Ελλάδα: O ΠΑΟ μπλόκαρε τον Ολυμπιακό

Κακό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό να μένουν στο 0-0. Πιο ορεξάτοι οι γηπεδούχοι που έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία.

Η πρώτη φάση σημειώθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μπουζούκη να ξεφεύγει ωραία αλλά να σουτάρει άουτ. Στο 11′ ο Μακέντα βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά δεν πλάσαρε σωστά με την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι. Έξι λεπτά μετά ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κουρμπέλη στον Φορτούνη με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το ματς.

Ο Ελ Αραμπί στο 29′ έπιασε την κεφαλιά με τον Διούδη να μπλοκάρει. Στο 41′ ο Μπα φάνηκε να πατά τον αστράγαλο του Ανουάρ αλλά δεν είδε κίτρινη, η οποία θα ήταν η δεύτερη.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ανουάρ μονομάχησε με τον Βαλμπουενα. Ο Κομίνης πήγε στο VAR και τελικά έδωσε πέναλτι θεωρώντας ότι υπάρχει παράβαση του παίκτη του ΠΑΟ και ότι έχει γίνει μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Βαλμπουενα με τον Διούδη να πέφτει σωστά και να διώχνει.

Στην επανάληψη η ομάδες δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν τις φάσεις τους Ο ΠΑΟ απείλησε στο 61′ με ένα σουτ του Χατζηθεοδωρίδη. Τρία λεπτά μετά ο Ελ Αραμπί δεν βρήκε στόχο με προβολή με τους “πράσινους” να φωνάζουν για επιθετικό φάουλ. Πολύ κακό το παιχνίδι από εκεί και πέρα με τον ΠΑΟ να έχει μια φλύαρη υπεροχή και να προσπαθεί να απειλήσει με σουτ. Στο 95′ πάντως λίγο έλειψε να σκοράρει όταν ο Καμπετσής έκανε το πλασέ και ο Σα μπλόκαρε.

ΠΑΟ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Θεοχάρης, Σένκεφελντ, Κολοβέτσιο, Χατζηθεοδωρίδης, Ανουάρ, Κουρμπέλης, Αλεξανδρόπουλος (56’Καμπετσής), Μπουζούκης (75’Σερπέζης), Χατζηγιοβάνης (68’Κολοβός), Μακέντα (75’Περέα).

ΟΣΦΠ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Γκασπάρ, Μπα (46’Σισέ), Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης (46’Χασάν), Καμαρά, Βαλμπουενά (64’Μασούρας), Φορτούνης (64’Λοβέρα), Ελ Αραμπί.