Ελλάδα: Έμεινε… όρθιος στη Λαμία ο Πανιώνιος

Η Λαμία κρατούσε την πρώτη νίκη της χρονιάς στα χέρια της αλλά ο Αραμπούλι είχε… άλλη άποψη! Και αυτό γιατί με ωραίο σουτ στην κίνηση στις καθυστερήσεις, νίκησε τον Βελλίδη και χάρισε τον βαθμό στον Πανιώνιο (1-1).

Ο Μπεχαράνο στο 67ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Λαμία, με τον Κότνικ να κάνει τραγική εκτίμηση αφού η μπάλα πήγε στο κέντρο της εστίας αλλά δεν κατάφερε να το… βγάλει. Αλλά το «σοκ» για την ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Αραμπούλι!

Στους τρεις βαθμούς και χωρίς νίκη ακόμη στο πρωτάθλημα παραμένουν οι Φθιωτοί, οι οποίοι την ερχόμενη αγωνιστική φιλοξενούνται από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης», ενώ οι «κυανέρυθροι» αρχίζουν να… σβήνουν το -6 αφού πλέον βρίσκονται στο -2.

Η Λαμία πήρε τον έλεγχο και είχε την κυκλοφορία της μπάλας, ψάχνοντας με ορθολογικό τρόπο το γκολ με τον Πανιώνιο να περιμένει στο δικό του μισό τους αντιπάλους του και να ψάχνει την κόντρα-επίθεση. Οι γηπεδούχοι έφτιαξαν την πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι αλλά ο Ρόμανιτς δεν έκανε καλό πλασέ απέναντι στον Κότνικ, ο οποίος τον… νίκησε στο 12’! Και τρία λεπτά, πάλι οι γηπεδούχοι, «φώναξαν» για πέναλτι σε πέσιμο του Αραμπούλι αλλά δεν υπήρξε καμία παράβαση και ο διαιτητής έδειξε σωστά να συνεχιστεί το ματς. Μετά το πέρας του πρώτου εικοσαλέπτου, όμως, το ματς… χάλασε! Αρκετά φάουλ στον άξονα, πολλά τα λάθη από τους 22 ποδοσφαιριστές και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ (0-0).

Μια από τα ίδια και στην έναρξη του δευτέρου μέρους, με τον ρυθμό του αγώνα να είναι κακός. Το σκηνικό, βέβαια, παρέμενε το ίδιο αφού η Λαμία είχε τον έλεγχο και την κατοχή. Και στο 69ο λεπτό, τελικά, η κατοχή των γηπεδούχων… καρποφόρισε αφού ο Μπεχαράνο έπιασε το σουτ από τα 25-30 μέτρα, με την μπάλα να κατευθύνεται στο κέντρο της εστίας αλλά ο Κότνικ έκανε τραγικό υπολογισμό και δέχτηκε ένα «αστείο» γκολ. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν… σοκαρισμένοι από το γκολ και κατάφεραν έξι λεπτά μετά να δεχτούν και δεύτερο με τον Σασί να κάνει απίθανη ντρίμπλα πάνω στον Σταυρόπουλο και να τελειώνει υποδειγματικά την φάση. Αλλά το γκολ μετά από εξέταση του VAR δεν μέτρησε καθώς ο Δημούτσος στο ξεκίνημά της είχε κάνει κοντρόλ με το χέρι!

Το 1-0 παρέμενε, τα λεπτά περνούσαν και η Λαμία είχε καταφέρει να… σβήσει το ματς! Και έδειχνε πως είναι αγκαλιά με τη νίκη, αγκαλιά με το πρώτο τρίποντο της χρονιάς. Ήρθε, όμως, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αραμπούλι με φοβερό σουτ στην κίνηση να νικήσει τον Βελλίδη, μετά τη σέντρα του Σαραμαντά, γράφοντας το 1-1 και χαρίζοντας τον πόντο στον Πανιώνιο!