Ελλάδα: Δεύτερη σερί νίκη οι κυανέρυθροι

Στη Νέα Σμύρνη αναμετρήθηκαν Πανιώνιος κι Άρης για την έκτη αγωνιστική της Super League. Οι “κυανέρυθροι” πανηγύρισαν τη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του 30χρονου Βραζιλιάνου κεντρικού αμυντικού, Λουίζ Γκουστάβο Ντομίνγκες στο 41ο λεπτό.

Οι “κίτρινοι” σπατάλησαν ένα… ημίχρονο χωρίς ευκαιρίες, πάτησαν “γκάζι” στο τελευταίο μισάωρο. Είχαν ευκαιρίες, δοκάρι, αλλά δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν με το βαθμό από την Αθήνα στη Θεσσαλονίκη.

Ο Πανιώνιος πανηγύρισε την τρίτη του διαδοχική νίκη – εάν συνυπολογιστεί και η μεσοβδόμαδη κόντρα στην ΑΕΛ για το Κύπελλο Ελλάδας – καθώς την προηγούμενη αγωνιστική νίκησε τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη.

Ο Άρης γνωρίζει για δεύτερο διαδοχικό εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος την ήττα. Στην πρεμιέρα είχε περάσει (0-3) από τη Λαμία, αλλά στα Ιωάννινα γνώρισε την ήττα (1-0) από τον ΠΑΣ. Άλλωστε, αυτό ήταν και το δεύτερο ματς στο οποίο δεν κατάφερε να σκοράρει. Δείτε τα τρια πράγματα που μάθαμε από την αναμέτρηση.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ : Κότνικ, Κούρντι, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κόρμπος (87′ Οικονομίδης), Κεϊτά, Σπιριντόνοβιτς (75′ Μανθάτης), Τσιλούλης (83′ Σταυρόπουλος), Μασούρας, Ντουρμισάι.

ΑΡΗΣ   : Κούεστα, Τζανακάκης (56′ Κωνσταντινίδης), Δεληζήσης, Μάβραϊ, Μενέντεθ, Σιώπης, Μπάσα (46′ Ούγκο Σόουζα), Ματίγια (78′ Μαρτίνες), Μπρούνο Γκάμα, Γιουνές, Ματέο Γκαρσία.

Γκολ: 41′ Ντομίνγκες