Ελλάδα: Με Κόντε και πάλι ο ΠΑΣ

Μάλιστα, έφτασε τα 13 στο πρωτάθλημα και έχει μπει δυναμικά στη μάχη για τον τίτλο του πρώτου σκόρερ.

Πριν από τη σέντρα της αναμέτρησης ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν το μεγάλο φαβορί για να φτάσει στη νίκη. Τελικά για να τα καταφέρει χρειάστηκε και πάλι να βρει τα αντίπαλα δίχτυα ο Πέδρο Κόντε. Ο Ισπανός επιθετικός είναι σε εξαιρετική κατάσταση και για τρίτο συνεχόμενο ματς (με την ΑΕΛ και τον Παναθηναϊκό τα προηγούμενα) πέτυχε δύο τέρματα.

Μέχρι να φτάσουμε όμως στην αφετηρία του δευτέρου ημιχρόνου όπου και ο Κόντε πέτυχε δύο τέρματα (47′ και 51′) είχε προηγηθεί ένα πρώτο ημίχρονο με αρκετές καλές στιγμές εκατέρωθεν στο οποίο οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει. Είναι χαρακτηριστικό ότι αθροιστικά είχαν 12 τελικές επτά από τις οποίες στο τέρμα χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν. Κάτι που τελικά έκανε ο Κόντε και ουσιαστικά τελείωσε το ματς πριν ο Μπέριος κάνει το τελικό 3-0.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο ΠΑΣ παρέμεινε ζωντανός στη μάχη για την πέμπτη θέση της Super League Σουρωτή, ενώ ο Πλατανιάς βρίσκεται στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ : Κλιάιτς, Νίλι (76′ Στανισάβλιεβιτς), Στάμου (58′ Ντουαλά), Καρυπίδης, Βάντερσον, Πατράλης, Πλιάτσικας, Μαλσά, Ενσικουλού, Ουντότζι (49′ Κασάλιτσα), Πετρόπουλος

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ  : Βελλίδης, Καρανίκας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος (76′ Μπέριος), Αποστολόπουλος, Γαρουφαλιάς, Μανθάτης (71′ Νικολιάς), Βιντάλ, Χαλκιαδάκης (58′ Γιάκος), Μπετρά, Κόντε

Γκολ: 47′, 51′ Κόντε, 86′ Μπέριος