Ελλάδα: Με Κουλούρη οδηγό για την Ευρώπη

Ο Ατρόμητος πέρασε από τα Γιάννενα, νικώντας 2-0 τον ΠΑΣ και κρατά σταθερά την τέταρτη θέση. Ο πρώτος σκόρερ της Super League (15 γκολ), Ευθύμης Κουλούρης, άνοιξε το σκορ, ο Αμρ Ουάρντα διαμόρφωσε το τελικό και αγκάλιασε γονατιστός τον Κάναντι. Μόνο ο Μάνος για τους Ηπειρώτες που παραμένουν εντός επικίνδυνης ζώνης.

Ο Ατρόμητος φιλοξενήθηκε από τον ΠΑΣ Γιάννινα για τη δεύτερη χρονικά αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής της Super League κι έφυγε με τη νίκη (0-2) από τους “Ζωσιμάδες” χάρη στο 15ο γκολ του πρώτου σκόρερ της Super League και το πρώτο με τη φανέλα των Περιστεριωτών του Αμρ Ουάρντα. Κρατά έτσι στα χέρια του σφιχτά την τέταρτη θέση, αντίθετα η ομάδα των Ιωαννίνων δεν μπορεί να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη.
Είχε μόνο τον Δημήτρη Μάνο ν΄απειλεί, αλλά νικήθηκε σε όλες τις περιπτώσεις από τον Μπάλας Μέγερι. Δείτε τα τέσσερα πράγματα που μάθαμε από το ματς.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτο δεκαλέπτου στο ματς ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ. Στο 11ο λεπτό ο Βιντάλ έκανε ένα αχρείαστο φάουλ στον Σάκιτς, ο Ουμπίδες ανέλαβε την εκτέλεση δεξιά εκτός περιοχής, ο Κουλούρης έπιασε κοιμώμενη την άμυνα του ΠΑΣ, πρόλαβε τον Βελλίδη κι άνοιξε το σκορ.

Ναι μεν ήταν εξαιρετική η εκτέλεση – σέντρα του Αργεντινού, αλλά εξίσου καλή (αν όχι καλύτερη) η κίνηση κι εκτέλεση του Έλληνα διεθνή φορ. Αυτό ήταν το 15ο γκολ για τον πρώτο σκόρερ της πρώτης κατηγορίας του ελληνικού πρωταθλήματος.

Με το πόδι συνέχεια πατημένα στο γκάζι και ποτέ στο φρένο, θυμίζει στον διώκτη του επιθετικό της ΑΕΚ, Εσεκιέλ Πόνσε, ποιος είναι το αφεντικό στην κούρσα των δύο για τον πρώτο σκόρερ. Κανείς δεν μπορεί να τον μέμψει για τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του 29ου λεπτού.

Ο Μέγερι έβγαλε με τη μία με βολέ στον Σάκιτς – ο Αυστριακός κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ – από δεξιά, αυτός “έσπασε” την μπάλα κεντρικά στον Κουλούρη, ο σκορερ αντιμέτωπος με τον Βελλίδη αυτή τη φορά αστόχησε. Είχε την ευκαιρία για το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το 0-3, αλλά το οριζόντιο δοκάρι του τη στέρησε.

Ο Ευθύμης Κουλούρης άνοιξε το δρόμο για την επικράτηση του Ατρόμητου, αλλά ο Μέγερι “φύλαττε Θερμοπύλες”. Στο 21ο λεπτό ο Δημήτρης Μάνος βγήκε δεξιά εντός περιοχής, έκανε το πλασέ, αλλά ο Ούγγρος τερματοφύλακας τον νίκησε κι απομάκρυνε την μπάλα.

Στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου και πάλι ο Μάνος έφυγε από κανονική θέση (πίσω από τη σέντρα) στην αντεπίθεση, πέρασε τον Ρισβάνη, ο οποίος του έκλανε τάκλιν αριστερά εντός περιοχής, αλλά ο Μέγερι τον νίκησε ξανά.

Και στο 89ο λεπτό νέα φάση με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Γύρισε, απέφυγε τον Καρασαλίδη, αλλά ο Μέγερι μπλόκαρει.

Ο Ατρόμητος φρόντισε να τελειώσει το ματς λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Χατζηισαΐας βγήκε από αριστερά μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα, “έσπασε” την μπάλα κεντρικά στον Ουάρντα κι ο Αιγύπτιος με ξερό δεξί σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 0-2.

Ο Αφρικανός έσπευσε να το πανηγυρίσει στον πάγκο. Κι αυτός ο πανηγυρισμός έχει τη σημειολογία του. Ο Ουάρντα γονάτισε μπροστά στον τεχνικό του, Νταμίρ Κάναντι, και τον αγκάλιασε. Επέστρεψε σπίτι του, εκεί που αισθάνεται πιο οικεία από οπουδήποτε αλλού.

Ο ΠΑΣ έχει πρόβλημα. Βάζει γκολ ο Μάνος, νικά! Δεν βάζει, δεν υπάρχει ελπίδα. Έδειξε ευάλωτος στην μεσοεπιθετική ποιότητα του Ατρόμητου, δεν μπόρεσε και πάλι να εκμεταλλευτεί την έδρα του. Όποιος επισκέπτεται τα Ιωάννινα δείχνει να πιστεύει a priori ότι μπορεί να πάρει κάτι. Και στις περισσότερες περιπτώσεις να το παίρνει a posteriori.

Ο ΠΑΣ θα είναι εντός επικίνδυνης ζώνης (13η θέση που οδηγεί στα μπαράζ) και μετά το πέρας της 21ης “στροφής”. Τι έκαναν οι άμεσοι αντίπαλοί του με τον Ατρόμητο εντός. Ο ΟΦΗ πήρε βαθμό, η Λαμία τον νίκησε, η ΑΕΛ γνώρισε την ήττα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ ,Τζημόπουλος, Λίλα, Γιάκος, Κάστρο (71′ Κάστρο), Βιντάλ (68′ Πάντελιτς), Νικολιάς, Αθανασιάδης, Μάνος..

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Κατράνης, Καρασαλίδης, Ούμπιδες (90+3′ Κιβρακίδης), Μπρούνο, Ενσικουλού (88′ Μανούσος), Ουάρντα (82′ Μπουσουλάτζιτς), Κουλούρης.

Γκολ: 11′ Κουλούρης, 50′ Ουάρντα