Ελλάδα: Παραμένουν συγκάτοικοι

Παραμένουν συγκάτοικοι στη βαθμολογία και σε επαφή… με την εξάδα Ξάνθη και ΟΦΗ μετά το 2-2 στην Ακριτική πόλη! Ο ΟΦΗ προηγήθηκε δύο φορές αλλά ο Φοσέ με δύο γκολ έσωσε την ομάδα του.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς. Στο 11′ ο Τζουρίτσκοβιτς είχε ένα καλό σουτ αλλά ο Σωτηρίου τον σταμάτησε.

Στο 25′ ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι από ανόητο μαρκάρισμα του Κασάδο στον Φιγκεϊρέδο, μετά από χρήση VAR. Πραγματικά δεν υπάρχει… εξήγηση γιατί το έκανε αυτό ο αμυντικός της Ξάνθης.

Ο Νέιρα που ανέβαλε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δύο επαφές(!) και ο διαιτητής Παπαδόπουλος ακύρωσε το γκολ. Ο ΟΦΗ κέρδισε νέο πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βαζ από τον Σόσα τρία λεπτά μετά. Και ο Φιγκεϊρέδο που ανέλαβε την εκτέλεση αυτή τη φορά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Μοναδική τελική των Ακριτών στο α’ μέρος ήρθε λίγο πριν την συμπλήρωση των 45 λεπτών. Μακρινό σουτ του Κοβάσεβιτς, απομακρύνει δύσκολα ο Σωτηρίου.

Ο Παράσχος στο ημίχρονο έκανε μαζεμένες τις αλλαγές για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Έβγαζε έναν εκνευρισμό πάντως η ομάδα του και δεν μπορούσε να τελειώσει φάση. Κακό σουτ του Κοβάσεβιτς στο 68′ με την μπάλα να καταλήγει εκτός γηπέδου(!)

Σέντρα του Κασάδο στο 69′, κεφαλιά του Κάστρο λίγο άουτ. Στο 84′ όμως ο Φοσέ από κοντά μετά από σουτ του Κασάδο, ήρθε σε επαφή με την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα του Σωτηρίου για να κάνει το 1-1.

Άμεση ήταν η απάντηση όμως από τον ΟΦΗ. Σε αντεπίθεση των Κρητικών, ο Νέιρα έβγαλε μόνο του τον Φιγκεϊρέδο ο οποίος έκανε το 1-2 στο 87′.

Ο ΟΦΗ άγγιξε και το τρίτο γκολ σε σουτ του Τσιλιανίδη στο 90′. Η Ξάνθη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Φοσέ έκανε το 2-2 και γλίτωσε την ομάδα του από την ήττα κρατώντας την στη μάχη για τα πλέι-οφ.

ΞΑΝΘΗ: Άμπαντ, Λισγάρας, Τεσέιρα, Κοβάσεβιτς, Σόσα(46′ Καρασαλίδης), Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Μπαριέντος, Τζουριτσκοβίτς(65′ Ντε Αμορίμ), Τέρκι(46′ Φοσέ), Κάστρο

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κουτρουμπής(86′ Νάστος), Νέιρα, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο, Βαζ(67′ Μπράουν), Στάικος, Μεγιάδο, Κοροβέσης