Ελλάδα: Κατέρριψε το ρεκόρ ο Ολυμπιακός

Το ρεκόρ των 16 σερί νικών, που κρατούσε από την σεζόν 2005-06 και την ομάδα του Τροντ Σόλιντ, «έσπασε» ο Ολυμπιακός! Με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, οι ερυθρόλευκοι πήραν εύκολα τη νίκη με σκορ 3-1 απέναντι στον Λεβαδειακό στο «Καραϊσκάκη» και διεύρυναν στα 17 ματς το απόλυτο σερί τους στο πρωτάθλημα.

Με πολλές ορέξεις μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Μάντζιου, που μπορεί να νιώθει τυχερή από το 2-0 στο φινάλε του ημιχρόνου, έπειτα από τα γκολ των Ιντέγε (16’) και Πάρντο (42’). Λίγο πριν το δεύτερο τέρμα, ο Βοσκάκης δεν υπέδειξε κακώς πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού σε χέρι του Τσουρίκοφ στην μεγάλη περιοχή (41’). Κόπηκε τετ-α-τετ του Σεμπά στο 88’, ενώ καλυπτόταν καθαρά.

Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, όμως αυτό δεν εμπόδισε τον Τσόρι να γράψει το 3-0 στο 55΄. Ντεμπούτο του Γιάννη Μανιάτη στην φετινή Σούπερ Λίγκα, με τον κόσμο να τον αποθεώνει κατά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Κόπηκε τετ-α-τετ του Σεμπά στο 88’, ενώ καλυπτόταν καθαρά και στην επόμενη φάση μείωσε ο Μπεν γράφοντας το τελικό σκορ.
Με το πόδι καρφωμένο στο γκάζι μπήκε ο Ολυμπιακός στο γήπεδο. Οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα με ενορχηστρωτή τον Τσόρι, που είχε δίπλα του τον Καμπιάσο, έφερε από τα πρώτα λεπτά σε θέση άμυνας τον Λεβαδειακό, που δεν μπορούσε με τίποτα να αντιδράσει.

Ο Βερέμκο και οι συμπαίκτες του άντεξαν μέχρι το 16ο λεπτό, όταν ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός έβγαλε αντεπίθεση, την οποία ολοκλήρωσε ο Ιντέγε έπειτα από ασίστ του Πάρντο.

Οι ερυθρόλευκοι παρέμειναν στην… τσίτα και μετά το γκολ η πολιορκία στα καρέ των Βοιωτών κορυφώθηκε. Κυρίως από τα αριστερά, οι γηπεδούχοι έκαναν πάρτι κι έχασαν απίστευτες ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Άκης Μάντζιος είδε το πλάνο του να πηγαίνει περίπατο, η ομάδα του ήταν ανύπαρκτη ανασταλτικά (δεν μπορούσε να κάνει ούτε φάουλ), ενώ ο Ρομπέρτο με μοναδική εξαίρεση μια φάση του Μπεν είχε ρόλο θεατή. Στο φινάλε του ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε κάπως, όμως ο Ολυμπιακός χάρη σε μια κακή στιγμή του Βερέμκο, που έχασε την μπάλα μέσα απ’ τα χέρια του, έκανε το 2-0 με τον Πάρντο να πλασάρει στην κενή εστία (42’).

Αρκετά πιο αργός ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός δεν είχε την ίδια… έκρηξη στο παιχνίδι του, όμως αυτό δεν του στέρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Μάλιστα με ιδιαίτερη άνεση και στυλ, ο Τσόρι βγήκε απέναντι στον Βερέμκο, τον πέρασε κι έγραψε το 3-0 στο 55ο λεπτό. Ο Λεβαδειακός παρέμεινε εγκλωβισμένος στο μισό του γηπέδου και δεν μπορούσε να περάσει την μπάλα από την σέντρα με τον Μπεν να περνά απαρατήρητος απ’ τα στόπερ των γηπεδούχων.

Το πέρασμα των λεπτών βρήκε τους παίκτες του Σίλβα να δοκιμάζουν την τύχη τους με κάποια σουτ έξω απ’ την περιοχή, τα οποία δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον αντίπαλο γκολκίπερ, που βρήκε για πρώτη φορά στο ματς κάποια λεπτά χαλάρωσης. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού όλα είχαν κριθεί. Λίγο πριν την εκπνοή ο Σεμπά υποδείχτηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ, ενώ έβγαινε τετ-α-τετ και στην επόμενη φάση ο Μπεν (88’) πέτυχε το γκολ της τιμής για τον Λεβαδειακό, γράφοντας το τελικό σκορ στο Φάληρο.

Ολυμπιακός:Ρομπέρτο, Μιλιβόγεβιτς, Ντα Κόστα, Τσόρι (70′ Κολοβός), Ντουρμάζ, Σιόβας, Μαζουάκου, Σαλίνο, Πάρντο (81’Σεμπά), Καμπιάσο (74’Μανιάτης), Ιντέγε

Λεβαδειακός:Βερέμκο, Μουλόπουλος, Στάθης, Μίνγκας (46’Παππάς), Γιάχιτς, Τριποτσέρης, Ντομοβίτσκι (70’Καψάσκης), Μεντί, Τσουρίκοφ (46’Μερεμπασβίλι), Μπεν, Μαχαίρας

Νίκη Παναιτωλικού

Άλλος είναι ο Αστέρας, όμως άλλος έλαμψε τελικά. Ο Παναιτωλικός έδειξε με την πολύ ωραία κατά διαστήματα εμφάνισή του και την επικράτησή του με 2-1 χάρις στα γκολ των Ρουσκουσέδα και Παπάζογλου (είχε ισοφαρίσει ο Γιάννου) κόντρα στην ομάδα της Τρίπολης ότι αδικείται από την βαθμολογική του θέση και πλέον αρχίζει να κοιτάζει ψηλότερα.

Παραλίγο να γίνει αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα ο διαιτητής Λαμπρόπουλος, αφού στο πρώτο ημίχρονο δεν υπέδειξε πέναλτι στο 2’ πάνω στον Μαρκόφσκι από μαρκάρισμα του Ζησόπουλου, ενώ στο 45’ δεν απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Ιγκλέσιας, σε μαρκάρισμα από πίσω στον Βιγιαφάνες.

Αρνητικό πρωταγωνιστή είχε το πρώτο ημίχρονο και αυτός δεν ήταν άλλος από τον διαιτητή Λαμπρόπουλο, που τα έκανε… μαντάρα αφού δεν έδωσε πέναλτι στο 2’ υπέρ του Παναιτωλικού σε μαρκάρισμα του Ζησόπουλου πάνω στον Μαρκόφσκι, ενώ στο 45’ δεν απέβαλλε τον Ιγκλέσιας με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμά του από πίσω στον Βιγιαφάνες!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στα 55 δευτερόλεπτα ο Γιάννου έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Κυριακίδης κράτησε το μηδέν για την ομάδα του. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ζησόπουλος ανέτρεψε πεντακάθαρα τον Μαρκόφσκι μέσα στην περιοχή αλλά ο Λαμπρόπουλος δεν υπέδειξε την παράβαση, ενώ στο 7’ ο επιθετικός του Παναιτωλικού βγήκε απέναντι από τον Μπαντή, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο τερματοφύλακας του Αστέρα μπλόκαρε τη μπάλα. Ο Παναιτωλικός απείλησε και πάλι στο 26’ αλλά ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων δήλωσε και πάλι παρών, διώχνοντας το σουτ του Μάρκος Πάουλο.

Στο 37ο λεπτό, ήρθε η ώρα των φιλοξενουμένων να διαμαρτυρηθούν δικαίως στον Λαμπρόπουλο, αφού έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες, ο Ρουσκουσέδα πήδηξε και βρήκε τη μπάλα με το χέρι και στη συνέχεια ο Γκοϊάν λίγο έλειψε με κεφαλιά να τη στείλει στα δίχτυα της ομάδας του. Ωστόσο, ο ρέφερι δεν είδε ξανά τίποτα! Δεν είδε ούτε στο 45’ το μαρκάρισμα του Ιγκλέσιας από πίσω στον Βιγιαφάνες, το οποίο έπρεπε να επιφέρει την δεύτερη κίτρινη και συνεπώς κόκκινη κάρτα στον μέσο του Αστέρα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κέβιν γύρισε στον αμαρκάριστο Μάρκος Πάουλο, ο οποίος από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός μπήκε πολύ δυνατά, πίεσε και κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ήταν το 53ο λεπτό, όταν ο Βιγιαφάνες έγινε κάτοχος της μπάλας και με υπέροχη κάθετη μπαλιά κάτω από τα πόδια του Ιγκλέσιας, έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Ρουσκουσέδα ο οποίος με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ. Ο Αστέρας πάντως είχε έτοιμη την απάντησή του αφού δέκα λεπτά αργότερα, ο Γιάννου επωφελήθηκε την κακή απόκρουση του Κυριακίδη και δεν αστόχησε σε κενή εστία.

Μετά το 1-1 το ματς έγινε ροντέο. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, το παιχνίδι είχε τρελό ρυθμό, ωστόσο αυτός που χαμογέλασε ξανά ήταν ο Παναιτωλικός. Αφού ο Βιγιαφάνες προειδοποίησε στο 68’, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, τέσσερα λεπτά μετά, ο Παπάζογλου νίκησε άπαντες στον αέρα έπειτα από φάουλ του Κέβιν και έβαλε σε θέση οδηγού ξανά τους γηπεδούχους.

Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Αστέρας έψαξε το γκολ και λίγο έλειψε να το βρει με τον Τσοκάνη στο 87’ αλλά ο Μάκος έδιωξε πάνω στη γραμμή, ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα είχε ζητήσει τον καταλογισμό πέναλτι υπέρ του Γιάννου σε μαρκάρισμα του Μάκου, ωστόσο δεν ήταν ξεκάθαρο αν υπήρξε κάποια επαφή. Ο Παναιτωλικός έφθασε εν τέλει στο τρίποντο, συνεχίζοντας τις πολύ καλές του εμφανίσεις στο τελευταίο διάστημα και δείχνει ότι έχει συνέλθει για τα καλά!

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Κέβιν, Κούσας, Ρουσκουσέδα (71‘ Κάπελ), Βιγιαφάνες (79’ Βασιλούδης), Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόφσκι, Μάρκος Πάουλο (89’ Κουτρομάνος), Ουάρντα, Μύγας

Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Λανθαρότε, Νίκο Φερνάντες (68’ Παπαδόπουλος), Ζησόπουλος, Γιαννούλης, Φούντας (79’ Τσοκάνης), Λούι, Γκοϊάν, Χαμντανί, Ιγκλέσιας (67’ Κουρμπέλης), Γιάννου

Ξαναπήρε φόρα ο  Πανιώνιος

Ξαναπήρε φόρα ο Πανιώνιος, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Ηρακλή στην 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Μετά από τέσσερις αγωνιστικές που αντιμετώπισαν τους «μεγάλους» της Σούπερ Λίγκας (Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Ατρόμητο) και έμειναν μακριά απ’ τη νίκη, οι κυανέρυθροι επέστρεψαν στην εικόνα που μας είχαν συνηθίσει.

Τραγική εικόνα του Ηρακλή, που ολοκλήρωσε το ματς χωρίς τελική προσπάθεια. Μοναδικός… διασωθέντας ο Χουάντερσον, ο οποίος μπλόκαρε δύο φορές τους Νεοσμυρνιώτες, όμως τελικά ο Ανσαριφάρντ κατάφερε να τον νικήσει και να χαρίσει την σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Με το τρίποντο ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε ιδανικά την ήττα του Αστέρα στο Αγρίνιο και σκαρφάλωσε ξανά στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Ωραίος…ΠΑΟΚ

Γεμάτη εμφάνιση ύστερα από αρκετό καιρό για τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Στέφανος-Κλάους Αθανασιάδης έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη στο 43’ με κεφαλιά. Ο Χαρίσης έβαλε τις γερές βάσεις στο 52’ με πανέμορφο γκολ εις βάρος της πρώην ομάδας του, χωρίς ωστόσο να πανηγυρίσει και τον κόσμο των φιλοξενούμενων να του ανταποδίδει με χειροκρότημα στο 69’ όταν και έγινε αλλαγή. Ο Ζάιρο στο 64’ πέτυχε επίσης ωραίο γκολ και ο Κοζορώνης στο 90’ «κάρφωσε» τον Όλσεν.

Ο Τούντορ έκανε διαφοροποίηση στον ΠΑΟΚ, επιλέγοντας σχήμα με κλασικά εξτρέμ και αφήνοντας πάλι τον Μπερμπάτοφ εκτός αρχικής ενδεκάδας. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε από την αρχή καλή κυκλοφορία της μπάλας, ήταν σχεδόν μόνιμα «εγκατεστημένος» στην αντίπαλη περιοχή ή τέλος πάντων κοντά σε αυτήν. Ωστόσο, τα χάλαγε στην τελική προσπάθεια, στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΣ από την άλλη ήταν «οχυρωμένος» στην άμυνα του, αλλά έδειχνε να μην είναι τόσο καλά οργανωμένος πίσω, όσο στις προηγούμενες καλές εμφανίσεις που είχε κάνει κόντρα στον ΠΑΟΚ. Παράλληλα, δεν ήταν τόσο επικίνδυνος στην επίθεση, ούτε καν στην κόντρα επίθεση. Γι’ αυτό υπάρχει η προφανής εξήγηση. Ο Τσάβες ήταν εκτός αποστολής και οι Μανιάς-Ακόστα εκτός αρχικού σχήματος. Ο τελευταίος μπήκε στο γήπεδο στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν φάνηκε ιδιαίτερα.

Παρά την υπεροχή του, λοιπόν, ο ΠΑΟΚ είχε λίγες καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο. Με τον Πέλκα στο ξεκίνημα να μην πιάνει καλή κεφαλιά στο 4ο λεπτό, ενώ ήταν σε καλή θέση και στο 18’ ο ίδιος παίκτης έκανε ωραίο σουτ, αλλά δεν μπόρεσε να «βρει» εστία. Ο Χαρίσης στα μέσα του πρώτου μέρους δοκίμασε την τύχη του δύο φορές, με σουτ από απόσταση, το ένα ήταν καλό και ο Βελλίδης αντέδρασε καλά, απομακρύνοντας τον κίνδυνο. Ο Αθανασιάδης «έλυσε» τον… γόρδιο δεσμό, σκοράροντας σε πολύ καλό σημείο (43’), με τον Ζάιρο να κάνει ωραία κίνηση από τα δεξιά, να κάνει καλή σέντρα που δεν άφησε ανεκμετάλλευτη ο Έλληνας φορ με την κεφαλιά που έπιασε.

Έτσι, μπήκε το νερό στ’ αυλάκι για τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία και παράλληλα ο ΠΑΣ άφησε πιο πολλούς ανοιχτούς χώρους στο δεύτερο μέρος. Μπήκε με φόρα στο δεύτερο μέρος και μπορεί να μην καρποφόρησε η υπεροχή στην πρώτη καλή του στιγμή (πλαγιοκόπησε ο Πέλκας, εκτέλεσε ο Κίτσιου), αλλά αυτό έγινε στη δεύτερη, όπου ο Χαρίσης δοκίμασε για τρίτη φορά την τύχη του από απόσταση, αυτή όμως ήταν και… φαρμακερή για την πρώην ομάδα του, καθώς η μπάλα κατέληξε στη δεξιά γωνία του Βελλίδη. Ο νεαρός μέσος δεν πανηγύρισε το τέρμα του και οι περίπου 40 οπαδοί του ΠΑΣ που ήταν στο γήπεδο, τον χειροκρότησαν κατά την αποχώρηση του από το γήπεδο (69’).

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και στο 64’ έβαλαν και τρίτο τέρμα με τον Ζάιρο που ήταν πολύ κινητικός σχεδόν σε όλο το ματς, να «καρφώνει» την μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι έριξαν ταχύτητα και ο ΠΑΣ που σε εκείνο περίπου το σημείο ξεκίνησε να βγαίνει από το «καβούκι» του, αλλά ήταν πλέον αργά. Έκανε σχεδόν τριπλάσιες ευκαιρίες στο τελευταίο εικοσάλεπτο από όσες είχε συνολικά σε όλο το υπόλοιπο ματς. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 90’ με τον Κοζορώνη που φημίζεται για τα δυνατά του σουτ να κάνει σουτ από πολύ μακριά και τον Όλσεν που φημίζεται για τις… κακές του αντιδράσεις να μην μπορεί να απομακρύνει, καθώς η μπάλα του «πήρε» τα χέρια μέσα.

ΠΑΟΚ: Ολσεν, Κίτσιου, Βίτορ, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Χαρίσης (Γκολάσα 69′), Τσίμιροτ, Πέλκας, Ζάιρο (77′ Ζάιρο), Μακ (73′ Μπερμπάτοφ), Αθανασιάδης.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Γαρουφαλιάς (71′ Κοζορώνης), Στρούνα (46′ Ακόστα), Μιχαήλ, Μπέριος, Σκόνδρας, Ηλιάδης, Τσουκαλάς, Λίλα, Ιλιτς (60′ Μανιάς), Γιάκος.