Εκανε πλάκα η Μπάγερν

Αυτή κι αν ήταν Μπά(ρ)τσα: Η Μπάγερν Μονάχου έκανε πλάκα στους «Μπλαουγκράνα» στο υποτιθέμενο ντέρμπι των «8» του Champions League, διέλυσε την παρέα του Μέσι (8-2) και πήρε άνετη πρόκριση για τα ημιτελικά.

Οταν σε βρουν μπόσικο δεν χαρίζουν οι Γερμανοί. Είναι γνωστό ότι δεν σταματούν. Στον αγώνα της Λισαβόνας οι παίκτες του Χάνσι Φλικ έγιναν η πρώτη ομάδα ever που βάζει 4 στο πρώτο ημίχρονο στην Μπαρτσελόνα στην Ευρώπη και με τρομακτικό για τον επόμενο αντίπαλο τρόπο, πέρασαν στους «4» βάζοντας επίσης 4 στην επανάληψη και υποχρεώνοντας τους Blaugrana να ζήσουν ένα από τα χειρότερα βράδια της ιστορίας τους. Δύο γκολ έβαλε ο Τόμας Μίλερ [6 σε 5 ματς] και ακόμα δύο ο Κουτίνιο στο φινάλε. Αυτή που παρέταξε ο Κίκε Σετιέν ήταν η γηραιότερη 11άδα στην ιστορία της Μπάρτσα στη διοργάνωση με μέσο όρο σχεδόν 30 ετών, σε ένα ματς που βρίσκεται ήδη στα βιβλία του αθλήματος…

Το ματς πήρε φωτιά από νωρίς. Στο 4’ ο Μίλερ πλάσαρε πολύ άνετα από κοντά ύστερα απο τον συνδυασμό με τον Λεβαντόβσκι και μόλις τρία λεπτά αργότερα, η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε όταν ο Αλμπα έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Αλάμπα σημείωσε αυτογκόλ (1-1). Τα επόμενα λεπτά ήταν το καλύτερο διάστημα των Καταλανών στην αναμέτρηση. Στο 10’ ο Σεμέντο έβγαλε τετ-α-τετ τον Σουάρες ο οποίος νικήθηκε από τον Νόιερ, στο ίδιο λεπτό ο Μέσι είχε δοκάρι με σέντρα από δεξιά που πέρασε απ΄όλους και αφού το βολέ του Λεβαντόβσκι πέρασε έξω (13’) στο 20’ ο Αργεντινός μάγος έκανε ένα από τα γνωστά σλάλομ, όμως το τελείωμά του σταμάτησε στον Νόιερ, που διάβασε σωστά, έπεσε και μπλόκαρε.

Κάπου εκεί… τελείωσε η Μπαρτσελόνα. Στο 22’ ο Σέρτζι Ρομπέρτο έχασε την μπάλα, ο Γκνάμπρι πήρε και έδωσε στον Πέρισιτς και ο Κροάτης με τρομερό διαγώνιο σουτ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Μπάγερν (1-2), που δεν έμελλε να πάρει το πόδι από το γκάζι σε ένα το λιγότερο, εντυπωσιακό σκηνικού βομβαρδισμού. Στο 27’ ο Λεβαντόβσκι έχασε το άχαστο από κοντά και η πίεση των Γερμανών έφερε το 1-3 στο 27’ όταν η μακρινή μπαλιά του Γκορέτσκα έβγαλε τον Γκνάμπρι ο οποίος άντεξε στην πίεση του Λενγκλέ και εκτέλεσε τον Τερ Στέγκεν.

Στο επόμενο λεπτό ο Λέβα έχασε νέα τεράστια ευκαιρία, όμως στο 31’ ο Μίλερ έβαλε δεύτερο γκολ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα μετά τη σέντρα του Κίμιχ και το σκορ σε ιστορικά επίπεδα, με το 1-4 να μένει για το ημίχρονο.

Δύσκολα θα πίστευε κανείς ότι στην επανάληψη η Μπάγερν θα σταματήσει. Στο 49’ ο Πέρισιτς και στο 51’ ο Γκορέτσκα είχαν τις πρώτες φάσεις, όμως εκείνη που σκόραρε ήταν η Μπαρτσελόνα. Στο 57’ ο Σουάρες πήρε από τον Αλμπα και αφού άδειασε εκπληκτικά τον Μπόατενγκ με δυνατό αριστερό βρήκε τη γωνία μειώνοντας σε 2-4, όμως η συνέχεια ήταν… μαύρη για τους Καταλανούς. Στο 63’ ο Αλφόνσο Ντέιβις άφησε τον Σεμέντο να τον κοιτάζει και έδωσε πάρε-βάλε στον Κίμιχ για το 2-5 για να ακολουθήσουν ακόμα τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 82’ ο Λεβαντόβσκι βρήκε επιτέλους δίχτυα με κεφαλιά στην κενή εστία έπειτα από σέντρα του Κουτίνιο και η συνέχεια είχε και δύο γκολ από τον Βραζιλιάνο. Στο 85’ μπήκε με φόρα στην περιοχή μετά την πάσα του Μίλερ και με ανοικτό κοντρόλ και πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-7, ενώ το τελικό 2-8 το έκανε δύο λεπτά αργότερα σε κενό τέρμα μετά την ασίστ του Λούκας Ερναντές από αριστερά.

Μπαρτσελόνα (Κίκε Σετιέν): Τερ Στέγκεν, Σεμέντο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Ρομπέρτο (Γκριεζμάν), Βιδάλ, Ντε Γιόνγκ, Μπουσκέτς (Φατί), Μέσι, Σουάρες.

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ (Ζίλε), Αλάμπα, Ντέιβις, Γκορέτσκα (Τολισό), Τιάγκο, Γκνάμπρι (Κουτίνιο), Πέρισιτς (Κομάν), Μίλερ, Λεβαντόβσκι.