Ελλάδα: Με πέναλτι ο ΠΑΟ στο 90+3′!

Ισόπαλη 1-1 έληξε η αναμέτρηση του Άρη με τον Παναθηναϊκό με τους πράσινους να αποδεικνύονται για ένα ακόμη παιχνίδι κόντρα σε ομάδα του Σάββα Παντελίδη (μετά το ματς με τον Αστέρα στην Τρίπολη) αρκετά σκληροί για να πεθάνουν και να παίρνουν το βαθμό στις καθυστερήσεις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάσου Χατζηγιοβάνη.

Ο 21χρονος επιθετικός μάλιστα είχε το σθένος παρά το γεγονός πως το παιχνίδι ήταν στο 93′ λεπτό να εκτελέσει αλά Πανένκα και να νικήσει τον Κουέστα δίνοντας έναν σημαντικό βαθμό στον Παναθηναϊκό για την μάχη που δίνει για την 5η θέση του πρωταθλήματος.

Όταν κερδίζεις δυο πέναλτι στο πρώτο τέταρτο μιας αναμέτρησης είναι λογικό να προηγηθείς και να μπεις σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση. Αυτό έγινε και στο Άρης-Παναθηναϊκός με τους “κιτρινόμαυρους” αρχικά να κερδίζουν πέναλτι στο 5′ σε ανατροπή του Γκάμα από τον Ινσούα με τον Διούδη όμως να αποκρούει την εκτέλεση του Γκάμα.

Στο 14′ ο διαιτητής Τζοβάρας υπέδειξε ένα πέναλτι που μόνο αυτός και ο βοηθός του είδανκαθώς η μπάλα βρήκε καθαρά στον μηρό του Γιόχανσον και έδωσε την ευκαιρία στον Άρη να στήσει τη μπάλα και πάλι στα έντεκα βήματα. Ο Γιουνές αυτή τη φορά ανέλαβε την εσχάτη των ποινών και νίκησε τον Διούδη ανοίγοντας το σκορ με τον Άρη μέχρι εκείνο το σημείο να έχει απειλήσει μόνο από την άσπρη βούλα.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Παναθηναϊκός κέρδισε και αυτός ένα πέναλτι, αυστηρό, με τον Μπουζούκη να τσιμπάει τη μπάλα προ του Σιώπη σε σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη από τα αριστερά και ο Τζοβάρας υπέδειξε την άσπρη βούλα.

Με τον Μακέντα να έχει αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα λίγα λεπτά νωρίτερα ο Χατζηγιοβάνης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και ο 21χρονος άσος με εκτέλεση αλά Πανένκα… σκάβοντας τη μπάλα κατάφερε να νικήσει τον Κουέστα και να ισοφαρίσει σε 1-1 για τον Παναθηναϊκό που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Δεληζήσης, Βέλεθ, Μενέντεθ, Σιώπης, Μπάσα, Ματέο Γκαρσία (79′ Μαβράι), Μπρούνο Γκάμα, Ντιγκινί (74′ Ματίγια), Γιουνές.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (74′ Χατζηθεοδωρίδης), Γιόχανσον (33′ Δώνης), Ινσούα, Κουρμπέλης, Κάτσε (74′ Καμπετσής), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα.

Γκολ: 15′ Γιουνές/90+2′ Χατζηγιοβάνης