Ελλάδα: Επιτέλους πανηγύρισε ο Παναιτωλικός!

Με ένα… εκρηκτικό τελευταίο τέταρτο, οι Αγρινιώτες λύγισαν τον ΟΦΗ με 2-0 και πήραν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα μετά από 16 αγωνιστικές, ξεκολλώντας από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Κάπως έτσι, έχουν πλέον οκτώ βαθμούς και ανέβηκαν μία θέση, προσπερνώντας τον Πανιώνιο, ενώ οι Κρητικοί παρουσίασαν το κακό τους πρόσωπο για ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι.

Τραγικός ο αγωνιστικός χώρος από την βροχή, δεν μπορούσε να παιχτεί ποδόσφαιρο. Κάτι που ευνόησε τον Παναιτωλικό στο πρώτο γκολ, όταν μετά την δυνατή μπαλιά του Μπαΐροβιτς η μπάλα κόλλησε στο νερό και ο Ντουάρτε το εκμεταλλεύτηκε, σκοράροντας με όμορφη λόμπα. Λίγο αργότερα δε, οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα με πέναλτι του Μπαΐροβιτς, κλειδώνοντας την παρθενική νίκη στο πρωτάθλημα.

Δεν υπήρχε VAR στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ευτυχώς το πρόβλημα διορθώθηκε στην επανάληψη και λειτούργησε όταν χρειάστηκε, στη φάση του 84ου λεπτού και στο πέναλτι που δόθηκε στον Παναιτωλικό.

Είκοσι δύο δευτερόλεπτα χρειάστηκαν για να δούμε την πρώτη φάση, με τον Φερέιρα να μπαίνει στην περιοχή αλλά να μην καταφέρνει να νικήσει τον Κνετ. Ένα δεκάλεπτο αργότερα, ο Παναιτωλικός απάντησε στις φάσεις με την κεφαλιά του Μπαΐροβιτς αλλά δεν βρήκε εστία! Οι φάσεις αυτές ήταν και οι μοναδικές του πρώτου ημιχρόνου, με τον τραγικό αγωνιστικό χώρο να μην βοηθάει καθόλου για να παιχτεί ποδόσφαιρο αλλά και να δημιουργηθεί ρυθμός. Η μπάλα κολλούσε στα περισσότερα σημεία του γηπέδου και οι δύο ομάδες είχαν πάει το ματς στην δύναμη, με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειές τους στο πρώτο ημίχρονο. Σε όλα αυτά, πάντως, πρέπει να προσθέσουμε και το πρόβλημα που υπήρχε με το VAR και δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί.

Η καταρρακτώδης βροχή δεν επέτρεπε στις δύο ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο, τα γεμίσματα προς την αντίπαλη περιοχή ήταν πολλά αλλά το δεύτερο μέρος ήταν σχετικά καλύτερο από άποψη θεάματος. Ο Παναιτωλικός ήταν πιο επιθετικός αλλά πήγε να την… πατήσει στο 65ο λεπτό. Όμως, το οριζόντιο δοκάρι έσωσε την ομάδα του Μάκη Χάβου στο σουτ του Τσιλιανίδη. Αφού… σώθηκαν, οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά, προειδοποίησαν στο 77’ με τον Μπαΐροβιτς να βλέπει την κεφαλιά του να σταματάει στο δεξί δοκάρι. Στην αμέσως επόμενη φάση, όμως, οι Αγρινιώτες κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα.

Ο Μπαΐροβιτς έβγαλε μια δυνατή μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, με την μπάλα να κολλάει στο βρεγμένο τερέν και να στρώνεται στον Ντουάρτε που είχε μπει τέσσερα λεπτά νωρίτερα ως αλλαγή στο ματς και αυτός να σκοράρει με ωραία λόμπα για το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει αυτό που ζητούσαν και έπαιζαν κλειστά μετά το γκολ, ωστόσο σε μια γρήγορη αντεπίθεση ο Μπαΐροβιτς κέρδισε το πέναλτι, η φάση εξετάστηκε από τον διαιτητή στο VAR, που λειτούργησε επιτέλους, και σωστά δόθηκε η παράβαση. Ο ίδιος παίκτης που το κέρδισε, το εκτέλεσε και σκόραρε από την άσπρη βούλα για να κλειδώσει (2-0) το πρώτο τρίποντο του Παναιτωλικού στο φετινό πρωτάθλημα.

ΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Σανιά, Γιοβάνοβιτς, Σιέστεντ, Μαρσιάλ, Ταχάρ, Λιάβας, Μιμίτο (87′ Μαλής), Αριγίμπι (74′ Ντουάρτε), Ντίας, Μπαΐροβιτς (86′ Ντάλσιο).
ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Μπράουν, Σακόρ (90’+1′ Νοικοκυράκης), Νάστος, Στάικος, Τσιλιανίδης, Φερέιρα (59′ Φιγκερέιδο), Μάνος (90’+1′ Σουρνάκης).