Είχαν ψυχή οι “βυσινί”

Η Ένωση κέρδισε την Αλκή με 2-0 στο «Τάσος Μάρκου» σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος . Οι «βυσσινί» παίζοντας με 10 παίκτες από το 54ο λεπτό επιβλήθηκαν της φιλοξενούμενης ομάδας φτάνοντας στη 2η νίκη τους στο πρωτάθλημα και στους 7 βαθμούς. Η Αλκή, η οποία δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα δέχθηκε   6η ήττα και παρέμεινε στους 4 βαθμούς.

Η νικήτρια ήταν καλύτερη στο α΄ 45λεπτο και πιο ουσιαστική στην επανάληψη όταν έπαιζε με 10 παίκτες. Το σκορ άνοιξε στο 74΄ με απευθείας φάουλ ο Ριέρα και το τελικό 2-0 σημείωσε ο Ουντόζι στο 86΄. Η γηπεδούχος έχασε πέναλτι στο 16΄ με τον Ράσμουσεν (απέκρουσε ο Παναγή), ενώ είχε δοκάρι στο 234΄ με τον Ζάρατε.

Η Ένωση αγωνιζόταν από το 54΄ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κοσμά.

Η Αλκή είχε την πρωτοβουλία στην επανάληψη, αλλά δεν είχε την ουσία.

ΕΝΩΣΗ   : Κλέιμαν, Κυριάκου, Αγγελή, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Ριέρα (78΄Μουλαζίμης), Μαϊσουράτζε, Κοσμάς, Ζάρατε (62΄Κουμή), Ουντόζι, Ρασμούσεν (46΄ Κολοκούδιας)

ΑΛΚΗ (Γιώργος Σπυριδάκης): Παναγή, Σερφά, Σταύρου, Καντάσια, Ιβάν Κάρλος (69΄Μ. Ηλία), Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Ακόστα (84΄ Βασιλείου), Κυπριανού, Φλόρες

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Βασίλης Δημητρίου, (Σωτήρης Βίκτωρος, Πέτρος Πέτρου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ακόστα, Καντάσια, Φλόρες

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Κοσμά (54΄, 2η κίτρινη)