Ελλάδα: Όρθιος ο ΠΑΣ Γιάννινα, 1-1 με ΑΕΛ

Μπορεί η ΑΕΛ να προηγήθηκε στο 18ο λεπτό χάρη στην κεφαλιά του Μπόρισλαβ Γιοβάνοβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα βρήκε το δρόμο για την ισοφάριση στο 41ο με τον Πέδρο Κόντε, ύστερα από εξαιρετική συνεργασία του Ισπανού επιθετικού με τον Γιάκο.

Φανταστικές αποκρούσεις από τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη, με την πιο χαρακτηριστική αυτή του 79ου λεπτού στη σκαστή κεφαλιά του Τσάκο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο κι έχασε δύο ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Έξι λεπτά μετά την έναρξη αυτής, ο Πέδρο Κόντε παρέλαβε την μπάλα στην περιοχή, έκανε την “ποδιά” στον Γιοβάνοβιτς, επιχείρησε και το πλασέ με το εξωτερικό, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 11ο λεπτό, ο Ισπανός τεχνικός έφθασε ξανά κοντά στο γκολ. Ο Ευριπίδης Γιάκος έκανε το τακουνάκι στον Πέδρο Κόντε, ο δεύτερος έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Θεοδωρόπουλου.
Στο 16′, η ΑΕΛ έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της στην αναμέτρηση. Ο Αβραάμ δεν μπόρεσε με το κεφάλι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ο Τζημόπουλος βγήκε πάνω του γρήγορα και δεν τον παρεμπόδισε.
Δύο λεπτά αργότερα (18ο) ήρθε το γκολ για τους “βυσσινί”. Ο Αγκάνοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιοβάνοβιτς νίκησε τον Τζημόπουλο στον αέρα κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τη γηπεδούχο ομάδα.

Στο 32′, ο Αγκάνοβιτς επέμεινε στα δεξιά, κέρδισε τις κόντρες, έδωσε στον Ντέλετιτς, ο Σέρβος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από τα αριστερό δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη.

Στο 40ό λεπτό, Ο Ναζλίδης κοντρόλαρε με το στήθος, έδωσε στην πάσα στον Αβραάμ, ο διεθνής Κύπριος πιάνει το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Πασχαλάκης απομακρύνει την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα (41′) ήρθε το λεπτό της ισοφάρισης για την ομάδα της Ηπείρου. Κόντε και Γιάκος “έκρυψαν” την μπάλα, ο Ισπανός με σουτ νίκησε τον Θεοδωρόπουλο και διαμόρφωσε το 1-1.
ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Μονιάκης, Μασαλέσα, Ντέλετιτς, Αβραάμ, Ναζλίδης, Βαρέλα,Αγκάνοβιτς.
ΠΑΣ Γιάννινα: Πασχαλάκης, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Κούτρης, Λίλα, Κοζορώνης, Μπουκουβάλας, Ακόστα, Γιάκος, Κόντε

Γκολ: 18′ Γιοβάνοβιτς / 41′ Κόντε

Πρωταγωνιστής  ο Μαρκόβσκι

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκο Μαρκόβσκι, ο καλύτερος Παναιτωλικός επικράτησε με 2-0 του Λεβαδειακού και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο απ’ την επικίνδυνη ζώνη. “Χρυσή” αλλαγή ο Δημήτρης Παπαδόπουλος. Φλερτάρουν με τον υποβιβασμό οι Βοιωτοί.

O Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και θέλησε να επιβάλλει το δικό του ρυθμό. Με τους ταχύτατους Άλβαρο Ρέι, Φαμπιάν Μουνιός και Ντιέγκο Λόπες, οι Αγρινιώτες προσπάθησαν να δημιουργήσουν ρήγματα στα καρέ των Βοιωτών, οι οποίοι είχαν παθητικό ρόλο στο ματς. Είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα 25 λεπτά η κατοχή της μπάλας ήταν συντριπτικά υπέρ της ομάδας του Μάκη Χάβου (71% – 29%).

Παράλληλα, δεν έλειψαν τα σκληρά μαρκαρίσματα, με τον Τριαντάφυλλο Τίκα να κάνει χρήση των κίτρινων καρτών προκειμένου να μην ξεφύγει το παιχνίδι. Στο 29ο λεπτό, ο Μουνιός βρέθηκε απέναντι στον Στάνισλαβ Ναμάσκο, ύστερα από όμορφη κάθετη πάσα του Γρηγόρη Μάκου, αλλά ο γκολκίπερ του Λεβαδειακού κινήθηκε γρήγορα και αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι ανέβαζαν την απόδοσή τους αύξαναν την πίεση, αλλά σε δύο περιπτώσεις, μέσα σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων, ο Ναμάσκο αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του με εντυπωσιακές αποκρούσεις τόσο στο σουτ του Ρέι (39′) όσο και στην κεφαλιά του Μαρκόβσκι (40′). Τελευταία καλή ευκαιρία για τους Αγρινιώτες, ένα σουτ του Μουνιός στο 45′ που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μολδαβού γκολκίπερ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μάκης Χάβος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Φάρλεϊ Ρόσα στη θέση του Φαμπιάν Μουνιός προκειμένου να δώσει ταχύτητα κι επιθετική ώθηση στην ομάδα του. Η κίνηση του Χάβου προκάλεσε την άμεση αντίδραση του Χριστόπουλου, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Πραξιτέλη Βούρο αντί του Ζήση Καραχάλιου, με τον Ιμπριχίμα Νιας να περνάει στο χώρο του κέντρου. Στόχος του Χριστόπουλου ήταν να ανακόψει τις επικίνδυνες επιθέσεις των γηπεδούχων, αλλάζοντας το σύστημα σε 4-3-3.

Παρ’ όλα αυτά, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Παναιτωλικός διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα (κατοχή 66% – 34% στο 60ό λεπτό) και πίεζε για το πολυπόθητο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή του Παναιτωλικού στο δεύτερο μέρος έλαβε χώρα στο 64′, αλλά το διαγώνιο σουτ του Κουτρομάνου πέρασε ψηλά άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, το συρτό σουτ του Άλβαρο Ρέι δεν ανησύχησε τον Ναμάσκο.

Το γκολ δεν ερχόταν, με συνέπεια ο Χάβος να ρίξει στον αγωνιστικό χώρο και τους Δημήτρη Παπαδόπουλο και Κλέζιο. Στο 74ο λεπτό, ο Φάρλεϊ Ρόσα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μάρκο Μαρκόβσκι πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ’ την εστία του Ναμάσκο. Τελικά, δύο λεπτά αργότερα, η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς. Ο Μαρκόβσκι μπήκε στην μεγάλη περιοχή, απέφυγε με υπέροχο τρόπο τον Τζάκσον Μεντί, γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον επερχόμενο Παπαδόπουλο κι αυτός με όμορφο σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το 1-0.

Ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ κι έφτασε σε δεύτερο γκολ στο 84ο λεπτό. Ο Μαρκόβσκι από δημιουργός έγινε εκτελεστής και με εξαιρετική καρφωτή κεφαλιά, ύστερα από υπέροχη σέντρα του Ρόσα, νίκησε τον Ναμάσκο για το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ : Κυριακίδης, Κουτρομάνος (73′ Κλέζιο), Ρότσα, Ροντρίγκες, Κούσας, Μάκος, Μάρκος Πάουλο, Ρέι, Ντιέγκο Λόπες (66′ Δ. Παπαδόπουλος), Μουνιός (46′ Ρόσα), Μαρκόβσκι.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ : Ναμάσκο, Νιας, Ουόν, Μεντί, Μιλιάζες, Μαχαίρας, Καλτσάς, Καραχάλιος (47′ Βούρος), Σίλβα, Γιακουμάκης (85′ Λάτσι), Βασιλείου.