Εφιαλτικό ημίχρονο για Λαΐφη

Πέντε μέρες πριν υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό στην Λιέγη, η Σταντάρ αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Κόρτραϊκ, σε ένα ματς που όλα τα γκολ επιτεύχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο!

Έπαιξαν 90 λεπτά και οι δύο αμυντικοί που ανήκουν στον Ολυμπιακό, ο Δημήτρης Γούτας για τους γηπεδούχους και ο Κωνσταντίνος Λαΐφης για τους φιλοξενούμενους.
Το πρώτο ημίχρονο σίγουρα ήταν κακό και τις δύο άμυνες, ενώ ο Γούτας έβγαλε την ασίστ στο 14′ για το 1-1 από τον Σααντί, ο οποίος είναι πρώτος σκόρερ στο Βέλγο (8ο γκολ).
Δύο ασίστ έκανε ο Ματιέ Ντοσεβί για την Σταντάρ, για την οποία τα δύο πρώτα γκολ πέτυχε ο Ορλάντο Σα, δίνοντας δύο φορές προβάδισμα στην ομάδα της Λιέγης, η οποία απέφυγε την ήττα χάρη στο τέρμα του Τρεμπέλ.
Η σύνθεση της Σταντάρ Λιέγης…
Ζιλέ, Σολτς, Ουίλιαμ (62′ Ιμπραΐμά Σισέ), Λαΐφης, Αντράντε, Ενόχ, Τρεμπέλ, Ντοσεβί (87′ Εμ’Μπενζά), Εντμίλσον Ζούνιορ, Μπελφοντίλ, Ορλάντο Σα (89′ Εμόν).
Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:
Παρασκευή
Σαρλερούα – Μπριζ 1-0 (90′ Μπεντιά)
Σάββατο
Κόρτραϊκ – Σταντάρ Λιέγης 3-3 (14′ Σααντί, 19′ Καζ, 29′ Τοτοβίτσκι / 12′ και 17′ Ορλάντο Σα, 41′ Τρεμπέλ)
Σιντ-Τρούιντεν – Βέστερλο (21:00)
Βάασλαντ-Μπέβερεν – Όιπεν (21:00)
Μουσκρόν – Γκενκ (21:30)