Ελλάδα: Έσωσε το αήττητο και φουλάρει για τίτλο

Αλώβητος έφυγε από το ΟΑΚΑ ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πήρε παλληκαρήσια ισοπαλία 1-1 κόντρα στην ΑΕΚ, διατηρώντας το αήττητο του στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Δικέφαλος του Βορρά έπαιξε για 60 λεπτά με παίκτη λιγότερο όμως κατάφερε να μείνει όρθιος και να κάνει ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 10ο λεπτό με τον Μαουρίτσιο και η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 74’ με τον Πόνσε ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Λουτσεσκου έφτασε τους 51 βαθμούς και την ερχόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό στην Τούμπα, ο οποίος ακολουθεί με 45 βαθμούς. Στους 37 βαθμούς πήγε η ΑΕΚ.

Πολύ δυνατά μπήκε στο ντέρμπι η «Ένωση» εκμεταλλευόμενη και την ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ απείλησε στο 3ο λεπτό με μια εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα η οποία σταμάτησε στο τείχος. Δυο λεπτά αργότερα ο Λιβάγια έπιασε ένα κεραυνό εκτός περιοχής και ο Πασχαλάκης πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση, διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από μια κοντινή κεφαλιά του Μαουρίτσιο. Το γκολ των φιλοξενουμένων αποσυντόνισε την «Ένωση» η οποία χρειάστηκε αρκετά λεπτά μέχρι να συνέλθει. Ο ΠΑΟΚ απείλησε ξανά στο 14ο λεπτό με ένα σουτ του Άκπομ το οποίο μπλόκαρε ο Μπάρκας. Στο 32’ ο ΠΑΟΚ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ζαμπά με δεύτερη κίτρινη. Η ΑΕΚ έψαξε το γκολ της ισοφάρισης πριν το ημίχρονο όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Πασχαλάκη και έτσι οι Θεσσαλονικείς πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια

Η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη στο 57’ με ένα χλιαρό πλασέ του Χουλτ το οποίο μπλόκαρε ο Πασχαλάκης. Στο 57’ ο ΠΑΟΚ απείλησε με μια άστοχη κεφαλιά του Βαρέλα. Στο 70’ ο Κρίστισιτς έπιασε την κεφαλιά σε ανισορροπία και η μπάλα έφυγε πολύ μακριά. Στο 71’ ο Άκπομ έπιασε ένα ξαφνικό σουτ όμως ο Μπάρκας ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα με δεύτερη προσπάθεια. Στο 74’ η «Ένωση» έφερε το παιχνίδι στα ίσα με μια καρφωτή κεφαλιά του Πόνσε έπειτα από σέντρα του Λιβάγια. Η ΑΕΚ έψαξε με μανία την ανατροπή μετά το γκολ της ισοφάρισης. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 77’ με ένα άστοχο σουτ του Μπογέ και στο 82’ με μια άστοχη κεφαλιά του Οικονόμου. Ο ΠΑΟΚ άντεξε και κατάφερε να φύγει με το βαθμό ισοπαλίας από το ΟΑΚΑ.

ΓΚΟΛ: 74’ Πόνσε – 10’ Μαουρίτσιο

ΑΕΚ (Μ. ΟΥΖΟΥΝΙΔΗΣ): Μπάρκας – Μπακάκης (46’ Κρίστισιτς), Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου – Γκάλο, Μάνταλος, Άλεφ (60’ Μπογέ), Μπακασέτας (87’ Κλωναριδης), Χουλτ – Λιβάγια, Πόνσε

ΠΑΟΚ: (Ρ. ΛΟΥΤΣΕΚΣΟΥ): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ (64’ Μίσιτς), Μαουρίτσιο, Ελ Καντουρί (84’ Πέλκας), Μπίσεσβαρ (59’ Λημνιός), Ζαμπά, Άκπομ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Κρίστισιτς, Κλωναρίδης, Μπογέ – Σάκχοφ, Βιεϊρίνια, Ζαμπά, Πασχαλάκης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Ζαμπά (32’)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μίκαελ Τίκγκααρντ