Ελλάδα: Νίκη ΑΕΛ με ανατροπή

Η ΑΕΛ άφησε πίσω της τις δύο σερί ήττες και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε την ανατροπή με τα γκολ των Φατιόν και Ντάουντα (2-1), με αποτέλεσμα να εδραιωθεί στην εξάδα!

Όχι μόνο αρνείται να χάσει η φετινή ΑΕΛ, αλλά δεν σταματά να κάνει ανατροπές και να… καλπάζει προς την εξάδα. Οι «βυσσινί» του Μιχάλη Γρηγορίου και κόντρα στον Βόλο στην Λάρισα βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως δε το έβαλαν κάτω και στο τέλος πανηγύρισαν μια ακόμα σημαντική νίκη επικρατώντας με 2-1. Μια νίκη που τους φέρνει στην 3η θέση (με ένα ματς περισσότερο) και τους 18 βαθμούς και κυρίως μια νίκη που αποδεικνύει πως αυτή η ομάδα δεν τα παρατάει με τίποτα. Από την άλλη ο Βόλος που ξεκίνησε εξαιρετικά την φετινή χρονιά, έμεινε στους 13 και την 11η θέση και αν ο Αστέρας επικρατήσει του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ θα πέσει ακόμα πιο κάτω.

Ο αγώνας ήταν πολύ καλός από πλευράς θεάματος, καθώς εκτός από τα τρία γκολ, είχαμε δύο δοκάρια και τα δύο οι γηπεδούχοι, αλλά και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης είχαν τον έλεγχο, αλλά από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι βγήκαν με αξιώσεις στην κόντρα και θα μπορούσαν να πάρουν κάτι καλύτεροι από το παιχνίδι στο AEL FC Arena.

Εκμεταλλεύτηκαν το κακό στήσιμο του Γρηγορίου και προηγήθηκαν οι Βολιώτες

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο ημίχρονο. Ένα ημίχρονο στο οποίο όπως συνολικά στο ματς οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, αλλά οι φιλοξενούμενοι με βάρος στις αντεπιθέσεις εκμεταλλεύτηκαν το κακό αρχικά στήσιμο των «βυσσινί» με τους τρεις κεντρικούς αμυντικούς και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με γκολ του Τόρες στο 38′.

Μέχρι τότε όμως η ΑΕΛ είχε χάσει καλύτερες ευκαιρίες με μεγαλύτερη αυτή του Φατιόν στο 8′, με τον Αλβανό μέσο να στέλνει τη μπάλα με μακρινό σουτ στο δοκάρι του Μελίσσα.

Το γκολ ήταν η αρχή ενός επταλέπτου όπου έγινε χαμός με συνεχόμενες μεγάλες ευκαιρίες. Αρχικά οι γηπεδούχοι στο 43′ με τον Ουάρντα ανάγκασαν στον Μελίσσα να διώξει εξαιρετικά την μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα ο Καρανίκας με… κεραυνό έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια ο τερματοφύλακας του Βόλου έδιωξε το σουτ του Φατιόν και στις καθυστερήσεις ο Μουνίθ βγαίνει σε ανεπανάληπτο τετ α τετ στέλνοντας τη μπάλα στην αγκαλιά του Κρίστινσον μετά από μαγική ασίστ του Τόρες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μιχάλης Γρηγορίου έκανε τις διορθώσεις που έπρεπε και συνέβαλε και αυτός από την πλευρά του στο να υπάρξει η ανατροπή. Αρχικά στο 46′ έβαλε τον Ασούμπρε στη θέση του Ζίζιτς και τον Ντάουντα αντί του Μιλοσάβλιεβιτς, δύο κινήσει που άλλαξαν τα πάντα.

Για να αλλάξουν τα πάντα χρειάστηκε να καταλογιστεί πέναλτι σε χέρι του Τσίκα στο 56′. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Φατιόν που κατάφερε να ισοφαρίσει νωρίς.

Από εκείνο το λεπτό η ΑΕΛ ήταν συνεχώς μπροστά και πάλευε για το 2-1, με τον Μελίσσα να νικάει τους πάντες. Και ενώ όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι δεν θα έβαζαν γκολ, ήρθε το 84′ για να υπάρξει η ολική ανατροπή. Στο λεπτό αυτό ο Κρίστινσον με βολέ βρήκε τον Ντάουντα που με την σειρά του έκανε με σουτ το 2-1 μέσα σε αποθέωση.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μόρας, Ζίζιτς (46΄ Ασούμπρε), Μπράλιτς, Καρανίκας, Κάτσε, Μιλοσάβλιεβιτς (77′ Μιλοσάβλιεβιτς), Φατιόν, Στάνκοβιτς, Ουάρντα, Νούνιτς (67′ Ντάουντα).

Βόλος: Μελίσσας, Φεράρι, Τσίκα, Δημόπουλος, Ντεντάκης, Τσοκάνης, Μαξ, Φερνάντο (70′ Μυστακίδης), Τόρες, Μουνίθ, Μάντζης (79′ Λύρατζης)