Ελλάδα: Ισόπαλοι ΑΕΛ και Άρης

Ηταν μία αναμέτρηση που θα ξεχάσουμε γρήγορα, αφού η ΑΕΛ και ο Άρης δεν προσέφεραν όμορφο θέαμα στο AEL FC Arena, με συνέπεια να “κολλήσουν” στο 0-0 για την 18η αγωνιστική της Super League 1.

Ένα αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες στη μάχη που δίνουν για να “κλειδώσουν” μία θέση στα playoffs. Μάλιστα, ο Άρης συμπλήρωσε 30 χρόνια χωρίς νίκη στη Λάρισα, καθώς η τελευταία νίκη ήταν το μακρινό 1990.

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και θέλησε να επιβάλλει το ρυθμό της, αλλά μετά το 10ο λεπτό ο Άρης ανέβηκε μέτρα και ισορρόπησε το παιχνίδι. Ωστόσο, τόσο οι γηπεδούχοι όσο κι οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπιζαν τεράστιο πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Είναι χαρακτηριστικό πως, πέρα από δύο κεφαλιές των Σλάβκο Μπράλιτς στο 6ο και Φράνκο Βέλεθ στο 27ο λεπτό, δεν υπήρξαν σημαντικές στιγμές μπροστά στις εστίες των Χούλιαν Κουέστα και Έγκμουντουρ Κρίστινσον.

Ουσιαστικά, οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν, με τους Αμρ Ουάρντα και Γιάννη Φετφατζίδη να προσπαθούν κυρίως μέσω ατομικών προσπαθειών, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η μοναδική αξιόλογη φάση στο πρώτο μερος ήταν εκείνη του Έργκους Κάτσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ύστερα από ωραίο στρώσιμο του Θανάση Παπάζογλου που έκανε ντεμπούτο με τα “βυσσινί”, αλλά το πλασέ του Αλβανού μέσου ήταν αδύναμο και κατέληξε άουτ.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος. Η ΑΕΛ διατήρησε τα ηνία του αγώνα, αλλά αδυνατούσε να βρει χώρους προς την εστία του Κουέστα. Αποτέλεσμα, η πρώτη καλή στιγμή να προέλθει από τα πόδια παικτών του Άρη και συγκεκριμένα του Μπρούνο Γκάμα, αλλά το δυνατό σουτ του Πορτογάλου πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Κρίστινσον. Οι γηπεδούχοι “απάντησαν” στο 64′, αλλά ο Κουέστα αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του, μπλοκάροντας με διπλή προσπάθεια το ωραίο σουτ του Κάτσε.

Ο Ισπανός τερματοφύλακας, παρά τις ενοχλήσεις που αισθάνθηκε στον εγχειρισμένο ώμο του κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, ήταν πρωταγωνιστής για την ομάδα του, αφού πραγματοποίησε άλλη μία πολύ καλή επέμβαση στο 80ό λεπτό σε ωραία προσπάθεια και σουτ του Νίκου Καρανίκα μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης, αλλά όπως και σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία των δύο τερματοφύλακων.