Ελλάδα: Ο Απόλλωνας «τέζαρε» τον Πανιώνιο

Αρνείται να… παραδοθεί ο Απόλλων Σμύρνης! Η Ελαφρά Ταξιαρχία στην καλύτερή της φετινή εμφάνιση, επικράτησε με 1-0 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη, παίρνοντας το πρώτο της διπλό στο φετινό πρωτάθλημα!

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν ψυχωμένη, έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και ήταν αυτή που είχε τις καλύτερες ευκαιρίες σε όλο το ματς, παίρνοντας μια δίκαιη νίκη κόντρα στον απογοητευτικό Πανιώνιο που ήθελε αλλά δεν… μπορούσε!

Ο Βαφέας πέτυχε το μοναδικό τέρμα με καρφωτή κεφαλιά στο 73ο λεπτό, ενώ ήταν πρωταγωνιστής και σε μια φάση στο πρώτο μέρος, όταν έβγαλε σχεδόν πάνω στην γραμμή το σουτ του Σπιριντόνοβιτς! Πλέον, με αυτό το τρίποντο ο Απόλλων ανέβηκε στους 9 βαθμούς και συνεχίζει να έχει μαθηματικές ελπίδες για την παραμονή του στην κατηγορία, σενάριο που βέβαια δεν συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες, με τον Πανιώνιο να μένει στους 22 βαθμούς και να μην έχει… ξεμπλέξει ακόμη από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας!

Τελευταία νίκη του Απόλλωνα στη Νέα Σμύρνη ήταν πριν από 22 χρόνια, ξανά με τον Μπάμπη Τεννέ στον πάγκο της Ελαφράς Ταξιαρχίας, ενώ στο εν λόγω ματς ο Άκης Μάντζιος αγωνιζόταν ως ποδοσφαιριστής με τη φανέλα του Πανιωνίου.

Εξαιρετικός ο ρυθμός σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Τόσο ο Πανιώνιος όσο και ο Απόλλων δεν κλείστηκαν σε καμία στιγμή, δεν έβαλαν σκοπιμότητα στο ματς και αυτό βοήθησε να υπήρξε ρυθμός και να δούμε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Ο Απόλλων ήταν μεταμορφωμένος σε σχέση με άλλα ματς, έπαιζε καλό ποδόσφαιρο και έδειχνε ότι αδικεί τον εαυτό του στο φετινό πρωτάθλημα. Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι, πάντως, ανήκε στους γηπεδούχους αλλά το τελείωμα που επιχείρησε ο Καμαρά ήταν κακό και δεν βρήκε εστία (9’). Άμεση απάντηση από τους φιλοξενούμενους με το σουτ του Ντεφεντερίκο να διώχνει σε κόρνερ ο Κότνικ.

Ο Απόλλων πατούσε καλύτερα, οι Ντεφεντερίκο, Ντούρσο, Κοντοές και Ρώσση ήταν εξαιρετικοί και δημιουργούσαν κινδύνους στην αντίπαλη εστία. Στο 17ο λεπτό δε, η Ελαφρά Ταξιαρχία άγγιξε το γκολ αλλά ο Κότνικ με απίθανη επέμβαση δεν επέτρεψε στον Βάρκα να σκοράρει, ενώ ο Ντούρσο δεν κατάφερε να βρει εστία στη συνέχεια, παίρνοντας το ριμπάουντ. Το ματς ήταν εξαιρετικό, ο ρυθμός πολύ καλός και οι φάσεις έρχονταν η μία μετά την άλλη, με τον Πανιώνιο να φτιάχνει την δικιά του μεγάλη ευκαιρία στο 22’ αλλά ο Σπιριντόνοβιτς είδε τον Βαφέα να έρχεται από το… πουθενά και να διώχνει σχεδόν πάνω στην γραμμή! Μία ακόμη τελική στο 34΄για τον Πανιώνιο με ένα… άψυχο πλασέ του Αλί ήταν η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή στο πρώτο μέρος, με τις ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα (0-0).

Ο Άκης Μάντζιος έβλεπε την ομάδα του να μην πατάει καλά και προσπάθησε να αλλάξει τα κακώς κείμενα με την επανέναρξη του δευτέρου μέρους περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Μανθάτη και Τσιλούλη αντί των… άφαντων Καμαρά και Αλί. Ωστόσο, η εικόνξα του Πανιωνίου δεν άλλαξε. Ο Απόλλων με άριστη τακτική, καλό ποδόσφαιρο και συμπαγή άμυνα κρατούσε τους γηπεδούχους μακριά από τα καρέ τους και όποτε έβρισκε την ευκαιρία, πατούσε την αντίπαλη περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν, μάλιστα, να ρίξουν και τον ρυθμό «κοιμίζοντας» τους «κυανέρυθρους» και… χτύπησαν εκεί που δεν το περίμεναν! Αφού προειδοποίησαν με το σουτ του Ρώσση έξω από την περιοχή, που έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Κότνικ στο 69’, βρήκαν το γκολ τρία λεπτά αργότερα.

Ήταν το 73ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Ντεφεντερίκο εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Βαφέας με καρφωτή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στο δεξί «Γ» της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Κότνικ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, «παγώνοντας» τη Νέα Σμύρνη! Ο Απόλλων είχε βρει το γκολ που βάσει εικόνας το δικαιούνταν και οι παίκτες του πάλευαν με… νύχια και δόντια να κρατήσουν τη νίκη. Το κατάφεραν, με τους γηπεδούχους να σπαταλάνε μία δύο καλές στιγμές με τους Ντουρμισάι και Σταυρόπουλο, ενώ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ακόστα σπατάλησε μια σπουδαία ευκαιρία να γράψει το 2-0, όταν δεν κατάφερε σε τετ-α-τετ να περάσει τον Κότνικ! Αυτό, βέβαια, δεν εμπόδισε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίσουν το πρώτο του εκτός έδρας τρίποντο στο πρωτάθλημα, βάζοντας σε μπελάδες τον Πανιώνιο που έδειξε να μένει στην νίκη επί του ΠΑΟΚ για το Κύπελλο!

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Μασούρας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς (53’ Μακσίμοβιτς), Κούρντι, Κόρμπος, Καμαρά (46’ Μανθάτης), Σπιριντόνοβιτς, Αλί (46’ Τσιλούλης), Ντουρμισάι.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Στάθης, Κοντοές, Κύργιας, Βαφέας (89’ Ναζλίδης), Οριουέλα, Ντούρσο, Ρώσση, Ντεφεντερίκο (84’ Αγρόδημος), Ελ Χέλβε, Βάρκας (66’ Ακόστα).