Ελλάδα: Πλήρης απογοήτευση

Εφιαλτική ήταν η πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση της εθνικής Ελλάδος στην προκριματική φάση του EURO 2020 καθώς δέχθηκε βαριά ήττα από την Ιταλία με σκορ 0-3. Η ζημιά για την ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη έγινε μεταξύ 24ου και 34ου λεπτού με τον αντίπαλο να τιμωρεί τρεις φορές και ουσιαστικά να κλειδώνει το πρώτο του διπλό στη διοργάνωση. Η «σκουάντρα ατζούρα» παρέμεινε έτσι στην κορυφή του ομίλου με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες, ενώ η εθνική Ελλάδος υποχώρησε στην τρίτη θέση μετά και το προσπέρασμα της Φιλανδίας.

Με διάθεση να κρατήσει μπάλα παρουσιάστηκε η «σκουάντρα ατζούρα» απέναντι σε μιαν Ελλάδα η οποία παρέταξε τριάδα στα μετόπισθεν αλλά και δυσκολίες στο να αναπτυχθεί είτε από τα άκρα, είτε από τον άξονα. Η πρώτη επίσκεψη των φιλοξενούμενων στην περιοχή του Μπάρκα σημειώθηκε στο 4ο λεπτό με τον Ζέκα να ανακόπτει τον Μπελότι, ενώ ο Κιελίνι με κεφάλι έξι λεπτά αργότερα, βρήκε τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ σε ετοιμότητα.

Η πρώτη τελική προσπάθεια από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο 19ο λεπτό με σουτ του Σιόβα στην κίνηση το οποίο εξουδετέρωσε ο Σιρίγκου, ενώ η ζημιά για την ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη ήρθε δύο λεπτά αργότερα με τον Μπαρέλα να σκοράρει με πλασέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδού ο Ινσίε σημάδεψε σωστά για το 0-2 νικώντας και Μπάρκα και Μανωλά, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Μπονούτσι να σκοράρει με κεφαλιά.

Στο 41ο λεπτό ο Κιέζα επιχείρησε ατομική ενέργεια από δεξιά ωστόσο ανακόπηκε από τον Σιόβα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μπαρέλα φλέρταρε με δεύτερο γκολ ωστόσο ο Μπάρκας βγήκε κερδισμένος στο τετ-α-τετ.

Σιόπη και Μαυρία επιστράτευσε με την έναρξη της επανάληψης ο προπονητής της εθνικής Ελλάδος ωστόσο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε με τους Ιταλούς να κυκλοφορούν με άνεση τη μπάλα. Μια εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη στο 49ο λεπτό κατέληξε στον Σιρίγκου όπως και ένα σουτ του Ζορζίνιο τρία λεπτά αργότερα το οποίο εξουδετέρωσε ο Μπάρκας.

Στο 55ο λεπτό ο Σάμαρης φλέρταρε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στο Ζορζίνιο ωστόσο ο Άγγλος διαιτητής του χαρίστηκε, με τον Κιέζα έξι λεπτά αργότερα να βλέπει τον Μαυρία να απομακρύνει μετο κεφάλι τη μπαλιά την οποίαν επιχείρησε. Ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας είχε πέσιμο στην περιοχή στο 68ο λεπτό ωστόσο ο Άντονι Τέιλορ επέτρεψε (σωστά) την ομαλή εξέλιξη της αναμέτρησης.

Έξι λεπτά αργότερα ο Ινσίε βρέθηκε ξανά τετ-α-τετ με τον Μπάρκα με τον Έλληνα τερματοφύλακα να έχει και πάλι τη λύση, ενώ στο 76ο λεπτό οι γηπεδούχοι εκδήλωσαν αντεπίθεση με τον Σιόπη να αστοχεί με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπελότι σημάδεψε τον Κιέζα ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση, με τον Μαντσίσι να ολοκληρώνει τις αλλαγές του στο 84ο λεπτό.

Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε ο Μπάρκας απέτρεψε τέταρτο γκολ σε σουτ του Ζορζίνιο εκτός περιοχής, με το δείκτη του σκορ να περιορίζεται στο 0-3.

Ελλάδα (Α. Αναστασιάδης): Μπάρκας, Σταφυλλίδης, Μανωλάς, Σιόβας, Ζέκα, Φορτούνης, Μασούρας, Κολοβός (46′ Μαυρίας), Παπασταθόπουλος, Κουρμπέλης (46′ Σιόπης), Σάμαρης (77′ Μπακασέτας)

Ιταλία (Ρ. Μαντσίνι): Σιρίγκου, Κιελίνι, Παλμιέρι (67′ Ντε Σίλιο), Βεράτι (82′ Πελεγκρίνι), Ζορζίνιο, Μπελότι (84′ Μπερναντέτσι), Ινσίνιε, Κιέζα, Φλορέντι, Μπαρέλα, Μπονούτσι

Διαιτητής: Άντονι Τέιλορ (Αγγλία)

Σκόρερς: 24′ Μπαρέλα, 30′ Ινσίε, 34′ Μπονούτσι

Κίτρινες κάρτες: Σάμαρης, Μασούρας/Βεράτι