Ελλάδα: Η ΑΕΚ ισοπέδωσε τον Αρη

Μια ΑΕΚ ισοπεδωτική. Μια ΑΕΚ ολοκληρωτικού, σύγχρονου, ποδοσφαίρου που έκανε επίδειξη δύναμης εμφανίστηκε στο Κλ. Βικελίδης και πέρασε αέρα διαλύοντας τον άτυχο Άρη με 1-4, το οποίο μοιάζει (και) άκρως κολακευτικό για τους Θεσσαλονικείς, που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν. Οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα, λίγες ημέρες μετά τον περίπατο στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ, μπήκαν στο Χαριλάου απόψε και κυριολεκτικά έπνιξαν τον αντίπαλο με πρέσινγκ σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου και με την άριστη κυκλοφορία της μπάλας πέραν των 4 γκολ, δημιούργησαν και μπαράζ ευκαιριών για… άλλα τόσα. Η ΑΕΚ, άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος με ωραίο γύρισμα και σουτ του Νέλσον Ολιβέιρα, ο Άρης έκανε το… λάθος να ισοφαρίσει στο πρώτο του σουτ στο μισάωρο από το πουθενά με ένα τυχερό τέρμα και από εκεί και πέρα υπήρξε ένα ανελέητο σφυροκόπημα της ομάδας που έφερε με το καλημέρα στην επανάληψη το 1-2 και πάλι με τον killer Ολιβέιρα, το 1-3 με τον Σιμόες και το κερασάκι στην τούρτα του Σιμάνσκι. Το ματς, δεν σηκώνει ιδιαίτερης κριτικής, καθώς η ΑΕΚ έκανε ότι ήθελε στο χορτάρι του Χαριλάου, όλοι σχεδόν οι ποδοσφαιριστές κινήθηκαν σε πολύ υψηλά στάνταρ με τους Μάνταλο-Ολιβέιρα να ξεχωρίζουν για δημιουργία και εκτέλεση, ενώ υπήρξε απόλυτη σοβαρότητα πίσω με τον Άρη να αδυνατεί να δημιουργήσει και να… τολμήσει να πατήσει στα καρέ του Μπάρκα.

Με τη γνωστή, του 4-3-3 με τον Μάνταλο εσωτερικό χαφ, που μετατρεπόταν και σε 4-2-3-1, όταν ο αρχηγός έπαιρνε χώρο και προωθούνταν ως δεκάρι, ξεκίνησε ο Μάσιμο Καρέρα. Ένα 45λεπτο, που επί της ουσίας, ήταν μονόλογος κυριαρχίας για την ΑΕΚ, η οποία είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με κατοχή της μπάλας περίπου στο 60% και μπαράζ (χαμένων) ευκαιριών, βρίσκοντας εν τέλει δίχτυα με τον Ολιβέιρα αλλά δεχόμενη ένα γκολ από το πουθενά στο πρώτο σουτ του Άρη.

Ας τα πάρουμε από την αρχή, όμως, όπου η Ένωση μπαίνει δυνατά και με πιεστική ένταση στο ματς και απειλεί στο 3’ με το ρήγμα που δημιούργησε ο Βέρντε και τις κεφαλιές των Ολιβέιρα-Λιβάγια που δεν βρήκαν στόχο. Οι παίκτες του Καρέρα με την πίεση που έβγαζαν ψηλά και έχοντας καταφέρει να κερδίσουν ολοκληρωτικά την μάχη του άξονα, είχαν στριμώξει τον αντίπαλος το δικό του μισό και έψαχναν διαδρόμους για να δημιουργήσουν το γκολ που έψαχναν. Εν τέλει, η κιτρινόμαυρη υπεροχή αποφέρει καρπούς στο 24’: Όλα ξεκίνησαν από την πίεση ψηλά του Τσιγκρίνσκι ο οποίος έκλεψε, ο Βέρντε πάσαρε έξυπνα στον Ολιβέιρα και ο Πορτογάλος αφού γύρισε υπέροχα το κορμί του νίκησε με σουτ του Κουέστα για το 0-1.

Πέντε λεπτά αργότερα ωστόσο και εντελώς κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Άρης από το πουθενά και στο πρώτο του σουτ καταφέρνει να ισοφαρίσει, με ένα τυχερό γκολ αφού η μπάλα από την προσπάθεια του Γκάμα χτύπησε στο πόδι του Τσιγκρίνσκι άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Μπάρκα που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Η ΑΕΚ έδειξε να επηρεάζει ελαφρώς και για λίγα λεπτά από την απρόσμενη εξέλιξη της ισοφάρισης, ωστόσο γρήγορα γρήγορα βρίσκει ξανά τα πατήματα της και στο τελευταίο πεντάλεπτο πριν την ανάπαυλα πολιορκεί τον Άρη, χάνει τη μια ευκαιρία μετά την άλλη αλλά η μπάλα δεν μπαίνει μέσα! Στο 41’ είναι η κεφαλιά του Μάνταλου όπου ο Κουέστα σώζει τον Άρη με μεγάλη επέμβαση, ένα λεπτό μετά και ο πάλι ο κίπερ του Άρη με απόκρουση στη γωνιά του λέει και πάλι όχι αυτή τη φορά σε κεφαλιά του Σβάρνα, ενώ στο 43’ ο Λιβάγια βγάζει σε θέση τετ-α-τετ τον Κρίστιτσιτς όμως ο Κουέστα είναι και πάλι εκεί για τον Άρη. Το μπαράζ χαμένων ευκαιριών συνεχίζεται στο 44’ με κεφαλιά του Μάνταλου ελάχιστα άουτ, στο 45’ ο Ολιβέιρα βγαίνει φάτσα με τον Κουέστα αλλά δεν προλαβαίνει να εκτελέσει ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάνταλος σκοραρει αλλά το γκολ ορθώς ακυρώνεται για οφ-σάιντ. Στα τελευταία λεπτά υπήρξε ένα σπρώξιμο μέσα στην περιοχή στον Σιμόες αλλά ο Αλεξέι Κουλμπάκοφ και VAR (Τζήλος) δεν είδαν κάτι…

Η επανάληψη ξεκινά χωρίς αλλαγές αλλά με… ευκαιρίες και πολιορκία, όπως ακριβώς ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Με την ΑΕΚ να πιέζει ψηλά, να κλείνει τον Άρη στο δικό του μισό και με το καλημέρα, να έχει φάση και με τον Ολιβέιρα (ο Κουέστα έβγαλε το σουτ από κοντά) αλλά και με τον Λόπες. Ευτυχώς, η κυριαρχία της Ένωσης και το δυνατό ξεκίνημα αποδίδει στο 52’ όταν η ομάδα αναπτύσσεται υπέροχα με τον Κρίστιτσιτς να βγάζει την μπάλα από πίσω, ο Μάνταλος πάσαρε ιδανικά στον Ολιβέιρα και αυτός εκτέλεσε στο τετ-α-τετ τον Κουέστα για το 1-2. Που ήταν μια απόλυτα φυσιολογική εξέλιξη που θα έπρεπε να έχει έρθει από το πρώτο μέρος.

Η ΑΕΚ δεν κατεβάζει ταχύτητα από εκεί και πέρα, πιέζει και στο 56’ έχουμε την επίμαχη φάση με το σπρώξιμο στον Λιβάγια μέσα στην περιοχή όπου ο Κουλμπάκοφ και το VAR δεν είδαν κάποια παράβαση. Είναι ένα διάστημα που το ματς έχει άγρια ομορφιά με τον Άρη να θέλει να βγει πιο μπροστά αλλά να μην μπορεί, καθώς η Ένωση με το ασφυκτικό της πρέσινγκ έπνιγε τον αντίπαλο, τον έκλεινε στα καρέ του και δημιουργούσε καταστάσεις. Όπως αυτή του 61’ όπου ο Κρίστιτσιτς άλλαξε υπέροχα στον Βέρντε, ο Ιταλός κατέβασε μαγικά αλλά το σουτ ήταν άσχημο. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ βρίσκει το τρίτο γκολ που έψαχνε, που ήταν αποτέλεσμα και πάλι της πίεσης που ασκούσε, όταν αυτή την φορά ο Κρίστιτσιτς έκλεψε, πάσαρε στον Σιμόες και εκείνος με σουτ (και αφού η μπάλα κόντραρε και στον Σάσα) βρήκε δίχτυα για το 1-3, κι ενώ λίγο νωρίτερα ο Καρέρα περνά στο ματς τον Αλμπάνη αντί του Βέρντε στην πρώτη του κίνηση. Ο Αλμπάνης μάλιστα με το καλημέρα έχει και μια εξαιρετική ενέργεια όπου κουβαλά μπάλα στον άξονα, μοιράζει δεξιά στον Παουλίνιο αλλά το παράλληλο γύρισμα του Πορτογάλου προς τον Ολιβέιρα δεν ήταν το ιδανικότερο. Λίγο αργότερα ο Καρέρα προχωρά σε δύο ακόμα κινήσεις βγάζοντας Μάνταλο-Ολιβέιρα και βάζοντας Σιμάνσκι-Αραούχο, με τον Πολωνό μέσο μάλιστα στο 78’ σε μια από τις πρώτες του επαφές να αγγίζει και το γκολ σε ένα διάστημα που η ΑΕΚ χαμηλώνει τέμπο αλλά κάνει ότι θέλει στο τερέν.

Δέκα λεπτά πριν το φινάλε μπαίνουν στο ματς και οι Οικονόμου-Σαμπανάτζοβιτς για να πάρουν ανάσες οι Τσιγκρίνσκι-Σιμόες, με την Ένωση εν τέλει, να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 84’ όταν από δυνατό συρτό σουτ του Παουλίνιο ο Σιμάνσκι βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας του Άρη και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ρόουζ, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Ματίγια, Σάσα (76’ Μπακουτσής), Μπρούνο Γκάμα, Μαρτίνεζ, Μαντσίνι, Διαμαντόπουλος.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Παουλίνιο, Τσιγκρίνσκι (81’ Οικονόμου), Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες (81’ Σαμπανάτζοβιτς), Κρίστιτσιτς, Βέρντε (61’ Αλμπάνης), Μάνταλος (73’ Σιμάνσκι), Λιβάγια, Ολιβέιρα (73’ Αραούχο).