Ελλάδα: Αγονο ματς στο Ηράκλειο

Ο ΟΦΗ είδε τον βοηθό διαιτητή να κόβει λανθασμένα τέσσερις φορές τον Γιακουμάκη (οι δύο σε φάση για γκολ) και τον τερματοφύλακα της Ξάνθης να σταματά εντυπωσιακά τον Ναμπί, μένοντας στο 0-0 με τους «Ακρίτες».

Ο γηπεδούχους ΟΦΗ με τον Στρέζο κάτω απ’ τα δοκάρια και τους Δεληγιαννίδη, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδη και Γιαννούλη από δεξιά στ’ αριστερά στην τετράδα της άμυνας. Στα χαφ, ο Νάστος στήριζε τους Μεγιάδο και Ναμπί παίζοντας λίγο πιο πίσω τους, ενώ οι Νέιρα και Κοροβέσης πότε ανοίγοντας στις πλευρές και πότε έπαιζαν πιο εσωτερικά πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Γιακουμάκη.

Η Ξάνθη, είχε τον Ζίβκοβιτς κάτω απ’ τα δοκάρια, με τους Ντιρεστάμ, Αλμέιδα, Λισγάρα και Κασάδο στα μετόπισθεν. Κοβάσεβιτς και Μελιόπουλος ήταν στα χαφ, με την τριπλέτα των Καντά, Μελιόπουλου και Μπρίτο πίσω από τον Κάστρο.

Η πρεμιέρα του Βέρα στον ΟΦΗ έγινε με την κρητική ομάδα να καταφέρνει να πάρει την πρωτοβουλία και να ξεκινάει το παιχνίδι με στόχο να ψάξει τον Γιακουμάκη μπροστά κι εκείνος να τελειώσει τις φάσεις. Η αποτελεσματικότητα, βέβαια, έλειψε στις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν, τόσο με την εξ επαφής προβολή στο 16′ από γέμισμα στη μικρή περιοχή, όσο και με τη λόμπα του άλλοτε φορ της ΑΕΚ που πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια στο 24′. Στο ενδιάμεσο και με την Ξάνθη να προκαλεί σύγχυση στο κέντρο της άμυνας του ΟΦΗ, με τον Βέρα να το έχει αντιληφθεί και να βάζει τις φωνές στους αμυντικούς του, ο Μπρίτο έχασε μοναδική ευκαιρία σε μονοκόματο αριστερό σουτ από ασθενή απομάκρυνση της μπάλας στην περιοχή του Στρέζου. Στο 30ο λεπτό οι Ακρίτες άκουσαν σφύριγμα και είδαν σηκωμένο το σημαιάκι λανθασμένα, με τον Μελισσόπουλο να σταματάει προτού βγει μόνος απέναντι από τον γκολκίπερ του ΟΦΗ, με τους γηπεδούχους να έχουν πιο δυνατό κέντρο (με τους Μεγιάδο και Ναμπί) όμως να στέλνουν αρκετά τη μπάλα προς τις πλευρές…

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύθηκαν πολύ να βρουν τρόπο να φτιάξουν φάσεις στα καρέ του Ζίβκοβιτς στο δεύτερο ημίχρονο. Απείλησαν με κάποια μακρινά σουτ του Ναμπί, όμως δεν υπήρχε ούτε η κατοχή της μπάλας όπως στο πρώτο ημίχρονο, ούτε οι μπαλιές στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης. Ο Γιακουμάκης παρέμενε ακίνδυνος και… ανενεργός στο παιχνίδι, ενώ, τον σταμάτησε πάλι λανθασμένα ο επόπτης στο 70′ σηκώνοντας το σημαιάκι του, με τη φάση να φαίνεται εξαιρετικά οριακή… Η Ξάνθη, είχε καταφέρει προσωρινά να κάνει λίγο πιο ισορροπημένο το παιχνίδι ως προς τα σημεία που παιζόταν η μπάλα, έδειχνε επιθετικές διαθέσεις, έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Καντά στο 58′ που από θέση βολής πλάσαρε άουτ με το αριστερό, στη μοναδική καλή στιγμή της Ξάνθης στο δεύτερο 45λεπτο. Οι Βουό και Ντίνας πέρασαν στο ματς στο τελευταίο 20λεπτο, ο Έλληνας επιθετικός είχε ένα καλό μονοκόματο σουτ από το δεύτερο δοκάρι στο 76′ με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι, ενώ στο 86′ ο Ναμπί λίγο ακόμα και θα πανηγύριζε, αν ο Ζίβκοβιτς δεν έκανε τρομερή επέμβαση σε εκτέλεση φάουλ για να κρατήσει το 0-0. Μάλιστα, στα… καπάκια, η Ξάνθη αντεπιτέθηκε, αλλά ο Κάστρο έκανε κακή κεφαλιά που δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα τον Στρέζο…

ΟΦΗ: Στρέζος, Νάστος, Γιακουμάκης, Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης (68′ Ντίνας), Δεληγιαννίδης, Μεγιάδο (61′ Σακόρ), Ναμπί, Κοροβέσης, Νέιρα (76′ Βουό), Ποτουρίδης

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Κασάδο, Αλμέιδα, Κάστρο, Κάντα, Λισγάρας, Ντιρεστάμ, Μπρίτο (63′ Σαρπόνγκ), Μελισσόπουλος (58′ Ακόστα), Μελιόπουλος (52′ Καμαρά)