Ελλάδα: Πέρασε από την Λάρισα ο ΠΑΟΚ

O ΠΑΟΚ  επικράτησε με 2-1 απέναντι στην ΑΕΛ, με τα γκολ των Λημνιού και Ντάγκλας Αουγκούστο στο 14′ και στο 45+2′ αντίστοιχα, μείωσε ο Ηλιάδης στο 67′. Η ΑΕΛ ζήτησε πέναλτι στο πρώτο μέρος αλλά ο Σέρβος διαιτητήςΓιοβάνοβιτς  αρνήθηκε να δώσει πέναλτι στην διπλή παράβαση των Αουγκούστο και Μαουρίσιο.

H Λάρισα μπήκε και πίεσε ψηλα τον ΠΑΟΚ μην αφήνοντας την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα να κάνει το παιχνιδι της. Αλλά στο 14′ οι Θεσσαλονικείς βρήκαν το γκολ σε μια φάση όπου η άμυνα της ΑΕΛ κοιμήθηκε. Μάτος βγάζει την σέντρα, ο Λάμπρου πρώτη κεφαλιά, ο Άκπομ την δεύτερη, με το σκάσιμο της μπάλας ο Λημνιός σκοράρει από κοντά. Η Λάρισα πίεσε για την ισοφάριση. Κέρδισε κάποια στημένα γύρω από την περιοχή του Ζίβκοβιτς. Η κεφαλιά του Μάρκοβιτς στο 29′ δεν απείλησε. Ενώ στο 34′ ο Σέρβος Γιοβάνοβιτς διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι σε διπλό χέρι Μαουρίσιο, Ντάγκλας θεωρώντας τα ακούσιο. Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ Καθάρισε το ματς με δυνατό σουτ του Ντάγκλας Αουγκούστο το οποίο… παρακολουθήσε ο Κρίστινσον.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να αγγίζει το τρίτο γκολ. Σέντρα Γιαννούλη από αριστερά ο Πέλκας προλαβαίνει τον Κρίστινσον, η μπάλα στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και άουτ στο 56′.

Η Λάρισα κατάφερε να ισορροπήσει τον ρυθμό στο ματς. Με τον Παπάζογλου στο 64′ απείλησε και μείωσε με πέναλτι του Ηλιαδη στο 67′. Ωστόσο δεν μπόρεσε να αυξήσει την πίεση και να ψάξει την ισοφάριση προς το τέλος του αγώνα και το 1-2 έμεινε ως το τέλος.

AΕΛ: Κρίστινσον, Μπάλλας, Τόρζε, Παπάζογλου, Μούζεκ, Μάρκοβιτς, Μόρας, Σεσέροβιτς, Ασούμπρε, Αλί Γκαζάλ(45′ Ηλιάδης), Βινίσιους(77′ Πινάκας)

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μαουρίσιο, Λημνιός, Λάμπρου(85′ Ροντρίγκο), Πέλκας(61′ Ελ Καντουρί), Άκπομ(76′ Σφιντέρσκι)