Δυο γκολάρες και… νίκη(στιγμιότυπα)

Σπουδαία νίκη για την Ανόρθωση που επικράτησε της ΑΕΚ εκτός έδρας με 2-1, χάρη σε δύο εξαιρετικά γκολ που πέτυχαν οι Καλτσάς και Οκριασβίλι. Σε ένα παιχνίδι με πολλά φάουλ, δύναμη, πάθος,  χαμογέλασε, και άφησε την ΑΕΚ με την προσπάθεια.

Αυτή, είναι η πρώτη φορά που φεύγει από την «ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ» η βαρωσιώτικη ομάδα με τη νίκη, αφού στις τέσσερεις επισκέψεις της για το πρωτάθλημα στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ, δεν τα κατάφερε(σ.σ. είχε κερδίσει στο κύπελλο τον Φεβρουάριο του 2017).

Από την αρχή, το παιχνίδι έδειξε ότι θα βασιστεί αρκετά στη δύναμη και το πάθος. Με πολλή ένταση και πολλές μάχες στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Η «Κυρία» πήρε προβάδισμα με ένα ασύλληπτο γκολ του Καλτσά στο 34’ και ενώ είχε προηγηθεί το δοκάρι του Ράγιος στο 16’.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο, και με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Οκριασβίλι στο 53′ με ωραιο φαλτσαριστό  σουτ διπλασίασε τα τέρματα της Ανόρθωσης. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Λάρνακας, ήταν να μειώσει με τον Τρισκόφσκι στο 90+2.

ΑΕΚ: Τόνιο, Γκονζάλεθ, Μοϊσόφ, Πλάνας, Τρουγιόλς(83′ Αναστασίου), Σάστρε, Κάσες(58′ Φλοριάν), Τέτε, Γιάννου(79′ Κίβενι), Χέφελ, Τρισκόφσκι

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Παπαδόπουλος, Γκαλίτσιος(78′ Ιωάννου), Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν, Νταουσβίλι, Κ.Αρτυματάς, Ράγιος, Καλτσάς(63′ Μαργκάσα), Οκριασβίλι, Ντούρις(68′ Μανθάτης)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κάσες, Χέφελ, Σάστρε, Φλοριάν/Νταουσβίλι, Ράγιος, Ντούρις, Μαργκάσα

*Κίτρινη κάρτα δέχθηκε ο Ιδιάκεθ και χάνει το ματς με τον Απόλλωνα.

Διαιτητές: Λούκας Σωτηρίου (Χαρ. Χαραλάμπους,Χαρ. Γεωργίου),