Ελλάδα: «Όρθιος» ο Πανιώνιος στην Κρήτη!

Ο Πανιώνιος είχε απουσίες και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Πλατέλλα, όμως έφυγε από την έδρα του ΟΦΗ με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), ενώ μπορούσε στο τέλος να «κλέψει» και τη νίκη!

Ο Νίκος Παπαδόπουλος παρέταξε τον ΟΦΗ με σύστημα 4-2-3-1 και τον Στρέζο κάτω από τα δοκάρια, τους «νέους» Μπράουν και Γιαννούλη δεξιά κι αριστερά στην άμυνα και τους Μιχόγεβιτς και Ποτουρίδη στο κέντρο της. Παπάζογλου και Νάστος συνέθεσαν το δίδυμο στον άξονα, με τους Κουτσιανικούλη και Ντίνα να παίρνουν τα «φτερά» και τον Πλατέλλα να πλαισιώνει τον Βουό.

Από την πλευρά του ο Άκης Μάντζιος επέλεξε αντίστοιχο σχήμα και τον Κότνικ στο τέρμα, τον Παπαγεωργίου δεξιό μπακ, τον Σαραμαντά αριστερά και τον Ντομίνγκες με τον Σταυρόπουλο ως στόπερ. Ο Κόρμπος με τον Οικονομίδη έπαιξαν στο κέντρο, με τον Τσιλούλη, τον Κότσιτς αριστερά και τον Σίντι Αλί δεξιά πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ντουρμισάι.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε για τους γηπεδούχους στο 8’, όταν ο Κουτσιανικούλης σέντραρε από αριστερά, με την προσπάθεια του Ντίνα στην κίνηση να φεύγει λίγο άουτ διαγώνια. Στο 14’ οι Κρητικοί κέρδισαν κόρνερ, η μπάλα πέρασε στον Βουό στο πρώτο δοκάρι, αλλά η προσπάθειά του ήταν άστοχη. Η (ισχνή) απάντηση του Πανιώνιου ήρθε στο 18’, όταν η δυνατή εκτέλεση φάουλ του Κότσιτς μετά την πάσα του Κόρμπου κατέληξε στην αγκαλιά του Στρέζου.

Για τους φιλοξενούμενους, που ως το 20’ ήταν νωθροί δημιουργικά, η πιο σημαντική φάση εκδηλώθηκε με κεφαλιά του Σταυρόπουλου, όταν ο Στρέζος έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Ακριβώς όμως στο σημείο που οι «κυανέρυθροι» έδειχναν ικανοί να ισορροπήσουν την κατάσταση και να απειλήσουν με μεγαλύτερες αξιώσεις, ο ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε την τύχη και άνοιξε το σκορ.

Στο 27’ ο Κουτσιανικούλης γύρισε αδύναμα συρτά από αριστερά, ο Σταυρόπουλος γλίστρησε στην καρδιά της άμυνας και ο Πλατέλλας με μια επαφή αμαρκάριστος είχε εύκολο έργο για να ανοίξει το σκορ με το δεύτερο γκολ του στη σεζόν. Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος του ημιχρόνου, με τον Πανιώνιο να επιστρέφει στην αδύναμη επιθετικά εικόνα που επέδειξε στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές στις συνθέσεις των δυο ομάδων, όπως και σε όσα συνέβαιναν στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό, χάνοντας κάποιες σημαντικές στιγμές με τον Βουό (68’, 70’, 82’).

Η ουσία στα τελευταία λεπτά καταγράφηκε στο ενεργητικό του Πανιώνιου, που με τον νεοεισελθέντα Καμαρά, μπόρεσε να ισοφαρίσει! Στο 80’ ο Παπαγεωργίου σέντραρε από δεξιά και ο Γάλλος έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος, κάνοντας το 1-1. Η τελευταία «γεύση» ήταν επίσης… κυανέρυθρη, με τον Σπιριντόνοβιτς να εκτελεί κόρνερ στο 90’ και τον Ντομίνγκες να μένει επίσης ολομόναχος στη μικρή περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Το τελευταίο σφύριγμα του Κομίνη βρήκε το κοινό του Γεντί Κουλέ να αποδοκιμάζει έντονα τον Νίκο Παπαδόπουλο και τους παίκτες του, ενώ ο Πανιώνιος πανηγύρισε τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΟΦΗ: Στρέζος, Μπράουν, Γιαννούλης (74’ Κοροβέσης), Ποτουρίδης, Μιχόγεβιτς, Νάστος, Παπάζογλου (83’ Πέρσον), Ντίνας (74’ Κυριακίδης), Κουτσιανικούλης, Πλατέλλας, Βουό

Πανιώνιος: Κότνικ, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Σίντι Αλι (85’ Μακρύλλος), Τσιλούλης (72’ Καμαρά), Οικονομίδης, Κότσιτς (55’ Σπιριντόνοβιτς), Ντουρμισάι