Δύο στα δύο με Ματ

Η Ομόνοια κατάφερε και πήρε το ζητούμενο απέναντι στην ΕΝΠ, επικρατώντας με 1-0 χάρη σε γκολ του Ματ Ντάρμπισαϊαρ στο 25’ της αναμέτρησης. Οι «πράσινοι», ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αν και κινδύνεψαν σε 3-4 περιπτώσεις. Αλλαγμένη προς το καλύτερο η ΕΝΠ, σε σύγκριση με το παιχνίδι κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, δεν κατάφερε να κλέψει τον βαθμό από το ΓΣΠ.

Στο 25’, ο Ζίβετς πήρε την μπάλα στην κατοχή του, περίμενε τον Ντάρμπισαϊαρ να ξεμαρκαριστεί και του έδωσε έτοιμο γκολ με τον Άγγλο να το εκμεταλλέυεται στο έπακρον. Από εκεί και πέρα, έλεγξε την αναμέτρηση και απείλησε με σουτ των Γκόμες και Μόντες, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο η αναμέτρηση, με την ΕΝΠ να βρίσκει όμως πιο εύκολα χώρους για να απειλήσει. Οι γηπεδούχοι, όμως ήταν ακόμη πιο απιλητικού όσο περνούσε η ώρα και αν δεν ήταν ο Κλέιμαν, το σκορ θα ήταν σε πολύ πιο ψηλά επίπεδα. Ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ μπορούσε να βρει και για δεύτερη φορά δίχτυα στην αναμέτρηση, όμως τον σταμάτησε ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Η ομάδα του Αντρέ Πάους βρήκε τις δικές της ευκαιρίες, όμως δεν τις αξιοποίησε, κυρίως μετά την είσοδο του Ουντόζι.

Ομόνοια : Μεχίας, Βύντρα, Άλεξ Σοάρες, Τζαίλσον(90+3′ Μανρίκε), Γκόμεζ, Μόντες, Πρέτσε, Λόπες, Ραμίρεζ(61′ Εντρένα), Ντάρμπισαϊαρ, Ζίβετς(89′ Λόρα)

ΕΝΠ : Κλέιμαν, Σερμπάκοφ, Κυριάκου, Μέρτακκας(89′ Ελευθερίου), Ρασμούσεν(79′ Κολουκούδιας), Κουμής(72′ Ουντόζι), Ζάρατε, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Μαϊσουράντζε, Πίττας