Ελλάδα: Έχασε την ευκαιρία για προσπέρασμα η Ξάνθη

Η Ξάνθη έχασε μια λαμπρή ευκαιρία να προσπεράσει τον ΟΦΗ και να παραμείνει στην εξάδα, μετά από αυτή την αγωνιστική, έχασε η Ξάνθη που ήρθε ισόπαλη 0-0 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Αυτή ήταν η 4η ισοπαλία και για τις δύο ομάδες στην φετινή Super League.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς αλλά η πίεση τους κράτησε μόνον ένα 20λεπτο, αφού στη συνέχεια η ακριτική ομάδα πήρε τα ηνία του ματς, είχε τις φάσεις για να κάνει το γκολ, όμως τα χάλασε στην τελική προσπάθεια, ενώ έπεσε σε έναν πολύ σταθερό Κότνικ.

Η Ξάνθη ισοβαθμεί με τον ΟΦΗ στους 28, ενώ ο Πανιώνιος πάει στους δέκα πόντους στο -3 από τον Παναιτωλικό.

Με 4-2-3-1 ο Πανιώνιος και τους Τσιλούλη και Εμμανουηλίδη στα άκρα, έχοντας στην κορυφή τον Αραμπούλι. Η Ξάνθη παρατάχθηκε με 4-4-1-1 και τον Εντουάρντο πίσω από τον Κάστρο.

Ο Πανιώνιος παρατάχθηκε με 4-2-3-1 και μπήκε καλύτερα στο γήπεδο αφού είχε καλή στιγμή μόλις στο 3ο λεπτό με τον Εμμανουηλίδη να πασάρει στον Αραμπούλι που από την περίμετρο δοκίμασε το σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 8’ ήταν η σειρά της Ξάνθης ν΄απειλήσει με την κεφαλιά του Στούρτζεον μετά την σέντρα του Τζουρίτσκοβιτς που έφυγε άουτ.

Ο «Ιστορικός» κυριάρχησε μέχρι το 20λεπτο, με τον Αραμπούλι στο 15ο λεπτό να δοκιμάζει τα αντανακλαστικά του Άμπαντ, που απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Γεωργιανού επιθετικού μετά την πρώτη δική του εκτέλεση στο τείχος.

Κάπου εκεί η επιθετικότητα του Πανιωνίου άρχισε να περιορίζεται με την Ξάνθη να παίρνει μια ελαφρά υπεροχή, χωρίς αυτό πάντως, παρά τα αρκετά γεμίσματα προς τα «κυανέρυθρα» καρέ, να μην βρίσκουν παραλήπτη. Στο 27ο λεπτό ο Γιώργος Παράσχος προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, λόγω τραυματισμού του Μπαριέντος, περνώντας στην θέση τον Μουλέν.

Το τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους κύλησε χωρίς να σημειωθεί κάποια μεγάλη φάση, με πολλά λάθη και σκληρές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου, για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 0-0 για την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη ήταν η Ξάνθη μετά από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο στον αγώνα, πήρε για τα καλά τα ηνία του ματς, αφού το κέντρο του Πανιωνίου είχε υποχωρήσει πάρα πολύ. Από σέντρα του Σόσα, ο Κάστρο θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά ο Κότνικ θα μπλοκάρει. Ο Στούρτζεον στο 59’ θα δοκιμάσει τον πορτιέρε του Πανιωνίου, που μπλόκαρε. Η μεγαλύτερη φάση για την Ξάνθη θα έρθει στο 64’ όταν μετά από σέντρα του Καμαρά, η μπάλα έφτασε πλάγια αριστερά στον Τερκί που σούταρε στην κλειστή γωνία, με τον πορτιέρε του Πανιωνίου ν’ αποκρούει.

Ο Τερκί είχε άλλη μια καλή στιγμή στο 69ο λεπτό, αφού από την επέμβαση του Κότνικ με γροθιές σε σέντρα του Τζουρίτσκοβιτς, η μπάλα έφτασε στον Μουλέν, που έστρωσε στον Αλγερινό, αλλά το σουτ του, κατέληξε άουτ. Ο Γιώργος Παράσχος έριξε στον αγώνα τον Ντε Αμορίμ για να τονώσει την επίθεση του, χωρίς αποτέλεσμα, ενώ προς το φινάλε πέρασε στο ματς και ο Φοσέ. Οι δύο αντίπαλοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις στα καρέ του αντιπάλου, ενώ και ένα φάουλ που κέρδισε ο Φοσέ στο 86’ δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει ο Εντουάρντο. Στο 90+1′ ο Ντε Αμορίμ, δοκίμασε ξανά τον Κότνικ που μπλόκαρε σταθερά για να μείνει στο 0-0.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Ρέντζας, Λυμπεράκης, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Τσιλούλης (85’ Γρίβας), Κόρμπος (79’ Μιλόγεβιτς), Οικονομίδης, Παπανικολάου, Εμμανουηλίδης (88’ Σίντι Αλί), Αραμπούλι

ΞΑΝΘΗ: Αμπάντ, Κασάδο, Καρασαλίδης, Σόσα, Τεσέιρα, Στάρτζεον (85΄Φοσέ), Καμαρά, Τερκί, Μπαριέντος (27’ Μουλέν), Τζουρίτσκοβιτς (71’ Ντε Αμορίμ), Κάστρο