Ελλάδα: «Κόλλησαν» στο μηδέν…

Στην «λευκή» ισοπαλία έμειναν ΑΕΚ και Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής της Super League σε ένα γενικά πολύ μέτριο παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες. Πλέον η ΑΕΚ πάει στην 3η θέση και στους 44 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Ατρόμητο με τον οποίο θα αναμετρηθεί την επόμενη αγωνιστική. Από την άλλη οι «πράσινοι» παραμένουν στην 6η θέση, με 32 βαθμούς και ακολουθεί το ντέρμπι των αιωνίων με τον Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που ξεκίνησε πιο επιθετικά στο ντέρμπι. Αρχικά στο 3ο λεπτό, ο Μπακασέτας εκτέλεσε το φάουλ, ο Διούδης απέκρουσε και στην συνέχεια μάζεψε την μπάλα. Στο 5’ ήταν η σειρά του Γκάλο να εκτελέσει φάουλ, ωστόσο έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία. Στη συνέχεια οι Πράσινοι ισορρόπησαν το ματς, προσπαθώντας να γίνουν απειλητικοί. Στο 16’ ο Μπακασέτας έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Πόνσε έκανε αμέσως το σουτ αλλά η μπάλα πήγε ψηλά. Στο 20ο λεπτό ο Λιβάγια έκανε κάτι σαν σέντρα-σουτ, ωστόσο η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια του Διούδη. Στο 24’ ο Δώνης έβγαλε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Μακέντα, αυτός προσπάθησε να κρεμάσει τον Μπάρκα αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο επόμενο 20λεπτο ο ρυθμός έπεσε αισθητά με αποτέλεσμα να μην δούμε κάποια καλή στιγμή από τις δύο ομάδες σε ένα γενικά πολύ μέτριο 1ο μέρος.

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να κερδίζει φάουλ, το οποίο εκτελέστηκε από τον Μπακασέτα με τον Σιμόες να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα εκτός. Στο 52’ ο Πόνσε μετά από προσωπική ενέργεια έκανε το σουτ, αλλά ο καλά τοποθετημένος Διούδης απέκρουσε. Ο ρυθμός και στο 2ο ημίχρονο ήταν κακός, χωρίς φάσεις και ενώ στα επόμενα λεπτά κιτρινίστικαν τέσσερις ποδοσφαιριστές, οι τρεις για τους Πράσινους. Στο 70’ υπήρξε σύγχυση στην άμυνα του Παναθηναϊκού με τον Διούδη να προλαβαίνει τον Πόνσε, ο Γκάλο είδε την μπάλα να του στρώνεται πλάγια δεξιά, έκανε την σέντρα, όμως η μπάλα πέρασε από όλους. Στο 74’ ο Λιβάγια έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και ξεγέλασε τον Διούδη, αλλά έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Στο 82’ ο Μπακασέτας έκανε το σουτ στην κλειστή γωνία, ωστόσο μάζεψε ο Διούδης. Στο 87’ ο Κάτσε εκτέλεσε το φάουλ, ο Μακέντα έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω, στην καλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο 2ο ημίχρονο και έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Διαιτησία (Tobias Welz): Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες ο Γερμανός διαιτητής.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι (Τσόσιτς 44′), Οικονόμου, Γκάλο, Σιμόες, Γαλανόπουλος (Άλεφ 71′), Μπογέ (Κρίστιτσιτς 59′), Μπακασέτας, Λιβάγια, Πόνσε

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Κουλιμπαλί, Κάτσε, Κουρμπέλης, Δώνης (Χατζηθεοδωρίδης 90′), Άλτμαν (Καμπετσής 65′), Μακέντα (Εμμανουλίδης 92′)

Σκόρερς: -/-

Κίτρινες Κάρτες: Πόνσε / Άλτμαν, Γιόχανσον, Οικονόμου, Χατζηθεοδωρίδης, Εμμανουηλίδης