Δια χειρός Σπανούλη το 2 – 1 του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός έχασε μια τεράστια ευκαιρία να βρεθεί ένα βήμα πριν τον τίτλο και ο Ολυμπιακός με έναν απίστευτο Σπανούλη στα τελευταία λεπτά γύρισε ένα παιγνίδι που ήταν πίσω για 35 λεπτά και βρίσκεται πλέον μια ανάσα από τη στέψη.

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν χθες στο ΣΕΦ των πρασίνων με 77-72, έκαναν το 2-1 στις νίκες και πλέον αναζητούν άλλη μια, είτε στο ΟΑΚΑ στο τέταρτο παιγνίδι, είτε αν χρειαστεί 5ος τελικός στο ΣΕΦ. Το σημαντικό για τους Πειραιώτες είναι ότι κράτησαν το προβάδισμα της έδρας σε ένα παιγνίδι που όλα έδειχναν μέχρι το 35` ότι θα το έχαναν. Από την άλλη, οι πράσινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν για δεύτερη φορά το μπρέικ της έδρας και να πάνε σε ένα ματς τίτλου στο ΟΑΚΑ μπροστά στον κόσμο τους με σαφές πλεονέκτημα.

Οσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός μπήκε με περισσότερη ενέργεια έχοντας ένα 8-2 σερί στα πρώτα λεπτά. Πολύ γρήγορα όμως ο Παναθηναϊκός με την είσοδο του Παπαγιάννη και τα σουτ του Φελτέιν, έτρεξε ένα σερί 12-0, δείχνοντας ουσιαστικά πως θα διεκδικούσε μέχρι τέλους τη νίκη. Στη συνέχεια ο πολύ καλός για τον Ολυμπιακό Λοτζέσκι έδωσε νέα πνοή και πολύτιμους πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Καλάθη αλλά και τον νεαρό Παπαγιάννη, διατηρούσε ελαφρύ προβάδισμα με το σκορ στην ανάπαυλα να διαμορφώνεται στο 41-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι άμυνες έσφιξαν και από τις δύο ομάδες και τους πόντους των δύο ομάδων σημείωναν κυρίως οι Χάκετ για τον Ολυμπιακό και ο Παπαγιάννης για τον Παναθηναϊκό. Προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Πεδουλάκη βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει στο σκορ και να κλείνει την περίοδο με 57-62.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά και έκαναν ένα τρίλεπτο σχεδόν να σκοράρουν. Ο Ολυμπιακός μέχρι και το 35` δεν μπορούσε να σκοράρει, κάτι που ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε, ξεφεύγοντας μέχρι και 7 πόντους (59-66). Κάπου εκεί, ο Παναθηναϊκός πήγε να παγώσει το παιγνίδι βγαίνοντας εκτός επιθετικού ρυθμού, και από την άλλη ανέλαβε δράση ο φυσικός ηγέτης των ερυθρολεύκων Βασίλης Σπανούλης.

Ο αρχηγός των “ερυθρολεύκων” με 11 πόντους (2/3 τρίποντα, 5/6 βολές) στα τελευταία τρία λεπτά οδήγησε την ομάδα του σε μια μεγάλη νίκη με 77-72. Ο Σπανούλης με την εμπειρία του πήρε το 4ο και το 5ο φάουλ του Νικ Καλάθη. Την ίδια ώρα, οι πράσινοι έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους με αποτέλεσμα να έχουν στα τελευταία λεπτά 1 στις 6 βολές, ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή είχαν 15 στις 15.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 41-44, 57-62, 77-72

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (3), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3, Μάντζαρης 2, Χάντερ 7, Στρόμπερι 5 (1), Αγραβάνης 2, Γουόρικ, Χάκετ 9, Λοτζέσκι 16 (3), Παπανικολάου.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 8, Φώτσης 3 (1), Φελντέιν 17 (3), Καλάθης 15 (1), Χάντερ 2, Ραντούλιτσα, Παππάς 4, Διαμαντίδης 10 (1), Γκιστ 2, Παπαγιάννης 9, Γουίλιαμς 2, Χέινς.