Ελλάδα: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός

Μετά από ένα μάλλον μέτριο ντέρμπι, στο Ολυμπιακό στάδιο, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ήρθαν ισόπαλοι με 1-1, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Super League 1, με τα τέρματα που σημείωσαν στο 36ο λεπτό ο Γκερέρο και στο 90’ με πέναλτι ο Μολό.

Το «τριφύλλι» είχε καλύτερη εικόνα σε σχέση με τις προηγούμενες τρεις εμφανίσεις του στο πρωτάθλημα, το πάλεψε αλλά δεν μπόρεσε να βρει τις κατάλληλες λύσεις ενώ ο Μακέντα σπατάλησε την ευκαιρία να σκοράρει από την άσπρη βούλα, στο 60’, με τον Σα να αποκρούει, σε μια επεισοδιακή φάση!

Τα κατάφερε τελικά ξανά, από το σημείο του πέναλτι με τον Μολό, που μπήκε ως αλλαγή και κατάφερε να ευστοχήσει στο 90ο λεπτό, με δυνατή εκτέλεση και τον Σα να πέφτει ξανά σωστά αλλά να μην αποκρούει…

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν έτσι την ευκαιρία να κάνουν το 4Χ4, παρότι η ποιότητα που φάνηκε ξανά να διαθέτουν σε συνδυασμό με την σωστή τακτική προσέγγιση του ντέρμπι, θα μπορούσαν να τους αναδείξουν νικητές.

Στα αξιοσημείωτα συγκαταλέγονται το ντεμπούτο των Σένκεφελντ και Μπεκ, με τον πρώτο να ξεκινάει βασικός και τον δεύτερο να μπαίνει αλλαγή, αλλά και το πρώτο γκολ του Μολό με τα πράσινα. Όπως και το ότι ο Παναθηναϊκός σκόραρε ξανά από την άσπρη βούλα και σε κανονική διάρκεια παιχνιδιού, ενώ φυσικά απέτυχε να καταγράψει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρα, Σένκεφελντ, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης (71′ Μπεκ), Μπουζούκης, Ζαχίντ (64′ Μόλο), Κολοβός (46′ Περέα), Μακέντα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας (66′ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (69′ Καμαρά), Ποντένσε (90’+3 Ελ Αραμπί), Γκερέρο.

Σκόρερ: 36′ Γκερέρο / 90′ Μολό

Κίτρινες: Δώνης, Κουρμπέλη, Μακέντα, Ινσούα, Πούγγουρας / Σεμέδο, Γκερέρο, Σα