Διπλό για την ΑΕΛ, επιστροφή στην 5η θέση

Η ΑΕΛ νίκησε με 4-2 εκτός έδρας την Αλκή στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 24η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Λεμεσού επέστρεψε στην 5η θέση της βαθμολογίας με 45 βαθμούς, έναν περισσότερο από την 6η Ομόνοια.

Στη δέκατη θέση με 23 βαθμούς έμεινε η Αλκή.

Με 3-0 προηγήθηκε η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο με τέρματα από τρεις ποδοσφαιριστές που εντάχθηκαν στην ομάδα τον Ιανουάριο.

Ο Ρομάν στο 17′ άνοιξε το σκορ, ο Τόρες στο 22′ πέτυχε το 0-2 και ο Τεξέιρα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι πέτυχε το 0-3, σκοράροντας για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι.

Στο ξεκίνημα του ημιχρόνου, στο 48′ και στο 50′ από τέρματα των Μαλφλέρι και Τεϊσέιρα (αυτογκόλ) η Αλκή μείωσε σε 2-3 και μπήκε ξανά στη διεκδικήση βαθμολογικού κέρδους, όμως, τελευταίος μίλησε και πάλι ο Τεϊσέιρα που διαμόρφωσε το τελικό 2-4 στο 65′.