Εκπληξη στο ΓΣΠ (στιγμιότυπα)

Οι εκπλήξεις της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος   συνεχίζονται και ο Εθνικός Άχνας πήρε   διπλό κόντρα στην Ομόνοια(1-2) που «καιγόταν» για βαθμούς αφού με νίκη έπιανε κορυφή.

Το παιχνίδι άρχισε με την Ομόνοια να ψάχνει το γκολ και με κύριο εκφραστή της τον Ματ Ντάρμπισαϊαρ να φτιάχνει φάσεις. Στο 13’ ζήτησαν κόκκινη οι γηπεδούχοι, για φάουλ του Κορρέα πάνω στον Άγγλο επιθετικό με τον Κωνσταντίνο Φελλά να κρίνει ότι δεν ήταν παράβαση για κόκκινη. Λάθος απόφαση. Ο φορ των πρασίνων απείλησε τρεις φορές στο πρώτο 45λεπτο, όμως μία η αστοχία και μία ο Μπογκατίνοφ, άφησαν την Ομόνοια στο μηδέν.

Με την επανέναρξη του β’ ημιχρόνου, η Ομόνοια είχε την ευκαιρία της με τον Τζιωνή στο 53’, όμως ο  Χριστοφή  στο 59’ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Ντίαν Κλάφουριτς.

Από το ύψος της περιοχής έκανε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ το οποίο κατέληξε στο βάθος των διχτύων του Παντιλίμον

Έφερε το ματς στα ίσα η Ομόνοια στο 74’ κέρδισε πέναλτι όταν μετά από σέντρα του Ακιντόλα ο Κορρέα… απέκρουσε τη μπάλα με το χέρι εντός περιοχής. Μάλιστα, ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενουμένων είχε το χέρι σε αφύσικη θέση προς τα πίσω και ο διαιτητής, Κωνσταντίνος Φελλάς, έδειξε σωστά την άσπρη βούλα, όχι όμως την δεύτερη κίτρινη στον Κορρέα. Μετά από τρία λεπτά η μπάλα στήθηκε στην απέναντι άσπρη βούλα, αφού ο Βίτορ Γκόμες ανέτρεψε τον Μαρκόσκι, που έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Εθνικό. Το σκορ έμεινε μέχρι το τέλος, με την Ομόνοια να δέχεται την πρώτη της ήττα στο ΓΣΠ.

ΟΜΟΝΟΙΑ : Παντίλιμον, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Μαυρίας, Β. Γκόμες, Γκόμεθ(15′ Τζιωνής), Ορτέγα(64′ Ακιντόλα), Μποτεάκ, Τιάγκο(75′ Μικού), Ντάρμπισαϊαρ
Στον πάγκο: Κυριακίδης, Χούμποτσαν, Στυλιανού, Μανρίκε, Κούσουλος, Κακουλλής, Μικού
ΕΘΝΙΚΟΣ : Μπογκατίνοφ, Γκλομπάρντ, Μιγκελίτο, Χαραλάμπους, Ντεϊβίσον, Κουντόμπιακ, Κοστόφσκι(65′ Κονέ), Κυπριανού(86′ Φοινίρης), Χριστοφή, Κορρέα, Ι. Μαρκόσκι(81′ Κ. Ηλία)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κωνσταντίνος ΦελλάςΤράττος,
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κορρέα, Κουντόμπιακ, Κοστόφσκι, Κυπριανού