Ελλάδα: Προβλημάτισε ξανά ο ΠΑΟ

Aπογοητευμένος από την ισοπαλία στην Λεωφόρο με 2-2 κόντρα στον Παναθηναϊκό είναι ο Αστέρας Τρίπολης με τους Αρκάδες να βλέπουν μια πολύ καλή και μεστή τους εμφάνιση να μην συνδυάζεται από την κατάκτηση των τριών βαθμών. Μάλιστα ακόμα και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 με την λήξη του πρώτου 45λεπτου το τελικό αποτέλεσμα τους αδικεί.
Και αυτό γιατί σε όλη την διάρκεια του αγώνα ήταν καλύτεροι από τον Παναθηναϊκό που πέρα από τα δυο γκολ του Μπεργκ και άλλη μια ευκαιρία του Σουηδού δεν μπόρεσε να απειλήσει τους Αρκάδες. Οι οποίοι την ίδια στιγμή πλην των δυο γκολ του Μπαράλες είχαν και ένα δοκάρι με τον Γιαννιώτα ενώ σε όλο το παιχνίδι ήταν κυρίαρχοι.
Κάτι που δείχνουν και οι 23 τελικές έναντι 7 του Παναθηναϊκού κάτι που δεν έχει ξαναγίνει στην Λεωφόρο αλλά και η κατοχή της μπάλας που ήταν υπέρ τους.

Στο 6’ το τριφύλλι πήρε το προβάδισμα όταν μετά από ένα ωραίο ένα-δυο των Χουχούμη-Πράνιτς από τα αριστερά ο Κροάτης γύρισε παράλληλα προς τον Κλωναρίδη αυτός έκανε την πάσα στον Μπεργκ ο οποίος πέρασε υπέροχα τον Παντελιάδη και με ένα ωραίο σουτ έκανε το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάει προηγούμενος με 2-0 στα αποδυτήρια όταν στο 45′ ο Ζέκα έκανε μια πολύ ωραία μπαλιά ο Μουνάφο έκανε το λάθος και ο Μπεργκ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-0 για το τριφύλλι.

Στο 68′ ήρθε η μείωση του σκόρ για τον Αστέρα Τρίπολης όταν ο Παντελιάδης από τα αριστερά έκανε την σέντρα ο Μπαράλες πήδηξε πιο ψηλά από Ταυλαρίδη, Σίλντενφελντ και νίκησε και τον Στιλ σε ένα παλικαρίσιο γκολ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και σε ένα λάθος διώξιμο του Παναθηναϊκού ο Μπαράλες έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και ο Σίλντενφελντ τον ανέτρεψε. Ο Γιάχος έδωσε το πέναλτι και ο πρώτος σκόρερ του Αστέρα νίκησε από τα 11 βήματα τον Στιλ για να ισοφαρίσει σε 2-2.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μπούρμπος, Σίλντενφελντ, Ταυλαρίδης, Χουχούμης (24′ Νάνο), Λαγός, Ζέκα, Πράνιτς, Πέτριτς, Κλωναρίδης (62΄Δώνης), Μπεργκ.
Αστέρας Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Παντελιάδης (83′ Κουρμπέλης), Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Μάσα, Μουνάφο (71′ Μουνάφο), Ρόλε, Λούι, Ιγκλέσιας, Γιαννιώτας (87′ Πάρα), Μπαράλες

Πιο κοντά στη σωτηρία ο Πλατανιάς
Ακόμη πιο κοντά στη σωτηρία βρίσκεται ο Πλατανιάς, ο οποίος επικράτησε 1-0 της Βέροιας στο σπίτι του στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Super League, φθάνοντας σε δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντο» και στους 34 βαθμούς. Το γκολ σημείωσε ο Τόρες (όπως και στο προηγούμενο ματς, με την Καλλονή) στο 21ο λεπτό. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες (89’ Μιλούνοβιτς-52’ Μπεν), ενώ στο 61’ ο Κάμπορα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από ασίστ του Μπεν, αλλά κακώς υποδείχθηκε σε θέση offside.