Ελλάδα: Εσπρωξε τον Πανιώνιο στη Β’ Εθνική ο Παναιτωλικός

Με σκόρερ τον Ρόσα ο Παναιτωλικός πήρε τη νίκη επί του Πανιωνίου και ξέφυγε στο +7 παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα ενόψει των πλέι άουτ και ουσιαστικά ρίχνει απ’ευθείας τους κυανέρυθρους…

Ο Παναιτωλικός κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα και έψαχνε τρόπο να απειλήσει. Με το 71% κατοχή υπέρ της η ομάδα του Αγρινίου προσπαθούσε να φτιάξει παιχνίδι. Το σουτ του Ντάλσιο στο 26′ το μπλόκαρε ο Κνετ, ενώ ένα λεπτό μετά ο Λιάβας δοκίμασε το πόδι του αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα σουτ του Μουνιέ το οποίο αλλοίωσε ο Κότνικ σε πρώτο χρόνο και στη συνέχεια ο Σαραμαντάς έδιωξε πάνω στην γραμμή!

Το γκολ για τον ανώτερο Παναιτωλικό τελικά ήρθε στις αρχές του β’ ημιχρόνου! Μακρινό σουτ ο Ρόσα νίκησε το Κότνικ και άνοιξε το σκορ για τους Αγρινιώτες στο 53′.

Ο Πανιώνιος και παρά τις αλλαγές του υπηρεσιακού τεχνικού του Δημήτρη Κοροπούλη, δεν έγινε καλύτερος. Ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που έψαχνε το γκολ. Δύο σουτ από Ντάλσιο και Ντάουντα (64′ και 65′) δεν βρήκαν στόχο.

Στο 75′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σταυρόπουλου στον Ρόσα αλλά ο διαιτητής Φωτιάδης πήρε πίσω την απόφαση μετά από χρήση VAR.

Στα τελευταία λεπτά δεν είδαμε ματς. Πολλές διακοπές, πολλά φάουλ, κοκορομαχίες και παιχνίδι χωρίς ρυθμό με το 1-0 να μην αλλάζει και τον Πανιώνιο να τελειώνει το παιχνίδι με δέκα παίκτες αφού αφού ο Κόρμπος είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε!

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Μαρσιάλ, Μάλης, Μάρτιν, Ντάλσιο, Μουνιέ(90+3′ Μπαΐροβιτς), Αλβάρες(83′ Ταχάρ), Ρόσα(86′ Ντουάρτε), Ντάουντα, Λιάβας, Ντίας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κοροπούλης): Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Οικονομίδης(63′ Παπανικολάου), Κόρμπος, Τσιλούλης(83′ Ρέτσος), Ρέντζας, Γρίβας(56′ Καμαρά), Εμμανουηλίδης, Αραμπούλι