Ελλάδα: Ασταμάτητη η ΑΕΚ(vid)

Εύκολα κι απλά, με στυλ… Ιταλικό. Με στυλ, Μάσιμο Καρέρα! Ο οποίος έχει βάλει για τα καλά την σφραγίδα του, πλέον, στην ΑΕΚ που μοιάζει ασταμάτητη. Απόψε, χωρίς τους τρεις βασικούς στόπερ και τον Μπάρκα και με Αραούχο – Σιμόες στον πάγκο, καθάρισε εύκολα με 3-0 τον ΟΦΗ σε ένα μισάωρο και θα μπορούσε και διπλάσια γκολ.

Ουσιαστικά η Ένωση με την σοβαρότητα της, το πλάνο που παρουσίασε και το εκρηκτικό ξεκίνημα, μετέτρεψε σε περίπατο την σημερινή αναμέτρηση, με τον «δαιμόνιο» Βέρντε να πετυχαίνει δύο τέρματα, ενώ ο Πέτρος Μάνταλος άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη.

Με 4-3-3, τον Λόπες αριστερό στόπερ, τον Μάνταλο σε έναν σύνθετο ρόλο στον άξονα (όταν έκανε άμυνα γυρνούσε τρίτος χαφ, όταν έκανε επίθεση έπαιζε ελεύθερα), τον Λιβάγια αριστερά, τον Βέρντε δεξιά και τον Ολιβέιρα στην κορυφή ξεκίνησε ο Μάσιμο Καρέρα. Σε ένα πρώτο 45λεπτο, όπου ουσιαστικά η ΑΕΚ έβαλε εξ αρχής τους κανόνες στο παιχνίδι, ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό και τακτικά ήταν άριστη. Το ξεκίνημα της, δε, στο ματς ήταν εκρηκτικό, αφού στα 15 δευτερόλεπτα απειλεί με σουτ του Μάνταλου από γύρισμα του Λιβάγια, όπου ο Σωτηρίου έβγαλε, ενώ στην εξέλιξη και στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Οικονόμου πήρε την κεφαλιά, αλλά ο αντίπαλος γκολκίπερ ήταν και πάλι εκεί.

Η δυνατή εκκίνηση που κάνει η Ένωση και η ασφυκτική πίεση που ασκεί στον ΟΦΗ, αποφέρει καρπούς στο 5ο λεπτό, όπου η ομάδα έκλεψε ψηλά με τον Λιβάγια, ο οποίος γύρισε και ο Μάνταλος με διαγώνια κεφαλιά έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ βρίσκει και δεύτερο γκολ, επιβεβαιώνοντας, πως… κάνει ότι θέλει στο τερέν! Ο Βέρντε αυτήν την φορά έγινε κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του στο “ένας με έναν” και με άψογο πλασέ δε δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Σωτηρίου. Ο δαιμόνιος Ιταλός, με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα, θα αγγίξει και το δεύτερο προσωπικό γκολ όταν βγήκε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ από ΜΑΓΙΚΗ κάθετη του Κρίστιτσιτς, αλλά ο Σωτηρίου του είπε όχι. Εν τέλει, το δεύτερο προσωπικό τέρμα του (και τρίτο της ΑΕΚ) ο Βέρντε το πετυχαίνει στο 29ο λεπτό όταν ο Ολιβέιρα έσπασε το τεχνητό οφ-σάιντ βγήκε φάτσα με τον Σωτηρίου και γύρισε όμορφα στον Βέρντε που σε κενή εστία βρήκε δίχτυα. Αρχικά, σηκώθηκε οφ-σάιντ στο ξεκίνημα της φάσης στον Ολιβέιρα, αλλά το λάθος διορθώθηκε μέσω VAR αφού ο Πορτογάλος καλυπτόταν πεντακάθαρα. Ο ΟΦΗ επιχειρεί να βγάλει κάποια αντίδραση προς το φινάλε του πρώτου 45λεπτου, ανεβάζει τις γραμμές του, αλλά η ΑΕΚ πέραν της εξαιρετικής επιθετικής λειτουργίας, δείχνει παράλληλα και πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά.

Με κοντά τις γραμμές της δεν δίνει χώρους και διαδρόμους στον αντίπαλο και με τους Σιμάνσκι-Κρίστιτσιτς να δαγκώνουν στα χαφ και τους Οικονόμου-Λόπες να πηγαίνουν καλά πίσω, κρατά τον ΟΦΗ μακριά από την εστία του Τσιντώτα. Μέσω της άμυνας μάλιστα, κλέβοντας μπάλες και βγαίνοντας γρήγορα μπροστά, η ΑΕΚ βρίσκει ρυθμό και απειλεί. Όπως έκανε στο 41’ όταν από ωραία 30άρα μπαλιά του Λιβάγια, ο Βέρντε έσπασε δίπλα στον Μπακάκη αλλά αυτός σούταρε πάνω σε αντίπαλο. Ο ΟΦΗ προσπαθεί στην επανάληψη να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, η ΑΕΚ του δίνει τη μπάλα, αλλά δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα, αφού η αμυντική της συμπεριφορά είναι αυτή που πρέπει.

Και όταν οι Κρητικοί επιχειρούν σε δύο περιπτώσεις με κάποια γεμίσματα να απειλήσουν, ο Τσιντώτας είναι εκεί και καθαρίζει με σιγουριά και αποτελεσματικότητα. Η Ένωση όποτε θέλει επί της ουσίας ανεβάζει ρυθμούς και την πίεση της και όταν το κάνει δημιουργεί με ευκολία μεγάλες φάσεις. Όπως αυτή του 52’ όπου ο Μάνταλος πέρασε όμορφα στον Ολιβέιρα αλλά αυτός απέναντι από τον Σωτηρίου σούταρε ψηλά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μάνταλος βρέθηκε σε θέση βολής από εξαιρετική σέντρα του Χουλτ, πήρε την κεφαλιά αλλά ο γκολκίπερ του ΟΦΗ με την επέμβαση της αγωνιστικής του είπε οχι!

Στο 57’ η ΑΕΚ, χάνει ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία και πάλι με τον Μάνταλο, όταν από κάθετη του Ολιβέιρα ο Βέρντε ανέβηκε από τα δεξιά, γύρισε αλλά ο αρχηγός σε κενή εστία πλάσαρε ψηλά. Αυτό το εκρηκτικό διάστημα των κιτρινόμαυρων, τελειώνει κάπου εκεί και εδικά μετά το 60’ ο ρυθμός πέφτει, με την ΑΕΚ να κάνει και διαχείριση. Στο 67’ ο Καρέρα προχωρά στην πρώτη του κίνηση βγάζοντας τον Ολιβέιρα και βάζοντας τον Αραούχο στην κορυφή, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, μπαίνει και ο Παουλίνιο αντί του Μπακάκη. Σε αυτό το διάστημα δεν υπάρχει κάτι στο ματς πέραν μιας επικίνδυνης κατάστασης με τον Μάνταλο που πήγε με τακουνάκι να σκοράρει, ενώ ο ΟΦΗ είχε ένα πλασέ του Νέιρα, που μπλόκαρε εύκολα ο Τσιντώτας.

Ουσιαστικά εκεί το ματς σβήνει, ο Καρέρα ολοκληρώνει τις αλλαγές του βάζοντας και τον Σιμόες αντί του Μάνταλου, με το 3-0 να μένει εύκολα για την ΑΕΚ μέχρι το φινάλε. Στο 90’ ο Μάρκο Λιβάγια είδε δεύτερη κίτρινη (την επεδίωξε) και αποβλήθηκε. Με την πρώτη κίτρινη που είχε δεχθεί ο Κροάτης στο πρώτο ημίχρονο, συμπλήρωσε το όριο και θα έλειπε από δυο ματς. Τα δυο ματς μετρούν μεταφέρονται και στα πλέι οφ. Και προκειμένου να μη χάσει την πρεμιέρα των πλέι οφ δέχθηκε την κόκκινη απόψε και θα λείψει απο τον αγώνα με τον Πανιώνιο μόνο.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης (77’ Παουλίνιο), Οικονόμου, Λόπες, Χουλτ, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Βέρντε, Μάνταλος (81’ Σιμόες), Λιβάγια, Ολιβέιρα (67’ Αραούχο).

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μπράουν (85’ Μαρινάκης), Κουτσουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο (66’ Ναμπί), Ζοάο Βίκτορ, Τσιλιανίδης, Βαζ (66’ Νέιρα), Σεμέδο, Φιγκεϊρέδο.