε αντεπίθεση της Ανόρθωσης ο Μακρής σημείωσε το 0-2. Η Νέα Σαλαμίνα δεν σταμάτησε την προσπάθεια, ρίσκαρε και κατάφερε στο 74’ να μειώσει το σκορ με προβολή του Τσιντί μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η προσπάθεια για την ισοφάριση εντάθηκε το ρίσκο μεγάλωσε όταν ο Βιλέλα πήρε τη θέση του Έντερ, όμως ο Βραζιλιάνος ακραίος επιθετικός δεν κατάφερε να σκοράρει από πολύ καλή θέση.

Σε ακόμη μια αντεπίθεση η Ανόρθωση στο 88’ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Ιακοβένκο. Οι ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας δεν σταμάτησαν την προσπάθεια τους και ο Λεόν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσε σε 2-3. Ο χρόνος που υποδείχθηκε δεν ήταν αρκετός για να φτάσει η Νέα Σαλαμίνα στην ισοφάριση αλλά ούτε και ανάλογος των διακοπών που υπήρχαν στο παιχνίδι.

Η Νέα Σαλαμίνα αγωνίστηκε με τους Στράους, Γκράιμς, Μιντίκκης, Ντα Σίλβα, Έντερ (83΄Βιλέλα), Μπαμπά, Γκάμπι (46’ Κρστιτς), Πεδρίτο (72’ Τσιντί), Ενρίκε, Λεόν, Έζε.

Για την 9η αγωνιστική η Νέα Σαλαμίνα αντιμετωπίζει την ΑΕΚ στο Στάδιο ΓΣΖ, την Κυριακή 9 Νοεμβρίου στις 18:00.